با سدهای افتتاحی در این دولت آب شرب شش میلیون نفر تامین شده است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمانشاه به نقل از ایسنا مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با سدهایی که در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیده، آب شرب شش میلیون نفر تامین شده است.

محمد حاج رسولیها در آیین افتتاح سد شرفشاه که امروز (۱۲تیر) به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور برگزار شد، با بیان اینکه ۲۳ درصد از کل سدهایی که در کشور داریم در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیده، اظهار کرد: از ۵۳ سدی که در یازده استان مرزی کشور داریم نیز ۲۴ سد، یعنی معادل ۴۵ درصد در این دو دولت افتتاح شده که رکوردی بی‌سابقه است.

به گزارش ایسنا، حاج‌رسولیها حجم مخزن سدهایی که در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسیده را پنج میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و یادآور شد: با بهره‌برداری از این سدها آب شرب شش میلیون نفر شامل ۳.۵ میلیون نفر در شهرها و ۲.۵ میلیون نفر در روستاها برای افق ۳۰ سال تامین شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین از تامین ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب برای صنایع با بهره‌برداری از این سدها خبر داد که زمینه اشتغال برای ۴۰۰ هزار نفر را فراهم کرده و نیمی از آب صنعتی تامین شده نیز در مناطق مرزی بوده است.

به گفته حاج رسولیها، این سدها زمینه آبیاری ۲۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی با اشتغالزایی ۳۰۰ هزار نفر را فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: با بهره‌برداری از این سدها، ۱۳۰۰ مگاوات نیروگاه برق آبی نیز وارد مدار استفاده شده است.

شهریار حیدری نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بهره‌برداری از سد شرفشاه سومار، گفت: امیدواریم با آبی که از این سد برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت منطقه تامین می‌کند شاهد برگشت مردم به سومار و نفت شهر و روستاهای این منطقه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: سال‌ها است مردم درخواست فراهم شدن شرایط برای بازگشت به این منطقه را دارند که امیدواریم تامین آب به این امر کمک کند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات