موانع پیش‌روی اجرایی شدن مصوبات شورای شهر برداشته  ...

موانع پیش‌روی اجرایی شدن مصوبات شورای شهر برداشته ...

موانع پیش‌روی اجرایی شدن مصوبات شورای شهر برداشته می‌شود/ تصویب بیش از 700 طرح و لایحه در 3 سال فعالیت شورای پنجم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حمیدرضا موحدی‌زاده، صبح امروز و در آغاز یکصدمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، با بیان اینکه شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود تاکنون بیش از 700 طرح و لایحه را به تصویب رسانده است، اظهارکرد: هر مصوبه فرآیند بسیار دشوار و طولانی را طی می‌کند؛ نخست اینکه مطالعات گسترده و بررسی متنوعی در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر انجام می‌شود چراکه مصوبات باید قانونی، کارشناسی شده و کارآمد باشند.

موحدی‌زاده در ادامه گفت: یکی از تاکیدات شورای پنجم، توجه بیشتر به وجه کارشناسی مصوبات بوده و فضای گفتگو و بحث و مخالفت و موافقت را فراهم کردیم.

وی با بیان اینکه طی 3 سال گذشته 534 لایحه از سوی شهرداری و 113 طرح از طرف اعضای شورای شهر برای تصویب به شورا ارائه و تصویب شده است، افزود: این عدد نشان از پویایی و فعال بودن مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری در جهت پاسخگویی و رفع نیازهای شهر و شهروندان است؛ بسیار خرسندیم که در بخش عمده‌ای از این مصوبات به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرده‌ایم و آثار آنها در زندگی شهروندان کاملا ملموس است.

موحدی‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: 10 درصد از مصوبات نیز تاکنون به نقطه مطلوب نرسیده که در یک سال آینده جویای علل تاخیر پیش‌آمده در فرآیند اجرای مصوبات خواهیم بود تا موانع را برطرف کنیم.

نایب رئیس شورای شهر مشهد در ادامه به تشریح برخی از مهمترین مصوبات این دوره در سال 96 پرداخت و گفت: از جمله این مصوبات میتوان به ایجاد سازوکار اعطای نشان مشهد و روز ملی مشهد اشاره کرد؛ البته در بحث روز ملی هنوز به نتیجه قابل قبولی دست پیدا نکرده‌ایم که امیدواریم طی یک سال آینده به نتیجه برسد و مبنایی برای بزرگداشت شهر در آینده خواهد بود.

موحدی‌زاده با اشاره به مطرح شدن موضوع ساختار اجرایی توسعه پایدار توس در سال 96، تصریح کرد: خوشبختانه این موضوع به شکل‌های مختلف توسط شهرداری پیگیری شد که آثار قابل مشاهده و کاملا ملموس است؛ اقداماتی که توس را متحول کرده و شکل و شمایل درخوری را در این بافت ایجاد نموده و باعث خروج فردوسی از مهجوریت شده است.

وی در ادامه به تشریح برخی از شاخص‌ترین مصوبات سال 97 پرداخت و در ابتدا با اشاره به ایجاد سامانه فاش و بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری، گفت: با این مصوبه سعی شده راه‌های نظارت عمومی بر روند معاملات شهرداری و اطلاعات حوزه شهرسازی و ... هموار شود؛ البته نقاط ضعفی هم در این سامانه وجود دارد که شهرداری باید در جهت رفع آنها اقدام کند.

موحدی‌زاده تصویب برنامه عملیاتی میان‌مدت را دیگر برنامه شاخص و مصوبه سال 97 دانست و گفت: اقدامات شهرداری باید مبتنی بر این برنامه پیش برود؛ در این برنامه شاخص‌هایی که شهر را تحویل گرفتیم و اقداماتی که باید در جهت بهبود آنها گام برداریم قید شده و شهرداری براساس آنها گام برمیدارد.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه براساس عقلانیت، کار کارشناسی و به دور از شعارزدگی تهیه شده است، گفت: از دیگر دستاوردهای شاخص و مهم ما، موفقیت در بحث تهاترها بوده است؛ تهاترهایی که با بهره‌گیری از آنها بدهی‌های شهرداری به بانک‌ها تسویه شده و از سوی دیگر 5 هزارمیلیاردتومان از مطالبات شهرداری به چرخه توسعه و عمران شهر برگشته که رونق بی‌نظیری در شهر ایجاد کرده است.

نایب رئیس شورای شهر مشهد در ادامه به مصوباتی چون احداث باغ کتاب، شهر دوستدار کودک، ساماندهی اراضی بزرگ مقیاس محدوده و حریم شهر و ...، گفت: از جمله مصوبات سال 98 هم میتوان به حمایت از ورزش قهرمانی و راه‌اندازی و فعالسازی دفاتر تسهیلگری اشاره کرد؛ در حال حاضر 30 دفتر تسهیلگری فعال شده و بنا داریم تا پایان امسال این دفاتر را به 50 دفتر برسانیم.

موحدی‌زاده با اشاره به مصوباتی چون تهیه 60 واگن ناوگان خط 1 قطارشهری، شروع عملیات حفاری تونل خط 4، جداسازی و بازچرخانه آب خاکستری، ایجاد موسسه خیرین شهر یار، شهر همگان و ...، افزود: اولویت‌دهی به حمایت از گروه‌های خاص، حمایت از تکمیل باغ‌موزه دفاع مقدس که سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، بکارگیری بانوان آتش‌نشان، پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تشویق افشاکنندگان فساد از جمله دیگر مصوبات این دوره از شورای پنجم است.

وی در ادامه صحبت‌های خود به مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و در ابتدا با اشاره به 14 مردادماه، سالروز صدور فرمان مشروطیت، اظهارکرد: مهمترین دستاورد انقلاب مشروطیت، تشکیل مجلس شورای ملی بود؛ اقدامی که ثمره تلاش آزادیخوان ایران برای رهایی از استبداد سلطنت و دیکتاتوری‌‎ها بوده است.

موحدی‌زاده افزود: مفاهیمی چون قانون اساسی، پارلمان، آزادی، انتخابات و تفکیک قوا از جمله دیگر دستاوردهای انقلاب مشروطه بود؛ انقلاب مشروطه تثبیت کرد که قدرت باید در چارچوب قانون باشد.

نایب رئیس شورای شهر مشهد، حاکم شدن روحیه محافظه‌کاری در بین نمایندگان، وابستگی برخی از آنها به قدرت‌های بیگانه و نفوذ در عرصه تصمیم‌گیری را یکی از شاخص‌ترین علل ناکام ماندن انقلاب مشروطه دانست.

وی همچنین با اشاره به روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، اظهارکرد: یکی از واژه‌هایی که پس از جنگ جهانی دوم و تأسیس سازمان ملل متحد در سال 1945 بیش از گذشته وارد گفت وگوهای سیاسی شد، مفهوم حقوق بشر است؛ شورای شهر و شهرداری نیز توجه ویژه‌ای به موضوع حقوق شهرنشینی داشته و منشور آن را هم تهیه کردیم تا مردم با حقوق خود آگاه شوند و بدانند که صاحب اصلی این شهر هستند.

موحدی‌زاده تاکید کرد: امیدواریم در قالب منشور حقوق شهرنشینی بتوانیم حق آزادی، حیات، کرامت، مساوات، مالکیت و اعتراض و شادی و نشاط را نهادینه کنیم و آن را توسعه دهیم و با مصوبات دقیق‌تر پیاده‌سازی کنیم.

وی با تبریک 15 ذی‌الحجه، ولادت امام‌علی‌النقی(ع)، گفت: ابن شهر آشوب در وصف این امام همام می‌گوید که امام هادی(علیه السلام) خوش خوترین و راست گوترین مردم بود.

16 مردادماه، سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی دیگر مناسبتی بود که نایب رئیس شورای شهر مشهد در این جلسه به آن اشاره کرد و افزود: یکی از رمزهای موفقیت این مجموعه در عرصه علمی، فناوری و خدماتی کشور، تکیه بر جوانان خلاق و توانمند و فعال در محیط‌های دانشگاهی و به ویژه توجه به حوزه پژوهشی و حل مشکلات حوزه فناوری و مهندسی معکوس بوده است.

موحدی‌زاده در ادامه با گرامیداشت 17 مردادماه، روز خبرنگار، گفت: یکی از مهمترین رسالت‌های خبرنگاران، آگاهی‌بخشی به مردم و تنویر افکار عمومی است؛ خبرنگاران صدای مردم هستند و باید مطالبات آنها را پیگیری کنند و از سوی دیگر اقدامات رفاهی و عمرانی بخش‌های مختلف را هم باید دقیق انعکاس دهند تا مردم را امیدوارتر نمایند.

وی در پایان با تبریک فرارسیدن عید غدیر خم، تصریح کرد: «من‌ کنت مولا، فهذا علی مولا»، مهمترین فراز این روز است؛ نکته جالب توجه این است که واقعه غدیر خم در کتب اهل سنت به ثبت رسیده و این واقعه را آنها گزارش و نقل کرده‌اند.

موحدی‌زاده گفت: علی(ع) شهید راه عدالت بود و راه علی(ع)، راه فلاح، رستگاری، سعاد و خوشبختی است.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات