سرمایه‌گذاری در تولید انرژی خورشیدی درآمد پایدار ایجاد می‌کند

سرمایه‌گذاری در تولید انرژی خورشیدی درآمد پایدار ایجاد می‌کند

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سارا صالحی" درباره جایگاه انرژی‌های تجدید پذیر در اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲۱۳۳ کیلووات از برق شهرستان اصفهان توسط سامانه‌های برق خورشیدی با ظرفیت‌های متغیر یک تا ۱۵۰ کیلوواتی تأمین می‌شود که در قالب طرح‌ها و شرایط مختلف نصب و در حال بهره‌برداری است. علاوه بر این، نیروگاه خورشیدی غدیر با ظرفیت تولیدی ۱۰ مگاوات در مجاورت شهرک صنعتی جرقویه تأسیس و در حال بهره‌برداری است.
وی افزود: از ۲۱۳۳ کیلووات برق تولیدی از طریق منابع انرژی تجدید پذیر، ۶۲۷ کیلووات از طریق سامانه‌های برق خورشیدی طرح تسهیلاتی سال ۹۲، ۲۲۳ کیلووات از ظرفیت سامانه‌های طرح ۲۰ درصد ادارات و سازمان‌ها و ۱۱۳۳ کیلووات از ظرفیت سامانه‌های قرارداد خرید تضمینی، تأمین می‌شود.
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: مجموع ظرفیت در حال بهره‌برداری تولید برق خورشیدی در محدوده شهرستان اصفهان، بالغ بر ۱۲.۳۳ مگاوات است که با در نظر گرفتن پیک بار ۱۱۶۳ مگاواتی شرکت توزیع برق شهرستان، ۱.۰۶ درصد بار مصرفی اصفهان از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود.

سرمایه‌گذاری در تولید برق خورشیدی همچنان جذاب است
صالحی درباره مشوق‌های موجود برای ترویج استفاده از انرژی‌های پاک گفت: در حال حاضر تنها مشوق وزارت نیرو به منظور توسعه سامانه‌های برق خورشیدی، انعقاد قراردادهای خرید تضمینی ۲۰ ساله با نرخ بالای برق است که وجود ضرایب تعدیل نرخ دوره‌ای تا حد قابل قبولی جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاران را فراهم می‌آورد.
وی اضافه کرد: نرخ پایه خرید تضمینی سامانه‌هایی تولید برق خورشیدی تا ۲۰ کیلووات برابر با ۱۰ هزار و۴۰۰ ریال و سامانه‌هایی با ظرفیت ۲۱ تا ۱۰۰ کیلووات معادل ۹,۱۰۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی است که این مقدار در هر دوره پرداخت مشمول ضریب تعدیل می‌شود.
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان ادامه داد: برای نمونه، درآمد دوره‌ای (دو ماهه) مالکان سامانه‌های برق خورشیدی پنج کیلوواتی دارای قرارداد خرید تضمینی با نرخ پایه هشت هزار تومان، تقریباً معادل ۱۲ میلیون ریال و درآمد سنواتی معادل ۷۲ میلیون ریال برآورد شده است که امروز با گذشت تقریباً سه سال از بهره‌برداری نیروگاه درآمدی بالغ بر ۳۶ میلیون ریال در دوره (دو ماهه) کسب کرده‌اند که نشان از مطلوبیت اقتصادی مناسب شرایط قراردادهای خرید تضمینی دارد.

فرصت ایجاد درآمد پایدار برای خانواده‌های کم برخوردار
صالحی درباره برنامه شرکت برق برای ایجاد نیروگاه‌های جدید در این حوزه گفت: استراتژی و برنامه شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان در این حوزه بر فرایند توسعه پایدار و حفظ منافع تمامی ذی‌نفعان به ویژه سرمایه‌گذاران متمرکز است. همچنین توجه و اهتمام جدی به استفاده از این فرصت و پتانسیل موجود برای ایجاد درآمد پایدار برای اقشار و خانواده‌های کم‌درآمد نیز وجود دارد.
وی افزود: یکی از ایده‌های مطرح شده در این بخش، صرف مبالغ نذورات و خیرات خیرین برای احداث سامانه‌های برق خورشیدی و ایجاد فرصت کسب درآمد برای اماکن مرتبط است. در این طرح خیرین می‌توانند نذورات خود را با تأمین مالی و احداث سامانه برق خورشیدی برای یک مدرسه، مسجد و یا حتی خانوار بی‌سرپرست یا دارای فرزند معلول ادا کنند. این نذر و انتفاع حاصل از آن پایدار بوده و تا ۲۰ سال درآمد حاصل از آن ادامه خواهد داشت.

حداقل هزینه سرمایه‌گذاری؛ ۳۰ میلیون تومان
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان حداقل هزینه سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه جدید خانگی را ۳۰ میلیون ریال برشمرد و اظهار کرد: این هزینه برای احداث یک سامانه سه کیلوواتی خانگی اما پیشنهاد می‌شود با صرف هزینه‌ بیشتر تا حدود ۵۰۰ میلیون ریال، سامانه‌های پنج کیلوواتی خانگی نصب شود.
صالحی درباره توجیه اقتصادی استفاده از این نیروگاه‌ها در شرایط فعلی گفت: اگر موضوع به شیوه اصولی و همه‌جانبه تحلیل شود، قطع به یقین استفاده از انرژی پاک مقرون به صرفه خواهد بود. از همین رو در دیگر کشورها نیز به سمت توسعه و بهره‌گیری هرچه بیشتر از منابع تجدید پذیر حرکت می‌شود.
وی افزود: اگر در مقام مقایسه، تمامی هزینه‌های واقعی و البته جانبی دیگر شیوه‌های تولید برق (سوخت فسیلی) از جمله هزینه‌های زیست محیطی، هزینه‌های اجتماعی منتج از آلایندگی، هزینه واقعی سوخت و دیگر هزینه‌های مشابه در نظر گرفته شود، هزینه تأمین انرژی از منابع فسیلی، بیش از هزینه تأمین انرژی از منابع تجدید پذیر خواهد بود.
مدیر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان ادامه داد: در حال حاضر هزینه تأمین انرژی از سوخت‌های فسیلی در دنیا ۸ تا ۱۵ سنت دلار به ازای هر کیلووات ساعت برآورد می‌شود (به طور متوسط معادل ۱۱ سنت دلار) که این مقدار برای منابع تجدید پذیر در بسیاری موارد کمتر از این مقدار است.
صالحی گفت: در ارتباط با کاهش هزینه احداث و راه‌اندازی سامانه‌های خورشیدی، شاید یکی از اصولی‌ترین شاخص‌ها، تراز عرضه و تقاضای بازار و همچنین رونق فضای کسب و کار در این حوزه است. در شرایط فعلی چنین به نظر می‌رسد که با افزایش تقاضا و ایجاد فضای رقابتی، امکان مدیریت و کاهش هزینه‌ها به ویژه در سفارشات و تقاضاهای تجمیع شده وجود خواهد داشت.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات