صرفه‌جویی ۷۰ هزار میلیارد تومانی با مدیریت مصرف برق/ صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی صنعت برق

صرفه‌جویی ۷۰ هزار میلیارد تومانی با مدیریت مصرف برق/ صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی صنعت برق

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "همایون حائری" روز شنبه در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) که در قالب پروژه‌های "ساز و کاری" با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: این میزان صرفه‌جویی معادل سه برابر درآمد سالانه صنعت برق است.
وی توضیح داد: ما از سال ۹۷ برنامه‌ای را با عنوان مدیریت پیک مصرف شروع کردیم و امسال مرحله سوم آن به اتمام رسیده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: مرحله نخست برنامه عبور صنعت برق از پیک مصرف برق در سال ۹۷ انجام شد که شامل استفاده موثر از ظرفیت‌های استانی و تغییر ساعات کار اداری بود.
حائری گفت: مرحله دوم آن در سال ۹۸ بود که با اجرای پکیج ۰۹۸ بود که برنامه و مسئولیت هر کدام از شرکت‌ها مشخص شد و یک کار برنامه‌ریزی شده را انجام دادیم و مرحله سوم هم در سال ۹۹ بود.
وی گفت: در سال ۹۷، ۵ هزار مگاوات با کمبود تولید نیروگاه برق‌آبی مواجه شده بودیم و شرایط بسیار سختی را داشتیم  که هم می‌خواستیم این طرح را پیاده و هم باید به گونه‌ای کمبود تولید را‌ کنترل کنیم که هم‌افزایی خوبی داشتند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: اتفاقا مدیریت مصرف منجر به این شد که بخشی از کمبود را در سال ۹۷ بتوانیم جبران کنیم. اقدام‌هایی که در آن زمان انجام شد شامل حفظ و افزایش آمادگی واحدهای حرارتی موجود بود که ظرفیت‌های جدید نیروگاهی را داخل مدار آوردیم، ظرفیت‌های قدیمی هم آماده و آپ‌گرید شد و افزایش ظرفیت دادیم.
وی گفت: طرح ویژه،  تغییر ساعات کاری اداری با همکاری استانداری‌ها را داشتیم که یک اقدام استانداری محور بود. مصوبه هیات وزیران گرفته شد و کار را شروع کردیم که نتایج بسیار خوبی داشت.
وی همچنین با اشاره به دیگر اقدام‌های مرتبط در این زمینه اعم از ارزیابی عملکرد روزانه  شرکت‌های توزیع گفت: این نمونه‌ای از کاهش پیک مصرف در سال ۹۷ است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: در این سال ما به رشد پیک مصرف ۲.۹۸ درصد رسیدیم و دو هزار مگاوات هم توانستیم صرفه‌جویی کنیم که پس از ۱۰ سال رشد پیک مصرف ۵.۲ درصد سال ۹۷ اولین سالی بود که این میزان کاهش را داشتیم.
وی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در این بخش در سال ۹۸ اعم از انجام طرح‌های اولویت‌دار برق، حفظ و افزایش واحدهای حرارتی، آبی و تجدیدپذیر و اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف از جمله انعقاد ۱۲۰ هزار تفاهم‌نامه همکاری مشترک با صنعت، کشاورزی، تجاری و مولدهای خودتامین، اداری و سی.ان.جی با کمک استانداران گفت: در سال ۹۸ در نتیجه این اقدام‌ها در زمان پیک توانستیم ۳۸۷۴ مگاوات پیک دهیم؛ این بدان معناست که باید برای تامین این توان، ۵۲۰۰ مگاوات در بخش تولید، نیروگاه احداث کنیم.
حائری با اشاره به مزایای فنی و اقتصادی این اقدام‌ها گفت: ضریب توان در روز پیک مصرف سال ۹۸‌، ۹۱.۵ درصد بود که این عدد در سال ۹۷‌، ۸۹ درصد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در مرحله سوم در این زمینه مجهزتر وارد شدیم؛ مرکز پایش تجهیز شد که به صورت آنلاین رفتار بار مصرفی تمامی شرکت‌های توزیع و برق‌ منطقه‌ای مونیتور می‌شود.
وی گفت: با پیاده‌سازی این مرکز، اقدام‌های مدیریت مصرف در آن انجام می‌شود.
حائری با اشاره به اقدام‌های مرتبط در این بخش اعم از حفظ و ارتقای واحدهای موجود و راه‌اندازی واحدهای جدید، ایجاد ظرفیت جدید ۱۸۴۰ مگاوات و انعقاد تفاهم‌نامه مشترک به میزان ۱۲۹۴ مورد، شروع فعالیت استارت‌‌آپی در مدیریت مصرف برق گفت: در این سال، به میزان ۵۶۴۶ مگاوات صرفه‌جویی شد که باید بیش از ۷ هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌کردیم که این توان را تامین کند.
وی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی ۲۱۵۴ مگاوات در مدیریت پیک مصرف شب در سال جاری توامان با مدیریت پیک روز که برای نخستین بار محقق شد، گفت: در پیک شب، ۵۸ هزار و ۲۲۰ مگاوات پیک مصرف یکی از روزها بود که علاوه بر این میزان صرفه‌جویی، ۵۹ هزار و ۱۱ مگاوات چیزی بود که توانستیم کاهش دهیم.
حائری گفت: ضریب بار در سال جاری از ۹۱.۵ به ۹۴ درصد رسید، در حالی که کمترین کشوری وجود دارد که ضریب بار آن به این عدد برسد و این نشان می‌دهد که برای سال‌های آینده باید برنامه‌های دیگری داشته باشیم تا بتوانیم قله مدیریت مصرف را فتح کنیم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین اظهار داشت: اگر با این شیب بتوانیم حرکت کنیم تا ۱۰ سال آینده پیک مصرف ما عدد ۶۴ هزار و ۶۹۶ مگاوات خواهد بود و در صورتی که این مدیریت مصرف ادامه نیابد، این ظرفیت به ۸۶ هزار و ۷۰۹ مگاوات خواهد رسید و این به معنای ضرورت ایجاد ۱۲۵ هزار مگاوات نیروگاه است.
وی از صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد و گفت: از دستاوردهای وزارت نیرو در اجرای سه ساله مدیریت مصرف،  ممیزی ملی مدیریت تقاضا و مصرف برق توسط وزارت نیرو با عملکرد بی‌نظیر کنترل پیک ۲.۹۸ درصد به ۹۹ صدم درصد است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات