واحد نخست گازی نیروگاه قشم توسط رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود/ افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

واحد نخست گازی نیروگاه قشم توسط رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود/ افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امیر دودابی‌نژاد" در نشست خبری افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است، ادامه داد:‌ تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.
وی تاکید کرد:‌ استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین‌الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می‌کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین منظور با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.
دودابی‌نژاد یادآور شد: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی 170 مگاواتی و یک واحد بخار 160 مگاواتی جمعا به ظرفیت 500 مگاوات با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را 33 درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را 49.2 درصد برشمرد و افزود:‌ همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود 45 هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، ادامه داد:‌ این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت.

افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس/ ظرفیت هزار مگاواتی رفع محدویت‌ تولید نیروگاه‌های کشور
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه‌گذاری بالغ بر 480 میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد.
"علی اصغر‌عبدلی" نیز در این نشست خبری با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود 19 درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، عنوان کرد:‌ در حال حاضر عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از 30 سال است و برخی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی 40 ساله دارند.
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود:‌ با افزایش عمر و مدت زمان بهره‌برداری نیروگاه‌ها، توان تولیدی و راندمان آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح‌های بهینه‌سازی واحدها در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد: اجرای طرح‌های رفع محدویت‌های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه‌ بندرعباس موجب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همچنین پیاده‌سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت.
عبدلی با اشاره به افزایش 115 مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اجرای طرح‌های رفع محدویت‌ تولید، گفت: برای اجرای این پروژه حدود 480 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید است.
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر 40 ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، گفت:‌ با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات امکان افزایش توان نیروگاه‌های کشور وجود دارد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش توان تولید نیروگاه بندرعباس، گفت: در این نیروگاه از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر موجب شکل گیری رسوب روی سیستم یاد شده می‌شود. بدین منظور در راستای اجرای طرح‌های رفع محدودیت تولید، برای شست‌وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با استفاده از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.
عبدلی تاکید کرد:‌ بویلرها از قطعات حساس نیروگاه‌ها است که وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد؛ در جریان اجرای این طرح بازسازی این قطعات منجر به افزایش تولید واحد بخار شده است.

جزیره قشم در تولید برق خودکفا می‌شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با تاکید بر اینکه واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این هفته توسط رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:‌ جزیره قشم پس از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.
سید فریدالدین معصومی در نشستی خبری با اعلام این خبر افزود:‌ از سال 95 تصمیم‌گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال پیش از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار احداث نیروگاه در زمینی به مساحت 75 هکتار آغاز شد.
وی ادامه داد: ‌این نیروگاه با سرمایه‌‌گذاری 60 درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت 40 درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و واحد نخست گازی این نیروگاه با پیشرفت فیزیکی 97 درصدی تا انتهای هفته به شبکه سنکرون خواهد شد.
معصومی با تاکید بر اینکه واحد دوم گاز نیروگاه قشم با ظرفیت 170 مگاوات ظرف 15 روز آینده با شبکه سنکرون خواهد شد، ادامه داد:‌ پیشرفت عملیاتی این واحد نیز به حدود 95 درصد رسیده است که با بهره‌برداری از این واحدها برق جزیره از حالت وارداتی خارج شده و علاوه بر خودکفایی در زمینه تولید برق می‌تواند مازاد تولید خود را به سرزمین اصلی ارسال کند.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد 160 مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال 1400 وارد مدار خواهد شد، گفت:‌ حدود 500 نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
وی با اشاره به راه‌اندازی آب شیرین‌کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، ادامه داد:‌ در حال حاضر پیک مصرف برق جزیره قشم حدود 280 تا 300 مگاوات است که با راه‌اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات