تصویب طرح تفصیلی توس ظرف ۱۴۰روز آینده/ اقدامات ما نشان دهنده این است ...

تصویب طرح تفصیلی توس ظرف ۱۴۰روز آینده/ اقدامات ما نشان دهنده این است ...

تصویب طرح تفصیلی توس ظرف ۱۴۰روز آینده/ اقدامات ما نشان دهنده این است که در مقابل بد عهدی ها و ناملایمات خستگی ناپذیریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد رضا کلائی در مراسم افتتاح فاز سه ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی و آغاز عملیات اجرایی احداث مسیر دسترسی به کهن دژ که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد و مدیران شهری برگزار شد، افزود: امیدواریم در اولین جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی که ظرف یکی دو هفته آینده برگزار می شود طرح راهبردی توس مصوب شود.
وی اضافه کرد: همکاران ما در حوزه شهرسازی قبلا اقدامات را برای تهیه طرح تفصیلی آغاز کرده اند و تاکید دارم مجموعه شهرسازی با همکاری سایرمجموعه ها و کمیسیون ماده پنج تلاش کنند ظرف ۱۴۰ روز آینده بزرگترین هدیه را به ساکنان بافت پیرامونی آرامگاه فردوسی، مردم مشهد و دغدغه مندان ادب، فرهنگ و هنر دهند.
وی با بیان این که شاید بسیاری از بزرگواران پروژه های پی درپی و درآمیخته ای که در پیرامون آرامگاه فردوسی اجرا یا طراحی شده است را مجموعه پروژه های عمرانی بدانند اظهار کرد: گرچه منکر این موضوع نیستم، اما معتقدم مجموعه این پروژه ها بیشتر نمادی از آن چیزی است که حکیم ابوالقاسم فردوسی به ما تاکید کرده و خودش نیز به آن اهتمام داشته است.
کلائی تصریح کرد: اگر بخواهیم همه نکات را در یک عبارت خلاصه کنیم باید بگویم آن عبارت «نباید فراموش کنیم» است، اکنون جامعه ما دچار فراموشی است، در زمان فردوسی بزرگ نیز همینطور بوده است او در سرودن شاهنامه همت کرده است برای این که بسیاری از مفاهیم انسانی فراموش نشود، بسیاری از میراث گذشتگان و بسیاری از ارزش ها فراموش نشود.
شهردار مشهد ادامه داد: اهتمام امروز ما نیز برای انجام اقداماتی در ساماندهی توس، پیرامون شخصیت حکیم ابوالقاسم فردوسی در تقابل با فراموشی بسیاری از این ارزش ها قرار دارد.
وی گفت: فکر می کنم چیزی که موتور محرکه مجموعه مدیریت شهری و پیوند دهنده ما با ارکان حاکمیتی برای تلاش شبانه روزی در این قضیه است، پاسخ به نیاز جامعه در خصوص این است که فراموش نکنیم چه توانمندی هایی داریم و چگونه می توانیم در مقابل بدخواهی و بی عدالتی ها ایستادگی کنیم و چگونه می توانیم در این مسیرخستگی ناپذیر باشیم .
وی تاکید کرد: اقداماتی که در این مسیر انجام داده ایم شاهد این موضوع است که در مقابل ناملایمات و بد عهدی ها خستگی ناپذیر بوده ایم و امیدواریم این میراث معنوی ما باشد برای آیندگان.
وی در ادامه با اشاره به این که پروژه های تعریف شده پیرامون آرامگاه فردوسی در زمان خودش پیگیری خواهد شد، افزود: موضوعی که اکنون باید به آن توجه شود این است که مقبره شعرا در مجاورت آرامگاه فردوسی پر شده است و دیگر فضایی برای دفن ادیبان و شعرا ندارد.
کلائی اضافه کرد: باید دغدغه میراث فرهنگی را برای توسعه این مکان در نظر گرفته و مکان جدیدی برای بزرگان، ادیبان و شعرا در محدوده آرامگاه فردوسی درنظر بگیریم، آن چیز که در این راستا خواسته من است ایجاد یک مجموع باغ به عنوان باغ مفاخر برای این امر است.
شهردار مشهد ادامه داد: خود شعرا، ادیبان و بزرگان عرصه فرهنگ و ادب نیز باید کمک کنند که باغی برای این منظور در نظر گرفته شود و ما نیز این قول را می دهیم با همکاری میراث فرهنگی به سرعت کار را پیش ببریم.
وی با بیان این که اقدامات میراث فرهنگی در حوزه بازسازی دیوارباره جای تقدیر دارد تصریح کرد: اما باید بگوییم که برای احداث پردیس نیاز به تسهیل در شورای فنی میراث داریم تا بتوانیم آن را از این وضعیت خارج کنیم.
وی به آغاز عملیات اجرایی احداث مسیر دسترسی آرامگاه فردوسی به کهن دژ اشاره کرد و گفت: امیدوارم این پروژه نیز طبق زمانبندی و ظرف ۱۴۰ روز آینده آماده بهره برداری شود.
کلائی افزود: ما به حکیم ابوالقاسم فردوسی مدیون هستیم که امیدواریم با اجرای این پروژه ها دین خود را به این شاعر بزرگ ادا کنیم.
شهردار مشهد در ادامه با گلایه از فضای سبز منطقه منفصل توس، بولوارشاهنامه و پیرامون آرامگاه فردوسی گفت: امیدوارم ظرف چند ماه آینده این وضعیت به صورت قابل توجهی بهبود پیدا کند.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات