رونمایی از ماشین‌آلات جدید مدیریت پسماند در هفته  ...

رونمایی از ماشین‌آلات جدید مدیریت پسماند در هفته ...

رونمایی از ماشین‌آلات جدید مدیریت پسماند در هفته دولت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، ابوالفضل کریمیان در یکصدمین جلسه علنی شورای شهر مشهد به ارائه گزارش کاری از عملکرد سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد پرداخت و اظهارکرد: سازمان مدیریت پسماند با هدف مدیریت اجرایی پسماند در زیر مجموعه شهرداری مشهد ایجاد و براساس قانون مدیریت پسماندها، برنامه‌ریزی، ساماندهی، مراقبت و عملیات اجرایی مربوط به جمع آوری، ذخیره سازی، جداسازی، حمل و نقل بازیافت، پردازش و دفع پسماندهای عادی از جمله وظایف این سازمان است.

کریمیان با بیان اینکه بودجه این سازمان از 93 میلیارد تومان سال 96 به 202 میلیارد تومان در سال 98 افزایش پیدا کرده و بودجه عمرانی نیز در مدت زمان مشابه از 15 میلیاردتومان به 48 میلیاردتومان رسیده است، گفت: فعالیت‌های سازمان در چند حوزه تعریف شده که از جمله آنها میتوان به تفکیک زباله از مبداء، خاک و ضایعات ساختمانی، ماشین‌آلات، پردازش و صنایع تبدیلی پسماند، دفع و دفن بهداشتی پسماند و آموزش اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: در سه ماهه اول سال 99 روزانه 225 تن زباله خشک از طریق روش‌های مختلف جمع‌آوری و به منظور ساماندهی و کنترل جمع آوری و حمل خاک و نخاله های تولیدی در سطح شهر، اداره ساماندهی ضایعات ساختمانی در مجموعه سازمان مدیریت پسماند ایجاد شده است.

کریمیان در ادامه از فعالیت 249 دستگاه خودرو مکانیزه با تعداد بیش از 1500 باکس در سطح شهر خبرداد و تصریح کرد: از دیگر فعالیت های این حوزه می توان به حضور فعال در زمان آماده باش بارش و حوادث غیر مترقبه و عملیات زمستانه اشاره نمود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به ساماندهی نرم‌افزار سیمپ، گفت: این طرح به صورت پایلوت در برخی مناطق شهرداری همچون شهرداری منطقه 9 اجرایی شده و به شهروندان خدمات ارائه میدهد که خوشبختانه با استقبال خوبی هم همراه شده است؛ تاکنون بیش از 46 هزار درخواست تاکنون در این سامانه ثبت شده که میانگین درخواست جمع‌آوری شده در یک روز 118 نوبت بوده است.

کریمیان اشاره‌ای هم به مشکلات ناشی از انبارهای غیر مجاز و غیر بهداشتی پسماند خشک داشت و گفت: وجود انبارهای ضایعات و کارگاه های مربوطه که دارای یک سری مشکات بهداشتی، زیست محیطی و ایمنی ، توام با عدم رعایت قوانین کار و امور اجتماعی می باشند، سبب ایجاد آسیب های اجتماعی و نارضایتی شهروندان شده است؛ با انبارهای داخل محدوده شهر از طریق کمیسیون بند 20 قانون شهرداری‌ها، انبارهای خارج از محدوده شهری از طریق محیط زیست و مراکز بهداشت و انبارهای محدوده روستا و حریم روستا هم از طریق دهیاری، با اعلام گزارش برخورد می‌شود.

وی در ادامه گفت: با توجه به رویکردهای جدید در فعالیت تفکیک زباله از مبداء و پیش بینی سیستم یکپارچه مدیریت پسماند خشک (سیمپ) و سیاست تعمیم پایلوت اجرا شده در سطح کل شهر، در برنامه آتی این سازمان و شرح خدمات تعیین شده برای مجریان طرح مذکور، این شرکتها متعهد می گردند نسبت به پیش بینی تمهیدات لازم به منظور تهیه و تامین انبار مجاز ضایعات برابر ضوابط موجود اقدام نمایند در غیر اینصورت می بایست ضایعات جمع آوری شده را به انبارهای دارای مجوز و استاندارد تحویل نمایند.

کریمیان اشاره‌ای هم به بحث احداث و راه‌اندازی واحد پردازش مکانیزه پسماند خشک با ظرفیت 50 تن در روز داشت و تصریح کرد: به منظور هدایت و ساماندهی پسماندهای خشک قابل بازیافت ناشی از فعالیت مجریان تحت پوشش این شیوه که خود دارای انبار نمی باشند یا امکان ایجاد انبار را ندارند، دو مکان با مشخصات و ظرفیت های ذیل پیش بینی شده که بتوان کنترل بار و نظارت بر این موضوع صورت پذیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد با تاکید بر لزوم تغییر الگوی مواجهه با پسماندهای پزشکی، اظهارکرد: متاسفانه شاهد عدم قبول مسولیت قانونی پسماند پزشکی توسط تولید کننده و عدم پرداخت بهای خدمات انجام این فعالیت به شهرداری هستیم و در این راه با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبرو هستیم.

کریمیان گفت: از جمله این چالش‌ها میتوان به تحمیل مسئولیت اجتماعی به شهرداری علی رغم عدم مسئولیت بر اساس قانون مدیریت پسماند، عدم اظهار نظر قطعی و عدم صدور تاییدیه نوع پسماند تحویلی از مراکز درمانی ( عفونی یا غیر عفونی ) و روش حمل و امکانات جمع آوری پسماند عفونی این سازمان توسط معاونت بهداشتی دانشگاه با استناد ماده 3 ضوابط پسماند پزشکی و عدم کنترل لازم درخصوص تحت پوشش بودن کلیه مراکز تولید پسماند پزشکی منجمله مطب پزشکان؛ درمانگاهها وکلینیکها با شرکتهای بیخطر ساز پسماند پزشکی و مشاهده پراکنش زباله پزشکی با عادی در برخی از معابر اشاره کرد.

وی در ادامه به تشریح مطالبی درخصوص ماشین‌آلات سازمان مدیریت پسماند در سال 97 و 98 براساس آمار سالانه پرداخت و افزود: در سال 97، 15 دستگاه و در سال گذشته نیز 33 دستگاه ماشین‌آلات جدید خریداری شد که میانگین عمر آنها را به 12 سال کاهش داد.

کریمیان خاطرنشان کرد: درهفته دولت از ماشین آلات و کاربری های مذکور با اعتباری بالغ بر 210 میلیارد ریال رونمایی خواهد شد.

وی از صرفه‌جویی 750 میلیون تومانی در سال 98 بخاطر بومی‌سازی قطعات خبرداد و گفت: خط پذیرش و پردازش 1000 تنی پسماند در محل دفن جدید تکمیل و به ظرفیت رسانی گردید و آماده بهره برداری عملی شد.

بهسازی و توسعه کارخانه بازیافت کاغذ، احداث ایستگاه گاز و شبکه گاز داخلی در مجتمع صنعتی شماره 1، بهسازی کارخانه پلاستیک، آغازبکار کارخانه بازیافت آسفالت، افزایش کیفیت، بازاریابی و فروش کود و ... از دیگر پروژه‌هایی بودند که کریمیان به توضیح آنها پرداخت.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری در ادامه صحبت‌های خود به تشریح پروژه های آتی سرمایه‌گذاری سازمان مدیریت پسماند پرداخت و گفت: پروژه احداث و بهره برداری نیروگاه بیوگاز سوز، بازیافت پسماند ساختمانی، بهسازی دفن بهداشتی پسماند در میامی، طراحی و آغاز عملیات احداث بزرگترین لندفیل مهندسی بهداشتی کشور، ایجاد رشته دیپلم کاردانش «کاربر پسماندهای عادی» از جمله این پروژه‌هاست.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات