پایان انتظار یعقوب

پایان انتظار یعقوب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، در متن پیام مهندس اسکندرپور آمده است: «یک روزهایی تقویم انسان را به جایی می برد که دلها پر می شود از تلاوت و لمَّا فَصَلَتِ الْعِیرُ قَالَ اَبُوهُمْ اِنِّی لَاَجِدُ رِیحَ یُوسُفَ ۖ لَوْلَا اَنْ تُفَنِّدُونِ . یعقوب های نشسته بر دروازه کنعان، بوی پیراهن یوسف شان را از دور به مشام می رسانند و‌ تاریخ مقاومت ورق تازه ای می خورد.
رفته ها برمی گردند و خاک مرز این دیار را بوسه باران می کنند؛ آنها که سجده شان سجاده ای عاشقانه و عارفانه داشت.
۲۶ مرداد سالروز بازگشت سربازان وطن به ایران است. ۲۶ مرداد همه ما یعقوب هایی بودیم که بوی پیراهنِ یوسف مستِ دیدارمان کرده بود.
روزی که یاد آور بازگشت پرستوهایی است که جوان رفتند و میانسال بازگشتند میانسال رفتند و پیر آمدند. شهر به استقبال پرنده های مهاجری آمده بود که هیچکدام شبیه عکس هایشان نبودند. شاید گرد اسارت شکسته و پیرشان کرده بود اما روحشان عجیب بزرگ شده بود.
۲۶ مرداد یادآور خاطره کسانی است که سال های سال آرزوی تماشای راه رفتن کودکان خود را در ذهن داشتند.
جلوه گاه خاطره مردانی است که آرزو داشتند کودکانشان در هنگام رفتن به مدرسه خداحافظ پدر را بگویند.
خاطره راد مردانی است که پدران و مادرانشان در این سوی مرز هر روز را با خاطره دامادای آنان به سر بردند. انتظاری کشنده که حتی تصورش پیرمان می کند.
این ملت وام دار این عزیزان است همه ما وام دار کسانی هستیم که برای اینکه ایران سربلند بماند از خود گذشتند.
۲۶ مرداد لحظه های شیرینی را در  خاطرات خود ضبط کرده است.تصویر جوانی که وقتی در اتوبوس و از فاصله دور پدر و مادرش را می بیند خود را از پنجره اتوبوس پرتاب می کند و برای اینکه به جانان خود برسد گاهی به دست و گاهی به پا و گاهی به سر دویدند و  به قول حضرت سعدی :
دستم نداد قوت رفتن به پیش یار
چندی به پای رفتم و چندی به سر شدم
آری آزادگان آمدند همان طور که رفته بودند؛ دلیر و مقاوم، نستوه و استوار، امیدوار و دلاور.
آمدند با همان صلابت همیشگی، همان طور که دیروز رفته بودند. امروز که آمدند، بوی اسپند و دود، بوی عطر خاطرات، و بوی مهربانی و انتظار فضای دل ها را سرشار از شور و شعف کرد.
حال، هر سال که برگ های تقویم به ۲۶ مرداد می رسد، عطر لاله ها وخاطره ها کوچه ها را لبریز و و شهر را دلخو‌ش می کند به عطر ایثار
این روز را به همه آزادگان سرافراز وطنم به خانواده های آن عزیزان تبریک می گویم.»

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات