موسوی زاده : سد گتوند میلیاردها تومان هزینه به خوزستان و ملت ایران تحمیل کرد

موسوی زاده : سد گتوند میلیاردها تومان هزینه به خوزستان و ملت ایران تحمیل کرد

نماینده‌خوزستان در شورای عالی استان‌ها گفت: احداث سد گتوند کار اشتباهی بود که با میلیاردها تومان هزینه به استان خوزستان و ملت ایران تحمیل شد و هنوز هم در حال تحمیل هزینه گزافی است که می‌توانست این استان را آباد کند.
به گزارش‌خبرنگار ایلنا، سید محسن موسوی‌زاده، با اشاره به پر شدن سد گتوند و زیر آب رفتن راه‌ها روستایی محدوده سد گفت: پیش از احداث سد پیش‌بینی‌شده بود که برخی از روستاها به زیر آب می‌روند، به همین دلیل پیش از آبگیری سد این روستاها جابه‌جا شدند. اما اکنون پس از پر شدن دریاچه سد برخی از راه‌های ارتباطی روستاهای حاشیه دریاچه سد گتوند نیز به زیر آب رفته‌اند.
احداث سد از اساس اشتباه بود
وی با بیان اینکه احداث سد گتوند از اساس اشتباه بود، افزود: مطالعات اولیه‌ای که در زمان حکومت پیشین انجام شده بود بهترین مکان احداث سد گتوند را ۱۵ کیلومتر بالاتر از جایگاه فعلی سد پیش‌بینی کرده بود که متاسفانه کارشناسان احداث سد برای راحتی دسترسی به مسیرهای ارتباطی ۱۵ کیلومتر پایین‌تر سد را احداث کردند و این موجب شد که کوه نمکی در داخل دریاچه سد قرار گیرد.

وعده هایی که برای جلوگیری از شوری آب عملی نشد
نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در زمان ساختمان سد کارشناسان و پژوهشگران هشدار دادند که این کار اشتباهی است اما مسئولان ساختمان سد اعلام کردند که ما با استفاده از فناوری روز دنیا و با کمک دانشمندان کشور ایتالیا سطح کوه نمکی را با عایقی از جنس شیشه و سیمان می‌پوشانیم تا در آب سد حل نشود که تاکنون کاری انجام نشده است و متاسفانه اکنون سد گتوند برای رودخانه کارون و استان خوزستان تبدیل به یک بحران زیست‌محیطی شده است چرا که اکنون کوه نمک در آب دریاچه سدحل‌ شده و رودخانه کارون را شور کرده است و این سبب می‌شود زمین‌های کشاورزی در مسیر رودخانه تبدیل به شوره‌زار شوند و بسیاری از نخل‌ها خشک شده است و کشت زارها از بین رفته‌اند.

موسوی زاده افزود: اکنون برای جلوگیری از این مشکل و بالا رفتن غلظت نمک رودخانه کارونی با یک مهندسی پرهزینه آب را از بالای دریاچه سد خارج می‌کنند و با مخلوط کردن آب خارج‌ شده از دریچه‌های پایین سد تلاش می‌کنند که این آسیب کمتر شود. این اقدام هزینه زیادی را به کشور تحمیل می‌کند و بازهم به‌صورت کامل نمی‌تواند معضل را برطرف کند.

۳ پیشنهادی که از عهده دولت برنمی آید

وی اضافه کرد: در چند سال گذشته دانشگاه تهران برای حل این مشکل مطالعاتی را انجام داده است تا به توان چاره‌ای برای حل این معضل زیست‌محیطی پیدا کرد. در این مطالعات ۳ پیشنهادارائه شده است که اولین پیشنهاد این است که از سد گتوند تا خلیج‌فارس به طول ۳۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شود و آب سد به خلیج‌فارس منطق شود. پیشنهاد دوم تبیین می‌کند که یک مسیر انحرافی به طول ۴۵ کیلومتر از پشت سد حفاری شود و با جلوگیری از ورود آب به دریاچه عملاً سد غیرفعال شود و آب موجود به‌ مرور زمان خشک شود. و در پیشنهاد سوم گفته می‌شود که در اطراف دریاچه‌هایی ایجاد شده و آب‌ شور سد به این دریاچه‌ها منتقل شود تا به‌مرور تبخیر شده و سد را تخلیه کند.
نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه هر سه پیشنهاد غیر عملیاتی است تصریح کرد: این پیشنهادات هزینه زیادی را می‌طلبد که عملاً از عهده دولت خارج است. بنابراین در حال حاضر با طرح‌هایی تلاش می‌کنند که اوضاع را مدیریت کنند تا در آینده بشود کاری برای حل این مشکل بزرگ انجام داد.
هزینه‌های گزاف برای سد که می توانست خوزستان را آباد کند
موسوی زاده تاکید کرد: این کار اشتباهی بود که با میلیاردها تومان هزینه به استان خوزستان و ملت ایران تحمیل شد و هنوز هم در حال تحمیل هزینه گزافی است که می‌توانست استان خوزستان را آباد کند.
وی در پایان افزود: تنها هزینه‌ای که از سوی احداث‌کنندگان سد به مردم تحمیل شد بودجه مصرفی نبود بلکه کاهش تناژ گندم تولیدی در پایین‌دست رودخانه، از بین رفتن احشام و نابودی نخلستان‌ها هزینه‌های ثانویه است که به مردم تحمیل می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اهواز

    منبع خبر

    شورای شهر اهواز

    شورای شهر اهواز یک شورای شهر در شهر اهواز می باشد

      نظرات