۵۰ درصد از پسماندها به شیرابه تبدیل می شوند/ عامل اصلی آلودگی خاک و ...

۵۰ درصد از پسماندها به شیرابه تبدیل می شوند/ عامل اصلی آلودگی خاک و ...

۵۰ درصد از پسماندها به شیرابه تبدیل می شوند/ عامل اصلی آلودگی خاک و محیط زیست شیرابه ها هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، ابوالفضل کریمیان با بیان این خبر اظهار کرد: بر اساس آنالیزهای انجام شده در اداره تحقیق و پژوهش این سازمان با توجه به این که پسماندهای خانگی در شهر مشهد مثل سایر شهرهای کشور، عمدتاً از نوع تر است، در مراحل مختلف جمع آوری، حمل و دفن آن ها، حجم قابل توجهی آب پسماند و شیرابه تولید می شود.
وی افزود: این در حالی است که شیرابه ها عامل اصلی آلودگی خاک و محیط زیست به شمار می روند و لازم است که تولید آن کاهش پیدا کند.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد بیان کرد: به آن مقدار رطوبت و آبی که در پسماندهای شهری موجود است، «آب پسماند» می گویند و هنوز عنوان «شیرابه» را نمی توان به آنها اطلاق کرد؛ اما این آب ها بر اثر فرایندهای گوناگون و در ترکیب با دیگر پسماندهای آلوده به مواد سمی، به شیرابه های بسیار خطرناک تبدیل می شوند.
کریمیان با بیان این که در هر میلی گرم شیرابه ، بیش از ۱۰۰ میلیون باکتری مضر وجود دارد، خاطرنشان کرد: این میزان باکتری عامل انتقال بیش از ۱۱۸ نوع بیماری حاد و تهدیدی جدی برای سلامت انسان و محیط زیست است.
وی با اشاره به این که عملیات اجرایی احداث بزرگترین لندفیل مهندسی – بهداشتی (دفن پسماند) کشور در شهر مشهد از سال گذشته آغاز شده است، اضافه کرد: این اولین لندفیلی است که با اهداف زیست محیطی و با استفاده از لوله گذاری و سیستم مکانیزه جمع آوری شیرابه در کشور احداث می شود.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: با توجه به فصل تابستان و مصرف زیاد میوه های پرآب، مسئولیت شهروندان در قبال جلو گیری از تولید شیرابه افزایش پیدا می کند، خانواده ها با آب گیری زباله های تر و یا خشک کردن آنها، می‌توانند حجم شیرابه‌ها را در مبدا یعنی از خانه و به تعبیر دقیق تر از آشپزخانه، به میزان زیادی کاهش دهند و به سهم خود مانع از آلودگی بیشتر محیط زیست شوند.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات