برج "بیگ بن" همانند برج پیزا کج می شود

برج "بیگ بن" همانند برج پیزا کج می شود

http://www.bananews.ir/بررسیها نشان می دهد که برج "بیگ بن" در لندن همانند برج پیزا با یک زاویه ۰٫۲۶ درجه خم شده است و به زودی شبیه برج پیزا می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) برج بیگ بن ۹۶٫۳ متر ارتفاع و بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد. اعتقاد بر این است که برج ساعت بالای پارلمان انگلیس کاملا عمود بوده است اما تازه ترین بررسیها نشان می دهد که این برج با یک زاویه ۰٫۲۶ درجه برابر با ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از خط عمود در طرف شما و به سمت "بریج استریت" خم شده است که این برابر با یک شانزدهم کجی برج پیزا است.

متخصصان بر این باورند که فونداسیون این برج یک پی وسیع بتونی باشد که زیر زمین ساخته شده است و به آهستگی درحال نشست در رسوبات رودخانه ای رودخانه تایمز است.

به همین دلیل علیرغم پایه های بتونی که در دهه ۹۰ زیر پی اصلی ساخته شد این برج از خط عمود به طرف شمال در حال کج شدن است.

در دهه ۹۰ برای طولانی تر کردن متروی خط "جابیلی" این پایه جدید که یک سکوی بتون آرمه است ساخته شد. این سکوی بتونی بین تونل مترو و فونداسیون برج قرار گرفته است.

نام اصلی برج ساعت بیگ بن که بین سالهای ۱۸۵۳ تا ۱۸۵۹ در کنار ساختمان پارلمان انگلیس و به سبک "نئو گوتیک" ساخته شده در واقع "برج ساعت سنت استفان" است.

این برج از ۳۳۴ پله تشکیل شده که ۲۹۲ پله آن به ساعت غول پیکر می رسند. نام "بیگ بن" در واقع به خاطر ناقوس بزرگ برونزی زیر ساعت است که ۱۳٫۵ تن وزن دارد.

براساس گزارش میرور، این برج ساعت بین نوامبر ۲۰۰۲ و آگوست ۲۰۰۳ به اندازه یک هشتم یک اینچ از خط عمود منحرف شد.

سپس این نوسان هر سال به میزان ۰٫۰۴ یک درجه افزایش یافت و اگر این کج شدن ادامه پیدا کند تا ۵ هزار سال آینده کاملا بر روی ساختمان Portcullis House سقوط می کند. ساختمان مدرن Portcullis House در مقابل ساختمان پارلمان ساخته شده است و در آن دفاتر نمایندگان مجلس قرار دارد.

 

 

    نظرات