نظام مهندسی ۲۰۰ میلیارد تومان در سرعین سرمایه‌گذاری می‌کند

نظام مهندسی ۲۰۰ میلیارد تومان در سرعین سرمایه‌گذاری می‌کند


آئین رونمایی از نرم‌افزار خدمات الکترونیکی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با حضور مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل در مراسمی که با حضور رئیس کل دادگستری و اعضای شورای شهر اردبیل در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، در تشریح ابعاد این نرم ‌افزار اظهار کرد: تا سال 98 تهیه انواع نرم‌افزارها در دستور کار قرار گرفت و در نهایت سال 99 و به دنبال شیوع کرونا نظام مهندسی سعی کرد تا با هدف کاهش مراجعات مردمی و ارائه خدمات کیفی‌تر فعالیت‌های خود را در بستر الکترونیکی انجام دهد.

میرمحمد سیدهاشمی افزود: این خدمات در سه بخش تحت وب، تحت ویندوز و تحت موبایل طراحی شد که در نرم‌افزار تحت ویندوز سعی بر این بوده تا سایر دستگاه‌ها نیز در کنار اعضا به این مجموعه افزوده شود و اصلی‌ترین قسمت بخش کارتابل مهندسان ناظر و کارفرمایان بوده که از آن بهره‌ گرفته‌اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت: 12 هزار عضو سازمان نظام مهندسی از این نرم‌افزارها به ویژه تحت موبایل استفاده می‌کنند تا فرآیند کار در این مجموعه شکل کیفی و سریعی را به خود بگیرد.

سیدهاشمی به فرآیند ساخت و ساز از مرحله مراجعه کارفرما به شهرداری تا طراحی و تهیه نقشه اشاره کرد و افزود: مهندسان در همه این مراحل سعی می‌کنند تا کار خود را به صورت دقیق و حساب شده و در بستر الکترونیکی انجام داده و حتی محاسبه مبلغ هزینه و واریزی آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی به نظار‌ت‌های عالیه و حتی صدور شناسنامه فنی و تفکیک نقشه واحدهای احداثی اشاره و تصریح کرد: با ارسال تمام مستندات به اداره ثبت و شهرداری صدور سند و پایان کار نیز به راحتی انجام می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل بیان کرد: با اجرایی شدن این سیستم از مراجعه حضوری کارفرمایان کاسته شده به طوری که در پنج ماه گذشته 29 هزار مراجعه کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

سیدهاشمی گفت: در این سال‌ها سعی کردیم تا انقلابی الکترونیکی در مجموعه نظام مهندسی رقم بزنیم که ادامه این کار به جلب رضایت مردم بیش از گذشته کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت: با سفر مدیرعامل صندوق مشترک نظامات مهندسی ساختمان به اردبیل قرار است به ارزش 200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهر گردشگری سرعین انجام شود.

میرمحمد سیدهاشمی در آئین رونمایی از نرم‌افزار خدمات الکترونیکی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل اظهار کرد: نظام مهندسی ساختمان کشور بخشی از سرمایه‌گذاری خود را در استان اردبیل و شهر گردشگری سرعین انجام می‌دهد که با عقد تفاهمنامه این سرمایه‌گذاری در 82 هکتار زمین و سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه می‌تواند منشا خیر و برکت برای استان و شهرستان سرعین باشد تا برند گردشگری آن در سایه اجرای این پروژه‌ها مشهودتر و ملموس‌تر از همیشه در سطح ملی بدرخشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با اشاره به خدمات الکترونیکی نظام مهندسی از سال گذشته گفت: خدمات الکترونیکی نه تنها سهولت بیشتری را در روند فعالیت مهندسان به وجود آورده بلکه خطا و اشتباهات فردی را به حداقل رسانده و زمینه فساد را کمتر از گذشته خواهد کرد.

سیدهاشمی بیان کرد: مردم نیز در بستر الکترونیکی از نظام مهندسی خدمات کیفی و قابل قبول دریافت کرده و سهل‌الوصول بودن دریافت خدمات جذابیت بیشتری را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه 80 تا 90 درصد خدمات نظام مهندسی در بستر الکترونیک انجام می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم با اتصال این شبکه به شهرداری، مردم در فرآیند ساخت و ساز خود به سرعت و با رضایت کامل خدمات الکترونیکی دریافت کرده و کمترین مراجعه را به نظام مهندسی و شهرداری داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل ادامه داد: تا دو ماه آینده سعی نظام مهندسی بر این است تا کلیه خدمات خود را در بستر فناوری‌های نوین و الکترونیکی ارائه کند تا ضمن افزایش رضایتمندی مراجعین، کاغذبازی‌ها و بروکراسی اداری به حداقل برسد.

سیدهاشمی بیان کرد: مهندسان ما با نصب این نرم‌افزار به راحتی می‌توانند در مراحل مختلف کار از طراحی و نقشه‌کشی گرفته تا ارجاع و نظارت به صورت الکترونیکی اقدام کنند تا ضمن تسلط بر روند کار جلوی اشتباه، خطا و تخلفات احتمالی نیز گرفته خواهد شد.

نظارت مهندسان در پروژه‌های عمرانی استان اردبیل

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت: با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری اردبیل مقرر است تا مهندسان در همه پروژه‌های عمرانی دخیل بوده و نظارت کنند که این کار از مرحله اولیه تا نظارت عالی را شامل خواهد شد.

سیدهاشمی اضافه کرد: با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و اپلیکیشن طراحی شده مهندسان می‌توانند در هر نقطه از شهر اعم از پروژه‌های خصوصی و دولتی هرگونه خطا و اشتباه حوزه ساخت و ساز را به صورت مکتوب و یا مستند به عکس و تصاویر گزارش کنند تا جلوی تخلفات در همان مراحل اولیه گرفته شود.

وی افزود: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه در ساماندهی کمیسیون‌های ماده 100 و جلوگیری از تخلفات در همان بدو اقدام و شروع نظام مهندسی تلاش خواهد کرد تا از این طریق تخلفات احتمالی را به صورت آنلاین گزارش کرده و به اطلاع مراجع قضائی و انتظامی برساند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل تصریح کرد: هرچند مهندسان در پیشانی این امر قرار دارند اما امیدواریم با تدبیر رئیس کل دادگستری استان به سرعت با تخلفات و قصور و کوتاهی در این حوزه برخورد جدی شده تا سال به سال از میزان تخلفات کاسته شود.

مدیریت شهری نباید به کمیسیون ماده 100 نگاه درآمدزایی داشته باشد

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: مدیریت شهری نباید به کارکرد کمیسیون ماده 100 نگاه درآمدزایی داشته باشد.

ناصر عتباتی در آئین رونمایی از نرم‌افزار خدمات الکترونیکی سازمان نظام مهندسی ساختمان در اردبیل اظهار کرد: مجموعه نظام مهندسی در کنار شورا و شهرداری باید با بهره‌گیری از نظام الکترونیکی امر نظارت و پایش خود را به صورت قدرتمند انسجام بخشیده و بر صحت کار تاکید داشته باشد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری در کنار ارائه خدمات روزانه به مردم باید به تکالیف قانونی خود در ساماندهی و کیفی‌سازی ساخت و سازها نظارت داشته باشند، خاطرنشان کرد: هرگونه نارسائی و کاستی در روند ساخت و سازها می‌تواند به وقوع فجایع غیرقبال جبران منجر شود که ضرورت دارد با اقدامات پیشگیرانه جلوی این خسارت‌ها گرفته شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل نقش نظام مهندسی را در جلوگیری از این آسیب‌ها به ویژه در وقوع حوادث غیرمترقبه و قهری همچون سیل و زلزله یادآور شد و بیان کرد: کوچکترین غفلت در این زمینه می‌تواند بزرگترین آسیب‌ها را به همراه داشته باشد.

عتباتی به کمیسیون ماده 100 و ضرورت قاعده‌مند شدن تصمیمات و خروجی این کمیسیون اشاره کرد و گفت: اعضای نظام مهندسی ساختمان به عنوان بازوی توانمند در مدیریت شهری محسوب می‌شوند و ضروری است با نظارت‌های دقیق و مستمر خود در همان مراحل اولیه جلوی تخلفات ساختمانی را بگیرند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی مهندسان ناظر خود بنای تخلف را می‌گذارند و با نشان دادن چراغ سبز در بخش طراحی و نظارت به روند تشدید تخلفات کمک می‌کنند که انتظار می‌رود نظام مهندسی در این زمینه با هوشیاری بیشتر اقدام کند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل بیان کرد: مهندسان در چارچوب ضوابط و مقررات باید مراقبت خود را در حوزه ساخت و ساز انجام دهند تا در سایه یک ساخت و ساز درست و اصولی مشکل روانی و روحی نیز متوجه شهروندان نشود.

عتباتی افزود: با یک نورپردازی و حتی مبلمان نادرست شهری شرایط روحی و روانی شهروندان دچار اختلال می‌شود در حالی که با ساخت و ساز زیبا نه تنها آرامش به شهر بازمی‌گردد بلکه بهبود زندگی شهروندان نیز اتفاق می‌افتد.

وی، کارکرد اصلی کمیسیون ماده 100 را اعمال جرایم بازدارنده در جلوگیری از تخلفات ساختمانی برشمرد و تصریح کرد: نباید این کمیسیون به محل درآمدزایی مدیریت شهری تبدیل شود و یا از محل دریافت جرایم عده‌ای بخواهند سوءاستفاده کرده و به نوعی با حذف پارکینگ و افزودن به مجموعه‌های خدماتی و تجاری به فکر درآمدزایی خود باشند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ضرورت رعایت پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی را در ساخت و سازها یادآور شد و گفت: حتی باید مسایل شرعی و اخلاقی در ساخت و سازها و موضوع مشرف بودن و حفظ حریم همسایگان مورد توجه قرار گیرد تا حقوق دیگران ضایع نشود.

عتباتی از اعضای شورای شهر و شهرداری خواست؛ تا به فعالیت متمرکز و قاعده‌مند کمیسیون ماده 100 اهتمام داشته و تمام تصمیمات کمیسیون را به درستی اجرایی و عملیاتی کنند.
91 درصد احکام و اوراق قضائی به شکل الکترونیکی صادر می‌شود

رئیس کل دادگستری استان اردبیل افزود: شهرداری در کنار پرهیز از درآمدزایی از محل کمیسیون ماده 100 باید به اقدامات پیشگیرانه در کاهش تخلفات ساختمانی روی آورد و شورای شهر نیز مردم را از هرگونه ساخت و ساز غیرقانونی و خارج از چارچوب قاعده‌مند برحذر دارد.

عتباتی اظهار کرد: اگر همه به مسئولیت قانونی، شرعی و اخلاقی خود در این حوزه عمل کنند و امر نظارت و کنترل نیز به صورت مستمر و با بهره‌گیری از نظام الکترونیکی انجام شود در سایه صحت، دقت و سرعت در کار منفذهای فرار برای متخلفان به وجود نمی‌آید.

وی با قدردانی از طراحی و راه‌اندازی نرم‌افزار خدمات الکترونیکی در نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: کرونا با وجود افزایش مشکلات و سختی برای مردم از جهاتی ادارات و سازمان‌ها را مکلف کرده تا با بهره‌گیری از ابزارهای نوین خدمات غیرحضوری خود را افزایش دهند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ادامه داد: در مجموعه دادگستری استان نیز اکثر فعالیت‌های ما به شکل الکترونیکی انجام می‌شود و از هفته آینده نیز محاکمات در مراجع قضائی به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

عتباتی افزود: از ابتدای امسال 20 درصد فعالیت مجموعه قضائی استان در بستر الکترونیکی افزایش یافته و در حال حاضر 91 درصد احکام و اوراق قضائی و ابلاغیه‌ها و احضاریه‌ها به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

وی بیان کرد: ما بنا داریم تا بیشترین خدمات خود را در دادگستری به شکل غیرحضوری انجام دهیم که صدور گواهی عدم سوءپیشینه در کمترین زمان و بدون نیاز به انگشت‌نگاری انجام می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل اظهار کرد: در سایه ارائه این خدمات دادگستری استان در یک میلیون و 600 هزار برگه کاغذی صرفه‌جوئی کرده و در کنار این امر سرعت خدمات نیز بیشتر و بهتر از گذشته است.

در ادامه این آیین نرم افزار خدمات الکترونیکی سازمان نظام مهندسی رونمایی و روند کار بخش های مختلف نرم افزار تشریح شد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات