عملیات موفق شبانه حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی برای نجات یک قلاده خرس

عملیات موفق شبانه حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی برای نجات یک قلاده خرس

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: داود غنی پور معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: به دنبال تماس تلفنی اهالی روستای اسبقران با حفاظت محیط زیست استان در ساعت ۲بامداد مبنی بر ورود و گرفتار شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای در باغات اطراف این روستا کارشناسان اداره محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سراب به منطقه مذکور اعزام شدند.


سرپرست تیم عملیاتی رهاسازی خرس گرفتار در سراب گفت: در این عملیات شبانه ،خرس که در حال تلاش برای رهایی بود، با تله دارتینگ بیهوشی پس از حدود یک ساعت بی‌هوش و سپس اقدامات آزادسازی این‌گونه مهم حیات وحش به انجام رسید.


وی افزود: پس از بیهوشی و نجات خرس گرفتار دامپزشک متخصص معاینات لازم را روی این خرس انجام داده و پس از کسب اطمینان از سلامت آن، کارانتقال، احیا و رهاسازی این خرس در زیستگاه انجام شد.


غنی‌پور ادامه داد: عملیات آزادسازی و رهاسازی این حیوان حدود پنج ساعت به طول انجامید و ساعت ۱۰ قبل از ظهر امروز این خرس قهوه‌ای با مشایعت یگان حفاظت محیط زیست  در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.


معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با تقدیر از عملکرد همکاران شهرستانی، کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش معاونت محیط طبیعی و یگان حفاظت محیط زیست استان، تصریح کرد: هر گونه تله‌گذاری برای حیات وحش چه در مناطق حفاظت شده و چه در غیر آن جرم محسوب شده و با متخلفان بدون اغماض برخورد قانونی خواهد شد.


غنی پور با اشاره بر اینکه مرداد ماه فصل زاد آوری خرس قهو های است افزود: در تغییرات فصول، حیات وحش نسبت به تغییر محل زیستگاه‌شان جهت یافتن غذای بیشتر ممکن است به سکونت‌گاه‌های انسانی نزدیک شوند.


وی ادامه داد: شهروندان محترم در صورت مشاهده حیوانات وحشی، بدون انجام هیچ اقدامی که منجر به تحریک حیوان و وادار کردن آنها به دفاع از خود شود، با نزدیک‌ترین اداره حفاظت محیط زیست یا پاسگاه محیط بانی تماس بگیرند تا اقدامات لازم از سوی این نهاد مسوول انجام پذیرد.


این مقام مسئول تاکید کرد: حیات وحش و تنوع گونه‌های آن برای محیط زیست و آینده حیات بشری بسیار مهم است و هرگونه آسیب رساندن به حیات وحش به هر بهانه‌ای غیرقابل پذیرش بوده و با متخلفان مطابق قانون صید و شکار و بدون اغماض برخورد خواهد شد.


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: در طول سه سال اخیر این سومین عملیات نجات و رهاسازی خرس قهوه‌ای در سطح استان به روش بیهوشی بوده است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات