مشهد میزبان فرهنگی فارسی زبانان دنیا

مشهد میزبان فرهنگی فارسی زبانان دنیا

مشهد میزبان فرهنگی فارسی زبانان دنیا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ، آیدا مهربان در حاشیه بازدید از موسسه فرهنگی هنری فارسی‌زبانان (آیتا) در خصوص اقدامات شهرداری مشهد در حوزه برندینگ بین‌المللی شهر اظهار کرد: مدیریت دوره جاری شهری از سال ۱۳۹۶ تاکنونبا تاکید بر اهمیت ارائه پتانسیل ‌ها و ظرفیت‌های شهر مشهد به شهروندان کشورهای همسایه و همچنین سایر کشورهای جهان، اقدامات درخور توجهی انجام داده است.
وی افزود: در همین سال گذشته، مشهد به عضویت شبکه شهرهای یادگیرنده سازمان جهانی یونسکو درآمد که اتفاق بسیار درخشانی در این حوزه است. بحث شهر دوستدار کودک نیز با همکاری یونیسف در دستور کار بوده و در حال پیگیری است. گام مهم و ضروری ای که در دست اقدام است و تلاش‌های فراوانی از سوی شهرداری صورت گرفته، بحث شهر خلاق ادبیات است.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد درباره اهمیت این موضوع بیان کرد: مشهد هویت‌ مذهبی و تاریخی طولانی دارد وجود فردوسی، شاعر شهیر فارسی در مشهد و همچنین شاعران پرشمار فارسی ‌‌زبان باعث شده تا مشهد، در همه اعصار پیشین، رنگی ادبی به خود بگیرد. این موضوع حائز اهمیت ویژه‌ای برای مشهد است. پس باید روی این بعد شهر، کار ویژه‌ای صورت بگیرد تا مردم کشورهای همسایه و همچنین در عرصه بین‌الملل، همه، متوجه این ظرفیت عظیم فرهنگی باشند.
ثبت مشهد به عنوان شهر خلاق یونسکو، می‌تواند گام بلندی در راستای برندسازی ادبی مشهد در جهان باشد
مهربان خاطرنشان کرد: این موضوع می‌تواند علاوه بر گردشگری، برکات فراوانی برای دیپلماسی شهری و تقویت بعد علمی و دانشگاهی مشهد داشته باشد. مشهد دانشکده ادبیات قدیمی‌ای دارد که می‌تواند مرکز توجهات ادبیات فارسی در پهنه کشورهای فارسی‌زبان باشد. ثبت مشهد به عنوان شهر خلاق یونسکو، می‌تواند گام بسیار بلندی برای برندینگ ادبی مشهد در جهان باشد.
وی اضافه کرد: همکاران ما در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری، در دو سال گذشته، ارتباطات بسیار خوبی در حوزه دیپلماسی موسسات بین‌المللی تدارک دیده‌اند. یکی از برکات این ارتباطات، پیوستن مشهد به شبکه شهرهای یادگیرنده در تیرماه ۱۳۹۸ بود، اما در ادامه این تعاملات، ظرفیتی به عنوان «موسسه فرهنگی هنری فارسی‌زبانان (آیتا)» مطرح شد. این موسسه که ابتکاری از کشور ایران است، در بهمن‌ماه ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. رئیس جمهور هم این مصوبه را برای اجرا در نیمه اسفند همان سال به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کردند.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در خصوص هدف تاسیس این موسسه تصریح کرد: این موسسه قرار بوده محلی برای اقدامات مشترک سه کشور فارسی‌زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان باشد. عالی‌ترین رکن این موسسه، هیئت وزیران معرفی ‌شده از سوی سه کشور خواهد بود. آنها دبیرکل را انتخاب کرده و موسسه آغاز به کار می‌کند. اقدامات متعددی مانند برگزاری رویدادها، کمپین‌ها و جشنواره‌های مختلف، تجلیل از مفاخر فارسی‌زبان، برقراری ارتباط میان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز فرهنگی سه کشور و سایر فارسی‌زبانان ساکن در اقصی نقاط جهان از اهداف تاسیس این موسسه است.
مهربان گفت: پیرو پیگیری‌هایی که همکاران در مقوله پیوستن به شبکه جهانی شهرهای خلاق طی دو سال گذشته داشته‌اند، از سوی آقای ایوبی، معاون پیشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل فعلی کمیسیون ملی یونسکو- ایران به عنوان مبتکر این ایده ارزشمند، پیشنهاد شد تا مرکزیت این موسسه به جای استقرار در تهران، در مشهد باشد. خوب این برای ما شهروندان مشهد جای افتخار دارد. لذا با کمال میل و علاقه، اقدام به قبول این پیشنهاد کردیم.
مشهد، مرکزی برای تعاملات ادبی فارسی‌زبانان جهان خواهد شد
وی ادامه داد: در حال حاضر ساختمانی به مساحت ۴۰۰ مترمربع واقع در سه راه ادبیات که مزین به نام «ادبیات» نیز است، انتخاب و در حال بهسازی و آماده‌سازی برای آغاز به کار این موسسه است. به این ترتیب، قرار است مشهد، مرکزی برای تعاملات ادبی فارسی ‌زبانان جهان باشد. حضور برادران و خواهران مسلمان و همزبان افغانستانی در شهر مشهد که فرهنگی همخو با یکدیگر داریم، پتانسیل خوبی برای برقراری ارتباط میان اهالی ادب فارسی دو کشور خواهد بود. ضمن اینکه توجه جدی نیز باید به تاجیکستان به عنوان کشوری با فرهنگ و خاطرات مشترک داشته باشیم. لذا شهرداری مشهد تمام بسترهای لازم برای تقویت موسسه فارسی‌زبانان یا همان موسسه «آیتا» را فراهم کرده و می‌کند، تا بتوانیم با همکاری دو کشور دوست و برادر یعنی افغانستان و تاجیکستان، بستر بسیار بهتری برای درخشش و پایداری و بقای زبان و ادبیات فارسی فراهم کنیم.
حوریه جمالی پور

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات