کشف فسیل های جانوری قدیمی در کوههای روستای رودیک چابهار

کشف فسیل های جانوری قدیمی در کوههای روستای رودیک چابهار


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، اشرفعلی حسینی رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار گفت: در بررسی های میدانی بعمل آمده از کوههای اطراف روستای رودیک توسط مامورین اجرایی اداره حفاظت محیط زیست چابهار با همکاری افراد محلی، یک منطقه دارای انواع  فسیل های جانوری قدیمی کشف شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار افزود: در این منطقه انواع مختلفی از فسیل های جانوری مربوط به خزندگان، بند پایان، صدف ها، حلزون ها  و آبزیان حائز اهمیت از نظر دیرینه شناسی و زمین شناسی وجود دارد. در بیومتری های صورت گرفته از یکی از فسیل ها توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست چابهار مشخص شد طول کلی بدن این فسیل جانوری که شبیه خزندگان قدیمی بوده حدود ۷ متر می باشد  و شناسایی دقیق و قدمت آن نیاز به بررسی کارشناسی بیشتر دارد.


حسینی ادامه داد: از آنجاییکه سنگواره ها بخشی از میراث زمین هستند و نمایانگر تکامل و تحول حیات کره زمین در ادوار مختلف می باشند. از فسیلها برای بررسی روند تحولات زیستی، تعیین سن و همبستگی بین مکان ها، تفسیر محیطهای جغرافیایی و قدمت ﺁنها استفاده می شود از اینرو حفاظت از این میراث های تاریخی کره زمین، مطالعه و شناسایی آنها از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

اشرفعلی حسینی بیان کرد: فسیلهای گیاهی و جانوری، نشانههایی ارزشمند، بسیار حساس و شکننده از شرایط جغرافیایی و زمینشناسی گذشته هستند. مکانهای دارای فسیل، بهخاطر فرسایش عادی و فعالیتهای انسانی، مانند ساختوساز، برداشت معدن و جادهسازی، در معرض خطر نابودی قرار دارند و در صورت تخریب و یا نابودی، قابل احیا نخواهند بود. حفاظت از میراث مشترک دیرینهشناسی بسیار حائز اهمیت است تا علاوه بر متخصصان، نسلهای ﺁینده و عموم مردم هم بتوانند از این منابع طبیعی با ارزش بهره برداری کنند.

وی در پایان یادآور شد : روستای رودیک از توابع شهرستان چابهار به واسطه زمین شناختی کهن و تنوع محیطی آن پتانسیل مناسبی را جهت ایجاد ژئوپارکها و به تبع آن توسعه صنعت ژئوتوریسم دارد. در شهرستان چابهار، قبلا نیز در مجاورت روستای رودیک  در کنار دروازه ورودی کوههای مینیاتوری، در سالهای گذشته سنگواره نهنگ که دارای قدمتی طولانی  بوده نیز کشف شده بود. لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات