احکام قضایی آزادسازی حریم رودخانه‌های خلخال اجرا شد

فرماندار خلخال در جلسه شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی خلخال با ارزیابی مطلوب عملکرد اداره امور آب در لایروبی و آزادسازی مسیر رودخانه‌های پرخطر منطقه افزود: این کار منجر به جلوگیری از جاری شدن سیل وارد شدن خسارات به مناطق شهری و روستایی برغم افزایش قابل توجه بارندگی‌ها شده است.

مهندس فریدون بابایی با اشاره به همکاری و هماهنگی تمامی دستگاههای مرتبط برای جلوگیری از تصرفات غیرقانونی در حریم رودخانه ها تصریح کرد: حفاظت و صیانت از منابع آب جزو وظایف تمام مسئولین و مردم است.

مدیر منابع آب شهرستان خلخال نیز در این جلسه گفت: بهار امسال با اجرای چهار حکم قضایی چهار کیلومتر از حریم و بستر رودخانه‌های این شهرستان آزادسازی شد .

مهندس رضا شمسی افزود: در این مدت ۹ پرونده تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌های این شهرستان در دادسرا و دادگستری خلخال تشکیل شد .

وی از تشدید برخورد با تخلفات مربوط به حفر چاه‌های غیرمجاز کشاورزی و صنعتی در این منطقه خبر داد و اظهارداشت: با دستور دادستان عمومی و انقلاب خلخال چهار حلقه چاه غیرمجاز حفاری شده توسط اشخاص، مسدود شد .

مدیر منابع آب شهرستان خلخال گفت: تخلفات مربوط به تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حریم و بستر رودخانه‌ها و همچنین مسیل دره‌های طبیعی افزایش یافته و با همکاری نیروی انتظامی از تخلیه نخاله‌های ساختمانی از سوی انبوه‌سازان جلوگیری و سه پرونده قضایی نیز در این خصوص تشکیل شد .

مهندس شمسی اضافه‌کرد: در سال گذشته با تشکیل ۲۱ مورد پرونده تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها بیش از ۲ هکتار از اراضی تصرف شده توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب رفع تصرف شد .

وی افزود: برای لایروبی و آزادسازی ۶ کیلومتر از رودخانه‌های شهرستان خلخال و از محل اعتبارات استانی یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته بود که پس از بررسی وضعیت رودخانه‌ها و مشاوره کارشناسان دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت، تاکنون لایروبی و آزادسازی چهار کیلومتر از مسیر رودخانه‌های قیزباخان در محدوده شهر خلخال و رودخانه خالیان شال واقع در بخش شاهرود اجرا شده است .


مدیر منابع آب شهرستان خلخال با بیان اینکه در سال جاری ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای ادامه کار لایروبی و پاکسازی رودخانه‌های عبوری از داخل شهر خلخال تخصیص یافته است، گفت: اقدامات لازم طبق برنامه‌ریزی‌ها باید برای بازگشایی رودخانه‌ها و مسیل‌ها ادامه یابد .

او خواستار تلاش و همکاری دستگاه‌های اجرای عضو شورای حفاظت از منابع آب خلخال برای آزادسازی تصرفات اعم از رفع تصرفات ،احداث اعیانی، کاشت درخت و هدایت نخاله‌های ساختمانی در حریم و بستر رودخانه‌ها با همکاری مقامات قضایی جهت پیشگیری از تصرفات غیرقانونی اشخاص در اراضی ملی واقع در حریم و بستر رودخانه‌های این منطقه شد .
مدیر منابع آب شهرستان خلخال بر همکاری بیشتر شهرداری‌ها در لایروبی رودخانه‌های محدوده شهر و استفاده از ظرفیت بخشداری‌ها و دهیاری‌ها در محدوده روستاها بویژه در بخش جلوگیری از تصرفات بستر و حریم رودخانه‌های منطقه تاکید کرد .

مهندس شمسی اظهارداشت: لایروبی رودخانه‌های خلخال با هدف پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی ناشی از طغیان رودخانه‌ها در زمان پربارش در رودخانه‌های پرخطر این شهرستان اجرا می‌شود .

وی بیان‌کرد: مسیل روستای خانقاه سادات به سمت شهر خلخال از جمله مسیرهای تهدیدکننده مناطق مسکونی این شهر در مواقع بارندگی بود که لایروبی و نخاله‌های تخلیه شده در بستر این مسیل نیز جابجا شده و مسیر آب آزادسازی شد .

مهندس شمسی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ کیلومتر از مسیر رودخانه‌ها و مسیل آب‌های روان در این شهرستان نیاز به لایروبی و پاکسازی دارند، اظهارداشت: تلاش می‌شود تا با تامین اعتبار مورد نیاز تمام مسیرهای اعلام شده لایروبی شود .

وی با توصیه به مردم جهت پرهیز از ساخت بنا در حریم و بستر رودخانه‌ها گفت: در صورتی که تشخیص و نظر امور آب خلخال مبنی بر واقع شدن بنا در حریم و بستر رودخانه و مسیل آب‌های روان باشد، حکم تخریب و قلع و قمع بنا از سوی محاکم قضایی صادر می‌شود .

مدیر منابع آب شهرستان خلخال گفت: این شهرستان دارای ۶۰ رودخانه و مسیل آب‌های روان به طول ۶۰۰ کیلومتر است و تاکنون ۲۵۰ کیلومتر از این مسیر مطالعه، تعیین حریم و بستر و میله‌گذاری شده است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات