استان تهران فقیرترین استان کشوراز لحاظ سرانه آبی/ تأمین آب...

استان تهران فقیرترین استان کشوراز لحاظ سرانه آبی/ تأمین آب...

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران گفت: استان تهران با توجه به جمعیت ساکن در آن که 16 درصد جمعیت کشور را شامل می شود، با سرانه آب تجدید شونده به میزان 184 متر مکعب در سال، یکی از فقیرترین استان های کشور به لحاظ سرانه آبی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "احمدعلی قربانیان" با بیان این مطلب اظهار کرد: وقتی که میزان مصرف آب در بخش های مختلف 76% بیشتر از آب تجدید پذیر استان یا حتی 12% بیشتر از میزان حجم بارش در سطح استان باشد، این بدان معناست که هرسال بیشتر از سال های گذشته به سمت تنش آبی در حرکت هستیم.

وی افزود: در صورت استفاده از ظرفیت پساب تولیدی تصفیه شده برای تأمین آب در بخش کشاورزی و تا حدودی صنعت و افزایش راندمان در بخش کشاورزی با استفاده از روش های نوین آبیاری و نیز کاهش میزان پرت خطوط توزیع آب شهری وهمچنین عدم افزایش مهاجرت به کلان شهر تهران، به طور کلی منابع موجود جوابگوی مصارف استان تهران خواهد بود.

قربانیان با بیان اینکه نیاز آب شرب شهر تهران حدود یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب در سال می باشد که قسمت اعظم آن از محل سدهای پنجگانه در دست بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران و مابقی آن از محل آب های زیرزمینی تأمین می گردد، تصریح کرد: در بخش کشاورزی حدود 180 میلیون مترمکعب سالیانه از محل سدها و پساب تصفیه خانه جنوب شهر تهران تأمین می گردد که با توجه به کمبود منابع آبی، مهمترین راهکار، کاهش و تعدیل سرانه مصرف یا اصطلاحاً سازگاری با کم آبی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص شرایط آبی سال جاری عنوان کرد: در سال آبی جاری با توجه به ریزش های خوب جوی و به تبع آن آورد نسبتاً خوب حوضه سدهای تحت پوشش، تأمین آب کلیه مصارف به نحو مطلوب انجام گردیده است، به طوری که از ابتدای سال آبی 99-98 تا پایان تیرماه سال جاری تأمین آب در بخش شرب و کشاورزی نسبت به سال آبی قبل حدود 15 و 23 درصد افزایش داشته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه با توجه به رشد جمعیت و توسعه صنعت، این شرکت برنامه هایی بلند مدت برای تأمین آب شرب پایتخت دارد، ادامه داد: احداث سامانه جایگزینی خط فعلی انتقال آب شرب تهران از سد طالقان به پائین دست سد تنظیمی امیرکبیربه طول تقریبی 52 کیلومتر و بهره برداری از تصفیه خانه ششم و تونل انتقال آب از سد تنظیمی امیر کبیر تا تصفیه خانه ششم به طول 29 کیلومتر و همچنین احداث تونل لار به کلان به طول 28 کیلومتر برای انتقال آب نشتی از سد لار از جمله مواردی است که در حوزه معاونت طرح و توسعه شرکت در حال پیگیری است و تأمین اعتبار و اجرای این پروژه ها تا حدودی زمان بر است، به همین منظور سعی شده است در حوزه حفاظت و بهره برداری با تداوم عملیات انسداد چاه های غیر مجاز و اصلاح و تعدیل برداشت چاه های کشاورزی و نیز کنترل بهره برداری چاه های مجاز موجب استمرار بهره برداری از چاه های شرب شده تا خللی در تأمین آب شرب شهروندان تهرانی و نیز سایر شهرهای استان ایجاد نشود.

قربانیان با تاکید بر اینکه رعایت الگوی مصرف، مصرف بهینه، اجرای پروژه های بلند مدت در قالب برنامه جامع آب استان تهران و اجرا و تکمیل پروژه های علاج بخشی سد لار و تونل انتقال آب سد طالقان به سد امیرکبیر از اهم برنامه های تامین آب تهران می باشد، یادآورشد: با توجه به رشد جمعیت، تأمین نیاز آبی بخش کشاورزی می بایست به سوی پساب تصفیه خانه ها سوق یافته و منابع آبی موجود، تنها تأمین کننده نیاز آبی بخش شرب و صنعت باشد. البته بخشی از نیاز صنعت نیز از طریق پساب قابل تأمین می باشد. همچنین بخشی از پروژه های ضروری از جمله تعویض و بهسازی خطوط انتقال آب شرب داخل شهر تهران نیز می بایست اجرایی گردیده تا کمترین میزان تلفات را داشته باشیم.

تامین آب شرب شهروندان اولویت اول تامین آب استان است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران تأمین آب شرب شهروندان را با توجه به استقرار جمعیتی استان، اولویت اول دانست و گفت: تأمین آب بخش های صنعتی و خدماتی نیز که از ارزش افزوده بالایی برای استان و کشور برخوردار است و تأمین آب کشاورزی به دلیل آنکه بخش قابل توجهی از آن به صورت بهره برداری سنتی و استفاده از حقابه های قدیمی از انهار و رودخانه های استان صورت می گیرد و همچنین تامین نیاز زیست محیطی در پایین دست سدها نیز از دیگر اولویت های تامین آب استان می باشد.

قربانیان اضافه کرد: طرح های تأمین آب در بخش کشاورزی در سطح شرکت از اهمیت خاصی برخوردار است که از مهمترین آن ها می توان به طرح خط دوم انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین اشاره نمود که با کمک سرمایه گذاری بخش خصوصی و با هدف تامین بخشی از حقابه ها و تعادل بخشی آبخوان ها و جایگزین مصارف موجود از محل آب های زیرزمینی و آب سطحی در حال انجام است. با توجه به وضعیت آبخوان های استان و برداشت های بی رویه سنوات گذشته، ادامه و استمرار این روند امکان پذیر نبوده و رویکردهای توسعه ای اراضی کشاورزی در استان مقدور نبوده و بایستی با افزایش بهره وری در بخش کشاورزی، منابع موجود مورد اهتمام جدی واقع گردد.

سیاست امروز شرکت، توزیع عادلانه آب بین همه بخش های مصرف می باشد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه منابع آبی استان خصوصاً در بخش زیرزمینی بشدت در حال کاهش است و امکان تأمین همه نیازهای آبی استان وجود ندارد، تصریح کرد:سیاست امروز شرکت توزیع عادلانه آب بین همه بخش های مصرف می باشد. البته با نگاه به منابع آب تجدید پذیر و اولویت مصرف با توجه به سیاست های جاری کشور و اولویت بندی های انجام شده در حد امکان تامین آب در بخش های شرب و صنعت انجام خواهد شد.

قربانیان در ادامه در خصوص برنامه برای توازن بین مصرف و تأمین آب اظهار کرد: در بخش شرب طی جلسات مستمر انسجام بخشی با همکاران در شرکت آبفای استان سعی در کاهش سرانه مصرف در بخش شرب و تعادل بخشی داشته ایم. در بخش صنعت نیز تخصیص و توزیع آب برای صنایع  مهم استان و نصب کنتورهای هوشمند برای کنترل بهره برداری، اولویت کاری شرکت است و در بخش کشاورزی نیز اصلاح و تعدیل پروانه ها و بهره برداری از پساب های تصفیه شده مهمترین راهکار و سیاست ما را تشکیل می دهد.

وی افزود: مهمترین عامل، فرهنگ سازی درست بوده که بالاخص در بخش کشاورزی با جلسات برگزار شده توسط ادارات جهاد کشاورزی، امورات آب شهرستان ها ، عوامل بهره برداری از شبکه های آبیاری در مساجد و روستاها ، این مهم در حال اجراست. لیکن اصلاح الگوی مصرف و استفاده از محصولات کم آب بر در بخش کشاورزی و اصلاح شبکه توزیع آب در بخش شرب بسیار مهم می باشد.

قربانیان سیاست سازگاری با کم آبی را  که از سوی وزیر نیرو بیان و اجرایی شده در مدیریت بهینه منابع آب بسیار مؤثرعنوان کرد و افزود: قطعاً با توجه به آنکه استان تهران به دلیل بارگزاری جمعیتی یکی از استان های فقیر کشوراز نظر سرانه منابع آبی است، حرکت به سمت طرح های سازگار با وضعیت و شرایط کم آبی یکی از مهمترین راهکارهاست. واقعیت آن است که تأمین آب برای همه مصارف در حد مطلوب بهره برداران وجود نداشته و چاره ای جز افزایش بهره وری با آب کم در تولید محصولات و مصنوعات نمی باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اصولاً لازمه اجرای طرح هایی که با معیشت و زندگی همه اقشار و شهروندان استان ارتباط مستقیم دارد جز با همکاری همه دستگاه های ذی ربط استانی مانند استانداری و فرمانداری ها، ادارات، ارگان ها و دستگاه های مختلف مانند محیط زیست، آبفا، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و نیز بهره برداران که ذینفعان اصلی از این نعمت خدادادی است، امکان پذیر نمی باشد. با پایه ریزی دقیق کلیه موارد مرتبط با سیاست های سازگاری با کم آبی در زندگی روزمره مردم و فرهنگ سازی مناسب می توان در پیشبرد اهداف برنامه سازگاری با کم آبی موفق عمل کرد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات