۱۰ گونه‌ جانوری همدان در معرض خطر انقراض است

۱۰ گونه‌ جانوری همدان در معرض خطر انقراض است

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان همدان، مجید شعبانلو در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: گونه‌های در معرض انقراض همدان شامل کرکس مصری، ترلان، عقاب تالابی، عقاب شاهی، دلیجه کوچک، پرنده شکاری ترم تای، لیل، شاهین، بحری و بالابان است .

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از انقراض این قبیل گونه‌ها نیازمند تدوین برنامه های مراقبتی خاصی هستیم افزود: گونه میش‌مرغ که پیشتر در دشت‌های اسدآباد مشاهده شده بود منقرض شد هر چند گزارش‌هایی مبنی بر حضور دوباره این گونه در دشت اسدآباد گزارش شده اما برای محیط زیست این موضوع محرز نشده است .

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: با توجه به مشاهده جوجه‌آوری گونه در معرض انقراض «بالابان» در محیط زیست این استان، برنامه حفاظت و حراست از این گونه در حال تدوین است تا بتوان آن را احیا کرد .

شعبانلو افزود: با توجه به اینکه بیشتر گونه‌های در معرض انقراض در مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان هستند محیط‌بانان به صورت شبانه‌روزی نسبت به حراست از این گونه‌ها اقدام می‌کنند .

وی بیان کرد: همچنین در فصل پاییز که زمان مهاجرت پرندگان است بازدیدها و رصد و پایش مناطق به منظور جلوگیری از شکار گونه‌های مهاجر در معرض انقراض نظیر بالابان، عقاب شاهی و بحری افزایش می‌یابد .

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست همدان خاطر نشان کرد: سال‌های گذشته برخی شکارچیان متخلف جنوب کشور با قرار دادن دام و تله هایی درصدد صید گونه‌های شکاری در این استان با هدف فروش در کشورهای حاشیه خلیج فارس بودند که شناسایی و دستگیر شدند .

شعبانلو ادامه داد: در مناطق شکار ممنوع نیز در صورت دریافت گزارش‌های مردمی و علاقه مندان به محیط زیست در زمینه شکار غیرمجاز، محیط‌بانان وارد عمل می‌شوند و با شکارچیان متخلف برخورد قانونی می‌کنند .

وی گفت: همچنین نسبت به تیمار پرندگانی که از شکارچیان متخلف کشف یا هنگام پرواز دچار آسیب شدند توسط دامپزشک اقدام شده و در مناطق مورد نظر رها می‌شوند .

تاکنون ۳۱۵ گونه مهره‌دار جانوری در استان همدان شناسایی شدند که ۲۶ درصد گونه‌های موجود در کشور را شامل می‌شود. این گونه ها شامل ۱۹۳ گونه پرنده، ۴۵ گونه خزنده، ۳۹ گونه انواع ماهی‌ها، ۳۴ گونه پستاندار و چهارگونه دوزیست است .

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات