آغازعملیات اجرایی پارکینگی با ظرفیت توقف ۱۲۵۰ خودرو در میدان شهدا طی ...

آغازعملیات اجرایی پارکینگی با ظرفیت توقف ۱۲۵۰ خودرو در میدان شهدا طی ...

آغازعملیات اجرایی پارکینگی با ظرفیت توقف ۱۲۵۰ خودرو در میدان شهدا طی دو ماه آینده / به روز رسانی ۲۴ پارکینگ مکانیزه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، خلیل الله کاظمی درحاشیه مراسم رونمایی از پارکینگ مکانیزه به روز رسانی شده باغ ملی که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر انجام شد، درخصوص احداث پارکینگ در مبادی ورودی حرم مطهر اظهار کرد: برای اعمال محدودیت تردد خودروها پیرامون حرم مطهر باید در کنار تقویت حمل و نقل عمومی و مناسب سازی پیاده راه ها، پارکینگ هایی را برای پارک خودرو در مبادی ورودی حرم مطهر در نظر بگیریم .
وی افزود: یکی از این پارکینگ ها در میدان شهدا احداث خواهد شد که اکنون زمین آن تحویل گرفته شده و در حال آماده سازی اسناد مناقصه برای احداث این پارکینگ هستیم .
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به این که عملیات اجرایی پارکینگ میدان شهدا ظرف یکی دو ماه آینده آغاز خواهد شد، بیان کرد: با این کار زائران و مجاروان می توانند در هنگام تشرف به حرم مطهر خودروهای خود را در این پارکینگ پارک کرده و با استفاده با اتوبوس برای زیارت به حرم مطهر مشرف شوند.
کاظمی خاطرنشان کرد: در کنار پارکینگ میدان شهدا، پارکینگی در میدان بسیج احداث خواهد شد که برای احداث این پارکینگ درحال مذاکره با شرکت برق هستیم و به توافقاتی هم دست پیدا کرده ایم، همچنین در خصوص احداث پارکینگ در میدان شهید گمنام نیز مذاکراتی را از طریق استانداری با شرکت نفت برای در اختیار گرفتن زمینی انجام داده ایم که هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی اضافه کرد: حداکثر ظرف یک ماه آینده پارکینگ هوشمند مجد با ظرفیت پارک هزار و ۲۰۰ خودرو نیز به بهره برداری می رسد که شهروندان می توانند خودرو خود را در این پارکینگ پارک کرده و با اتوبوس های بی آرتی به حرم مطهر مشرف شوند.
بهره برداری از پارکینگ آزادی ظرف سه ماه آینده
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد به روند احداث پارکینگ و پایانه بزرگ آزادی اشاره کرد و گفت: پارکینگ آزادی نیز با ۵۰۰ فضای پارک خودرو ظرف سه ماه آینده آماده بهره برداری خواهد شد.
کاظمی با اشاره به وضعیت پارکینگ های مکانیزه تصریح کرد: در بعضی از نقاط شهر به دلایل مختلف از جمله محدودیت فضا و در مقابل تراکم و تقاضای بالای سفر، نیازمند پارکینگ هستیم و به ناچار مجبور هستیم که از پارکینگ ها مکانیزه در برخی از نقاط شهر استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در مجموع حدود ۲۳ پارکینگ مکانیزه در ۱۴ نقطه شهر با ظرفیت ۵۵۱ جای پارک وجود دارد که به دلایل مختلفی از جمله نداشتن کارایی و ایمنی لازم مورد استقبال قرار نگرفته بود به همین دلیل مصوبه ای در شورای چهارم به تصویب رسید که این پارکینگ ها به فروش برسند.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: اما با این وجود ابتدا به دنبال این بودیم که در صورت امکان بتوانیم مشکلات این پارکینگ ها را برطرف و از آن ها استفاده کنیم .
واگذاری رفع مشکلات اورهال و به روز رسانی پارکینگ مکانیزه باغ ملی به شرکت دانش بنیان
کاظمی اظهار کرد: در این مسیر مشخص شد که تعدادی از شرکت های دانش بنیان داخل کشور توانایی به روز رسانی و رفع مشکلات پارکینگ های مکانیزه را دارند لذا سال گذشته به صورت پایلوت اورهال و به روز رسانی پارکینگ مکانیزه باغ ملی را به یکی از این شرکت ها واگذار کردیم که امروز شاهد تکمیل و بهر برداری مجدد از این پارکینگ هستیم.
وی افزود: خوشبختانه اکنون مجموع دغدغه ها و مشکلاتی که در این پارکینگ مد نظر بود توسط این شرکت دانش بنیان در کمترین زمان و به بهترین شکل با هزینه ای حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برطرف شده است.
کاظمی با بیان این که پس از آن که مطمئن شدیم می توان با بروزرسانی مشکلات موجود در پاریکنگ های مکانیزه را برطرف و از آنها استفاده کرد، لایحه ای را به شورای شهر ارائه کردیم تا مصوبه فروش این پارکینگ ها لغو شود، بیان کرد: پس از تایید کارشناسان این کار انجام و حدود ۲۲ میلیارد تومان برای تعمیر و به روز رسانی ۲۲ پارکینگ مکانیزه باقی مانده، اعتبار در نظر گرفته شد.
وی اضافه کرد: برای به روز رسانی این پارکینگ های مکانیزه درحال آماده کردن اسناد مناقصه هستیم که تا دو ماه دیگر مناقصه برگزار و عملیات اجرایی به روز رسانی پارکینگ های مکانیزه آغاز خواهد شد.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: در کنار به روز رسانی، برخی از این پارکینگ ها که در جای نا مناسبی قرار دارند نیز به مکان های مناسب انتقال داده خواهند شد.
کاظمی عنوان کرد: همچنین در کنار این کار، برای بهبود سیما و منظر شهری نیز ظاهر این پارکینگ ها با طراحی های زیبا تبدیل به المان شهری خواهد شد که اولین پارکینگ مکانیزه ای که به روز رسانی و زیبا سازی خواهد شد، پارکینگ چهارراه آزاد شهر خواهد بود.
وی ادامه داد: در مجموع علیرغم این که در حال حاضر دارای بیش از ۱۳ هزار فضای پارک خودرو غیر حاشیه و حدود ۳۰ هزار پارک حاشیه ای در نقاط مختلف شهر هستیم اما مشکل نبود تناسب پارکینگ با تعداد خودروها یکی از معضلات اساسی شهر مشهد است.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات