شهرداری‌ها از ظرفیت سازمان نظام مهندسی استفاده کنند

شهرداری‌ها از ظرفیت سازمان نظام مهندسی استفاده کنند


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان ابراز امیدواری کرد شهرداری‌ها به بهترین نحو از ظرفیت سازمان نظام مهندسی استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان، رئیس و هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان با حضور در شهرداری با شهردار و معاون شهرسازی  شهرداری خرم‌آباد ، دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای جلسه مهندس منوچهر ماهرو بختیاری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان اظهار داشت: به استناد ماده ۳۳ و ۳۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و همچنین قوانین شهرداری، سازمان نظام مهندسی با شهرداری‌ها و مراجع صدور پروانه مأموریت‌های مشترکی دارند که باید در چارچوب قانون و به بهترین وجه ممکن در راستای مسائل عمومی شهر و استان اجرایی شود.

وی افزود: شهرداری حجم کار بالایی دارد و در حوزه شهرسازی بخشی از کارها به سازمان نظام مهندسی واگذار شده است، یعنی در اصل قضیه نظام مهندسی کارگزار شهرداری‌ها و مراجع صدور پروانه هستند که امیدواریم شهرداری‌ها به بهترین نحو از ظرفیت سازمان نظام مهندسی استفاده کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان بابیان اینکه در راستای تعامل و همکاری شهرداری و نظام مهندسی مشکلات و موانع وجود دارد، عنوان داشت: عدم استفاده از پلان کد (خدمات نقشه‌برداری)، عدم درج نام مهندس مجری در پروانه ساختمان، شناسنامه‌های فنی ملکی ، ارسال به‌موقع گزارشات مهندسین ناظر که نیاز است ارتباط بین نرم‌افزار جامع شهرداری و سازمان نظام مهندسی صورت گیرد، لزوم ایجاد یک دبیرخانه اختصاصی با حوزه شهرسازی در شهرداری مناطق، جلوگیری از ساخت‌وساز ساختمان‌های غیرمجاز ، افزایش نیروی انسانی واحد اجرائیات شهرداری مناطق و موضوع دو نقشه‌ای ازجمله این مشکلات هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه مرحوم مهندس فیلی یکی از پیشکسوتان نظام مهندسی و درواقع بنیان‌گذار سازمان نظام مهندسی لرستان است، انتظار می‌رود شهردار و همکارانشان یکی از معابر و یا میادین اصلی و یا بوستان‌ها واقع در شهر خرم‌آباد را به نام مهندس فیلی نام‌گذاری کنند.

بختیاری در پایان اذعان داشت: امیدوارم این‌گونه جلسه تداوم داشته باشد و بتواند بخشی از مشکلات و موانع بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری را برطرف کند.

در ادامه جلسه مهندس محمد شریفی مقدم شهردار خرم‌آباد، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی و شهرداری بیشترین تعاملات را باهم دارند و مکمل همدیگر به‌خصوص در بحث شهرسازی و ساخت‌وسازهایی که در سطح شهر انجام می‌شود، هستند.

وی ادامه داد: موارد مطرح‌شده توسط رئیس سازمان نظام مهندسی ، مواردی به‌حق و درست است که رعایت این موارد باعث می‌شود یک ساختمان اصولی و فنی داشته باشیم و با کمال میل از پیشنهادات ارائه شده استقبال می‌کنیم.

شهردارخرم آباد با بیان اینکه بحث ساختمان های غیر مجار به دو بخش مربوط به مسکن و املاک دولتی و مالکین خصوصی هستند، افزود: در این خصوص ادعا نداریم که کاملا جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز گرفته شده است ولی به شدت کنترل و برخورد می شود.

شریفی مقدم بیان کرد: مرحوم مهندس فیلی به گردن شهرداری حق دارد و از پیشنهاد سازمان نظام مهندسی مبنی بر نام گذاری یک مکان به نام مهندس فیلی استقبال می کنیم و به محض رسیدن درخواست، آن‌ها را به شورای شهر می فرستیم و در صورت تصویب در شورا حتما اجرا می شود.

در این جلسه مهندس خدامی، مهندس جی افرام و مهندس بارانی از اعضای هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان حضور داشتند و پیشنهاد‌هایی ازجمله تداوم جلسات هم‌اندیشی دو دستگاه و ایجاد کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان شهرداری و نظام مهندسی تا رسیدن به یک طرح عملیاتی را ارائه کردند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات