اعمال محدودیت مدیریت شهری برای شرایط کرونا بدون  ...

اعمال محدودیت مدیریت شهری برای شرایط کرونا بدون ...

اعمال محدودیت مدیریت شهری برای شرایط کرونا بدون همراهی سایر دستگاه‌ها، کارآمد نیست/ شورای پنجم، پای‌کار توسعه متوزان و عدالت‌محور

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری، در نطق آغازین نود و نهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، ابتدا به تشریح مناسب‌های هفته جاری پرداخت و با گرامیداشت 6 مردادماه، روز ترویج آموزش های فنی‌وحرفه ای و روز ملی مهارت، اظهارکرد: شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره تعاملات و همکاری‌های خوبی با اداره کل آموزش فنی‌وحرفه‌ای داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از نکات مهم در ماموریت‌های مدیریت شهری بویژه برای سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق کم‌برخوردار، توانمندسازی ساکنان است، گفت: این رسالت، علاوه بر رشد و توسعه مناطق بوده و «توانمندسازی» یکی از کارهای بنیادین و اساسی است که همه صاحبنظران در حوزه سکونتگاه‌های غیررسمی به آن باور دارند و تجربه کشورهای موفق نیز گواه بر این مدعاست.

حیدری افزود: توانمندسازی اینگونه معنا می‌شود که فرد مهارتی را آموزش ببیند تا متکی به خود باشد؛ این اقدام، بزرگترین خدمت به جامعه اعم از زنان سرپرست خانوار و یا نسل جوان است.

وی با بیان اینکه تجارب چنددهه‌ای آموزش فنی و حرفه‌ای سبب شده تا این مجموعه از ظرفیت خوبی در بحث توانمندسازی برخوردار باشد، تصریح کرد: زمانی که بدنبال راه‌حلی برای مقابله با آسیب‌ها در هر حوزه‌ای هستیم، توانمندسازی اولین راهکاری است که به ذهن خطور می‌کند.

رئیس شورای شهر مشهد گفت: مدیریت شهری مسئولیت دارد که به این بخش کمک کند که برهمین اساس تاکنون همکاری‌ها و تعاملات مختلفی را با اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای داشته‌ایم.

حیدری همچنین خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های شهرداری همچون فرهنگسراها، سراهای محله و دفاتر تسهیلگری از جمله بسترهایی هستند که در این تعامل دوسویه میتوانند راهگشای توانمندسازی اقشار مختلف جامعه و رسیدن به رشد و توسعه شهر باشند.

وی در ادامه افزود: امیدواریم با توجه به جایگاه و اهمیت مهارت‌آموزی، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای بیش از پیش برای جامعه و خانواده و جوانان ما ایفای نقش کند.

حیدری با بیان اینکه نظام آموزشی رسمی ما دارای نقص جدی است و بسیاری از فارغ‌التحصیلان، فاقد مهارت هستند، اظهارکرد: امیدواریم موضوع شکل‌گیری سازمان ملی مهارت مجدد از سوی مدیران ارشد کشوری، نمایندگان مجلس و دولت محترم پیگیری شود تا افزایش و ارتقاء توانمندی و مهارت جایگزین رویکرد مدرگ‌گرایی شود؛ از این طریق میتوان نیروی جوان کشور را تقویت کرد و گام اساسی در جهت اشتغال آنها برداشت.

رئیس شورای شهر مشهد با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام‌ محمدباقر(ع)، گفت: این امام همام از موقعیت ممتاز علمی در بین دانشمندان عصر خود برخوردار بود؛ این رجحان علمی و نیز اختلافات سیاسی در نظام حاکم فرصت مناسبی برای امام فراهم شد و ایشان شاگردان برجسته‌ای تربیت کردند که آثار و برکات فراوانی داشت.

نهم ذی‌الحجه، روز عرفه دیگر مناسبتی بود که در این جلسه به آن اشاره شد و حیدری در این‌باره تصریح کرد: روز عرفه، روز شناخت و معرفت است؛ روزی که حجاج بیت‌ا... الحرام هرساله با حضور در سرزمین عرفات به تاسی از سیره سرور و سالار شهیدان، زیارت عرفه را قرائت می‌کردند. امیدواریم همه از فیوضات این روز بهره‌مند شویم.

حیدری در ادامه با اشاره به نهم مردادماه، روز ملی اهدای خون، گفت: براساس گزارش‌ها، شرایط ذخایر خونی استان مطلوب نیست؛ استان خراسان رضوی در قیاس با سایر استان‌ها از شرایط متفاوتی برخوردار است چراکه علاوه بر جمعیت ثابت، میزبان خیل عظیمی از زائران و مسافران نیز هستیم.

وی افزود: خوشبختانه اداره کل اهدای خون استان شرایط بهداشتی و بسیار مناسبی را در پایگاه‌های انتقال خون ایجاد کرده که همشهریان عزیز میتوانند با آسودگی خاطر و در سالم‌ترین شرای نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

رئیس شورای شهر مشهد با تبریک و گرامیداشت 10 ذی‌الحجه، روز عید قربان، اظهارکرد: عید قربان یکی از اعیاد مهم و بزرگ مسلمانان بوده که مورد اتفاق نظر تمام فرق اسلامی نیز هست؛ موضوع قربان، امتحان الهی ابراهیم(ع) در برابر بندگی و تسلیم در برابر خداوند متعال است و همه ما شاید به نوعی با امکانات و ظرفیت‌های دیگری در حال امتحان هستیم.

حیدری افزود: خدا سرمایه اصلی ابراهیم حنیف را به امتحان گرفت و همین مهم مبنایی برای قرب الهی شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود به شرایط قرمز مشهد از نظر شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد مبتلایان رشد 300 درصدی داشته است، گفت: در موج نخست کرونا، با هماهنگی مدیریت استان و همراهی مردم و اعمال محدودیت‌ها، شرایط کنترل شد.

حیدری با اشاره به درخواست‌های مکرر شهروندان از مدیریت شهری برای بازگرداندن محدودیت‌ها، گفت: نوع مواجه و سیاست کلان کشور در بحث مقابله با کرونا تغییر کرده و بیشتر تمرکز، معطوف به رفتارهای خودکنترلی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط افراد است.

وی با بیان اینکه در موج نخست شیوع ویروس که مراکز تجاری و اصناف و بخش‌های مختلف تعطیل شدند، تقاضا برای حمل‌ونقل عمومی به صفر رسید و شورای شهر هم نسبت به تعطیلی ناوگان اقدام کرد، افزود: در چنین شرایطی، تعداد پروازهای ورودی به مشهد بیش از 90 درصد کاهش یافت و اعمال محدودیت‌های مختلف هم پاسخ داد ولی در شرایط کنونی که همه بخش‌های مختلف فعال هستند، اعمال محدودیت کارکردی نخواهد داشت و بلکه آثار منفی نیز بهمراه دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: در عین حال بسیار خرسندیم که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان به شدت افزایش یافته و میزان استفاده از حمل‌ونقل عمومی نیز به یک پنجم رسیده است.

وی گفت: خطر کنونی را درک می‌کنیم و نسبت به شرایط کنونی بی‌تفاوت نیستیم؛ کنترل شرایط، دغدغه جدی ماست ولی اعمال محدودیت زمانی موثر است که تصمیمات یکپارچه‌ای اخذ شود.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به ممنوعیت اتراق در پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر، گفت: حوزه خدمات شهری شهرداری نیز باید مدیریت و مراقبت بیشتری داشته باشد؛ برنامه‌های فرهنگی در کوه‌پارک هم متوقف شده تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

حیدری با بیان اینکه ویروس کرونا تفاوتی بین افراد قائل نیست و همه را تهدید می‌کند، اظهارکرد: خبر فوت رئیس فقید بیمارستان اکبر و نیز حجت‌الاسلام طباطبایی در این روزها بسیار تاثربرانگیز بود؛ شهردار محترم و بخش زیادی از کارکنان شورای شهر و شهرداری نیز درگیر این ویروس شده‌اند که برای آنها آرزوی بهبود و سلامتی داریم.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید در الگوی زندگی و بویژه رفتارهای جمعی خود تغییر ایجاد کنند، گفت: این موج همچنان ادامه دارد و اگر از اصول و چارچوب‌ها تبعیت نکنیم، بدون شک گرفتار خواهیم شد.

حیدری در ادامه از تلاش‌ها و خدمات مجموعه ارکان سلامت اعم از پزشکان، پرستاران و مجموعه‌های جهادی تقدیر و تشکر کرد و افزود: شرایط برای این افراد بسیار دشوار است و ظرفیت محدودی هم دارند و لذا همه باید در حد وسع و بضاعت خود به این عزیزان کمک کنیم.

رئیس شورای شهر مشهد بخش دیگری از صحبت‌های خود به سیاست توسعه متوازن و عدالت‌محور شورای پنجم اختصاص داد و تصریح کرد: این مهم، یکی از بحث‌های شاخص در این دوره از مدیریت شهری بوده که در عمل هم پیوسته به آن تاکید داشته‌ایم.

حیدری با بیان اینکه عدالت به معنای عام، اعم از عدالت سیاسی، قضایی، اجتماعی، اقتصادی و ... یکی از آرمان‌های بزرگ نظام و انقلاب بوده و در آموزه‌های دینی و فلسفه بعثت پیامبران و سیره ائمه(ع) تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک نظام برنامه‌ریزی و بودجه و بحث‌های مربوط به آمایش سرزمینی روی این موضوع تاثیرگذار است.

حیدری با بیان اینکه توسعه متوازن و عدالت‌محور شهر، عهدی بوده که شورای پنجم به شهروندان مشهدی بسته و به این عهد وفادار است، گفت: 50 درصد از مجموع فضای سبز ایجاد شده در این دوره، در مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی است.

وی با تاکید بر اینکه متن و حاشیه باید باهم پیوند بخورند، افزود: متاسفانه بزرگراه صدمتری موجب ایجاد فاصله‌ای بین دوطرف بزرگراه شده و رویکرد ما، کاهش این فاصله اجتماعی است؛ برهمین اساس احداث تقاطع‌ غیرهمسطح مصلی و پل شمالی-جنوبی ابوطالب در دستورکار شهرداری قرار گرفت تا اتصالی بین دوطرف برقرار شود و آثار اجتماعی و اقتصادی بسیاری برای ساکنان خواهد داشت.

رئیس شورای شهر مشهد در ادامه گفت: احداث بلوار کشاورز، جاده محمدآباد به طرق، 75 متری رضوان و ... از جمله پروژه‌های دیگری است که در مناطق کم‌برخوردار شهر مشهد و به منظور رفاه حال ساکنان این محدوده اجرایی شده است؛ خط 4 قطارشهری مشهد براساس برنامه زمان‌بندی میتوانست در سال 1400 کلید بخورد ولی یکسال زودتر آغاز شد و تعهدی 1000 میلیاردتومانی را عهده‌دار شدیم؛ خطی که خواجه‌ربیع را به شهرک شهید باهنر متصل می‌کند.

حیدری با بیان اینکه در بخش کشف‌رود هم همانگونه که کوه‌پارک داریم، رودپارک شکل خواهد گرفت، اظهارکرد: متاسفانه شرایط و زیرساخت‌های کشف‌رود در طول زمان خسارات جدی دیده‌اند ولی با جدیت به این موضوع ورود کرده‌ایم و در راستای بهبود شرایط قدم‌هایی تاثیرگذار برداشته شده است.

وی تاکید کرد: همه باید در جهت خدمت به مردمی که پای نظام و انقلاب ایستاد‌ه‌اند و به گردن ما حق دارند، با قوت بیشتری گام برداریم و در نقاط مختلف شهر توازن برقرار کنیم.

حیدری با بیان اینکه بودجه‌های مصرفی در مناطق کم‌برخوردار هیچ سنخیت و تناسبی با درآمدهای این مناطق ندارد، گفت: امیدواریم با نگاه مدیریتی و هدایت‌کننده در بودجه، بتوانیم منابع را به این سمت سوق دهیم.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات