3 درصد جمعیت معلول کشور در مشهد است/ میانگین سن  ...

3 درصد جمعیت معلول کشور در مشهد است/ میانگین سن ...

3 درصد جمعیت معلول کشور در مشهد است/ میانگین سن زنان سرپرست خانوار به 30 سال می‌رسد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محسن مروی، رئیس اداره بهزیستی مشهد که به مناسبت هفته بهزیستی در هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای شهر حضور داشت، با بیان اینکه بهزیستی، سازمانی اجتماعی و تخصصی‌محور بوده که بعنوان متولی سلامت اجتماعی وظایفی را عهده‌دار است، اظهارکرد: 34 درصد جمعیت معلولین استان خراسان رضوی، در مشهد هستند که معادل 3 درصد از جامعه هدف بهزیستی کل کشور می‌شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر، 52 هزار و 817 نفر را تحت پوشش داریم که بخشی از آنها زنان سرپرست خانوار هستند؛ 26 درصد زنان سرپرست خانوار استان در مشهد سکونت دارند و خدمات مختلفی به جامعه هدف می‌دهیم که بخشی از آن مربوط به خدمات پرداخت مستمری است.

مروی با اشاره به واگذاری حدود 97 درصد از فعالیت‌های بهزیستی به بخش غیردولتی، افزود: در حال حاضر، هزار و 53 مرکز غیردولتی در مشهد فعال هستند که معادل 40 درصد از مراکز موجود در سطح استان می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین جامعه تحت پوشش بهزیستی، 33 درصد، مربوط به معلولین جسمی و حرکتی است، تصریح کرد: پس از آن معلولان ذهنی، 24 درصد و بعد هم شنوایی و صوت و گفتار و روانی و بینایی است.

رئیس اداره بهزیستی مشهد افزود: 42 درصد معلولین دارای شدت شدید و 29 درصد هم خیلی شدید هستند.

مروی با اشاره به غربالگری و بررسی ژنتیکی که برای ازدواج‌ها درنظر گرفته شده است، گفت: امیدواریم با این اقدام، بتوان گام موثری در بحث کاهش تعداد معلولان برداشت چراکه 50 درصد از معلولیت‌ها، ریشه ژنتیکی دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه میانگین سن زنان سرپرست خانوار در حال رسیدن به 30 سال است، افزود: تعداد بانوان مطلقه در شهر مشهد هم در سال 9 هزار نفر می‌باشد.

مروی با بیان اینکه مراکز ارائه خدمات بهزیستی استیجاری هستند، گفت: با توجه به افزایش نرخ اجاره بهاء، برخی مراکز به شهرهای اطراف همچون طرقبه و شاندیز می‌روند؛ اگر این رویه ادامه‌دار باشد، طی 5 سال آینده برای برخی خدمات با مشکل مواجه خواهیم بود؛ لذا از شورای شهر و مدیریت شهری تقاضا داریم در طرح‌های شهری، اراضی و نقاطی را با کاربری مراکز توانبخشی و بهزیستی اختصاص دهند.

ساخت مسکن ویژه مددجویان و نیز ایجاد بازارچه‌ها و کمک به اشتغال معلولان و خانواده‌های آنها از دیگر موضوعاتی بود که مروی با طرح آنها، خواستار حمایت و همراهی شورای شهر شد.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات