سرمایه‌گذاری ۱۵۰میلیارد ریالی دولت برای تامین برق پایدار در جزیره خارگ

سرمایه‌گذاری ۱۵۰میلیارد ریالی دولت برای تامین برق پایدار در جزیره خارگ

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمزه روغنیان" با بیان اینکه اقدامات اساسی و فنی از جمله تعمیرات اساسی توربین گازی، تغییر سامانه حفاظت ژنراتور، سرویس دوره ای مولدهای دیزلی و رله‌های حفاظتی در این راستا انجام شده است، گفت: سرويس‌های دوره‌اي تمامی مولدهاي ديزلي و انجام تعميرات اساسي مولدها و رله‌های حفاظتی در جزیره خارگ با استفاده از توان متخصصان داخلی و بدون نیاز به خدمات خارجی با موفقیت انجام شده و شرایط برای تامین برق مطمئن و پایدار در این جزیره فراهم شده است.
وی با بیان اینکه بهينه سازي نيروگاه خارك و تأمين برق پايدار در آن جزيره  مورد تاكيد مقامات وزارت نيرو، وزارت نفت و مسئولان استان بوشهر است، گفت: تعميرات اساسي توربين گازي طبق استانداردهاي موجود به نحوي انجام شده كه اكثر تجهيزات مكانيكی، الكتريكی و ابزار دقيق آن تعويض شده اند. انجام تعميرات با اين گستردگي از زمان انتقال توربين به جزيره خارگ بي‌سابقه بوده است.
وی با بیان اینکه برخی از این اقدامات در زمان  بيماري كرونا و با سختي فراوان از نظر تردد افراد و ارسال تجهيزات به جزيره خارگ انجام شده است، افزود: انجام به موقع این اقدامات و قبل از بالا رفتن اوج بار مصرف برق با موفقيت به اتمام رسید و شرایط برای عبور از تابستان گرم و پر مصرف برق در جزیره خارگ فراهم شد ضمن آنکه همچنان توصیه و تاکید کارشناسان بر رعایت الگوی مصرف، صرفه جویی و موکول کردن مصارف غیرضروری به ساعت‌های غیر از ساعت اوج مصرف است.
معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای استان فارس و بوشهر همچنین گفت: با توجه به اهمیت تامین برق مطمئن جزیره خارگ و ظرفیت‌های مهمی که در منطقه وجود دارد، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های تامین برق یکی از نیازهای مهم و اساسی این جزیره است از این لحاظ همیشه با حساسیت و اهمیت از سوی مسئولان و کارشناسان و متخصصان برق منطقه‌ای دنبال می‌شود.
روغنیان همچنین بر لزوم توسعه فرهنگ صرفه‌جویی و مصرف بهینه برق در بین ساکنان تاکید کرد و گفت: تامین و تولید و توزیع برق در این جزیره با محدودیت‌هایی مواجه است، از این رو ساکنان و شهروندان این جزیره باید بیش از پیش الگوهای مصرف بهینه را سرلوحه کار و زندگی خود قرار دهند، مسئولان و دستگاه‌های فرهنگی محلی نیز باید با تعامل و هم اندیشی برنامه‌های فرهنگی مصرف بهینه برق را بیشتر و بهتر مورد آموزش و تاکید قرار دهند.
معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای استان فارس و بوشهر اضافه کرد: تامین و توزیع برق در جزیره خارگ به عنوان مهمترین پایانه صدور نفت کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است و تلاش می‌شود تا سامانه‌های تأمین برق در این جزیره دارای ضریب اطمینان بالاتر از استانداردهای معمولی باشد و احتمال قطع برق در جزیره به حداقل ممکن برسد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات