فناوری نمک‌زدایی راهکاری برای مقابله با کم‌آبی در ایران

فناوری نمک‌زدایی راهکاری برای مقابله با کم‌آبی در ایران

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، طبق گزارش‌های سازمان‌های جهانی، در آینده نه‌چندان دور شرایط آبی در ایران بحرانی‌تر خواهد شد. بنابراین با توجه به شرایط پیش‌آمده در منطقه خشک و کم آب ایران، نیاز به برنامه‌ریزی صحیح و بلندمدت جهت مقابله با بحران کم‌آبی بیش از گذشته موردتوجه است.
موسسه تحقیقات آب، در این زمینه و بر اساس مصوبات جلسه شورای عالی آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، اقدام به تدوين «سند راهبردي و نقشه راه فناوري نمك‌زدايي از آب شور» به کارفرمایی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور کرده است. در این سند که در سال 1398 نهایی شد، چشم‌انداز تبیین‌شده در راستای برنامه‌های توسعه کشور و سند چشم‌انداز وزارت نیرو، ایران را در افق 1420 کشوری دارای فناوری‌های نمک‌زدایی مبتنی بر مزیت‌های بومی، با قیمت تمام شده رقابت پذیر در سطح منطقه و کمترین تبعات محیط زیستی تصویر کرده است.
بر همین اساس، فرض شده است که 15 درصد نیاز آب شرب کل کشور در افق یادشده با روش نمک‌زدایی تأمین شده و مجموعاً در بخش شرب و صنعت در کشور، حدود یک درصد آب قابل برنامه‌ریزی (5.6 میلیون مترمکعب در روز) از این روش استحصال یابد.
این گزارش حاکی است، از میان 40 فناوری در حال رشد که در این پروژه احصا شده، با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته و اجماع نخبگان صنعت و دانشگاه، روش‌های RO (اسمز معکوس) و NF (نانوفیلتراسیون) در میان روش‌های کوچک‌مقیاس و روش‌های RO و MED (تقطیر چندمرحله‌ای) در میان روش‌های بزرگ‌مقیاس به عنوان روش‌های منتخب تعیین شده‌اند که لازم است سیاست‌گذاری‌های لازم برای توسعه آنها صورت پذیرد.
شایان ذکر است، چالش‌های مربوطه و سیاست‌های لازم جهت رفع آنها نیز با مشورت ذی‌مدخلان در این سند بررسی گردید که در قالب برنامه زمانی تا افق 1420 در نقشه راه ترسیم شده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات