آغاز همکاری 20 سمن زیست‌محیطی با آبفای اصفهان

آغاز همکاری 20 سمن زیست‌محیطی با آبفای اصفهان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید اکبر بنی طباء" گفت: سمن‌ها نقش مهمی در فرهنگ سازی پیرامون موضوعات مختلف در بطن جامعه دارند به طوری‌که می‌توان گفت سازمان‌های مردم نهاد به عنوان چشم بیدار جامعه می‌توانند به حل معضلات فرهنگی کمک شایانی کنند.
وی با قدردانی از تلاش سازمان‌های مردم نهاد در زمینه زیست محیطی در استان تصریح کرد: خوشبختانه سازمان‌های مردم نهاد روز به روز گسترش یافته و تاثیرگذاری آنها در جامعه بیشتر می‌شود. بر این اساس می‌توانیم با کمک و همکاری این نهادهای مردمی فرهنگ درست مصرف کردن آب را به قشرهای مختلف آموزش داده و نهادینه کنیم.
وی افزود: شرکت آبفای استان اصفهان در نظر دارد با  مشارکت تشکل‌های مردم‌ نهاد برای فرهنگ سازی بیشتر در امر مصرف بهینه آب برنامه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی را در دستور کار قرار دهد.
در ادامه برخی از اعضای تشکل‌های زیست محیطی استان به برنامه و راهکارهایی که در زمینه مدیریت مصرف بهینه آب موثر است اشاره کردند که در این میان پریسا حسینی سمنانی از انجمن زیست بان پایدار گفت: در چند سال اخیر شرکت آبفا برنامه‌های آموزشی متنوعی برای مقاطع مختلف تحصیلی برگزار کرده و در صورتی که از روش‌های خلاقانه در مفاهیم آموزشی استفاده شود، قطعا میزان اثرگذاری این آموزش‌ها به مراتب افزایش می‌یابد و به معنی واقعی دانش آموزان می‌توانند سفیران آب در جامعه باشند.
مرتضی چه گونی از انجمن صلح با طبیعت با بیان اینکه باید نگرش زیست محیطی در بین شهروندان ایجاد کرد تا در نهایت مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند، اظهار داشت: باید برنامه‌هایی تدوین کرد که مردم اطلاعات درستی از میزان آب مجازی که در تهیه کالاها و محصولات به مصرف می‌رسد داشته باشند چرا که اگر مردم بدرستی بداند چه میزان آب برای تولید اجناس و محصولات استفاده می شود قطعا نگرش درستی در رابطه با مصرف آب و دیگر کالاها از خود نشان می‌دهند.
وی استفاده از آب خاکستری را هم حائز اهمیت دانست و گفت: باید با تعامل با دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف به‌ویژه شهرداری‌ها استفاده از آب خاکستری در صنایع غیر غذایی و آبیاری فضای سبز مد نظر قرار گیرد.
سیف اله عظیمانی از انجمن دوستداران طبیعت شهرستان فریدونشهر گفت: به لحاظ اقلیم آب و هوایی شهرستان فریدونشهر منابع آبی در این شهرستان فراهم است، اما این درحالی‌است که همه مردم در این شهرستان تحت پوشش شبکه فاضلاب نیستند؛ که اگر تاسیسات فاضلاب در شهرستان به‌طور کامل اجرا شود از سلامت منابع آبی در این منطقه حفاظت می‌شود، همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی به منظور ترویج مصرف بهینه آب در این شهرستان لازم به نظر می‌رسد.
طاهره دادخواه از جمعیت امید دوستداران زاینده رود گفت: بررسی‌های صورت گرفته بیانگر این است که هرگاه فضای ناامیدی در جامعه افزایش یابد مردم بیشتر به مصرف آب روی می‌آورند، بر این اساس به نظر می‌رسد باید با ایجاد فضای امیدواری و شادی از طریق شبکه‌های اجتماعی مردم را از طریق برنامه‌های شاد به مصرف بهینه آب رهنمود کرد.
ابراهیم آذری از انجمن حفاظت از میراث فرهنگی طبیعی و آثار تاریخی ایران با تاکید بر استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب گفت: باید زمینه‌های استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب در بین تمام اقشار جامعه فراهم شود، زیرا بهره‌مندی از این نوع تجهیزات مصرف آب را تا 50 درصد کاهش می‌دهد.
بهجت قریشی نژاد مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست طبیعت یاران در این جلسه گفت: در این چند سال اخیر به لحاظ  وقوع خشکسالی‌های مستمر  مدام از آموزش کودکان زیر 10 سال سخن به میان می‌آید در حالی‌که به نظر می‌رسد باید به آموزش بزرگسالان نیز پرداخت زیرا رفتار کودکان برمبنای الگوهای رفتاری است که از بزرگسالان برداشت می‌کنند.
سمیه بهرامیان از انجمن پیام آوران سبز پارسی سمیرم گفت: مردم هنوز با تبعات بحران کم آبی به خوبی واقف نیستند در حالی‌که اگر آموزش‌هایی همراه با ترس در دستور کار قرار گیرد شاید مردم بهتر مصرف بهینه آب را مد نظر قرار دهند که پیشنهاد می‌شود در شبکه‌های اجتماعی برنامه چالش مصرف آب ایجاد کرد.
محبوبه قاسمی از جمعیت یاران خمینی شهر گفت: افرادی که به فرهنگسراها مراجعه می‌کنند دارای ظرفیت بسیار خوبی در تهیه محتواهای آموزشی در راستای مصرف بهینه آب هستند که اگر از این ظرفیت‌ها استفاده شود می‌توان فرهنگ مصرف بهینه آب را در جامعه به خوبی نهادینه کرد.
در پایان حشمت اله انتخابی دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی استان گفت: از فعالان زیست محیطی استان درخواست می‌شود راهکارهای جدید و خلاقانه‌ای در رابطه با مصرف بهینه آب ارائه دهند تا در جلسات آتی با رسیدن به جمع بندی همکاری‌ها به طور جدی گسترش یابد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات