هماهنگی و تعامل شورای پنجم به طور محسوسی سیمای  ...

هماهنگی و تعامل شورای پنجم به طور محسوسی سیمای ...

هماهنگی و تعامل شورای پنجم به طور محسوسی سیمای شهر را تغییر داده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، متن کامل نطق علسرضا شهریاری ، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد در صد و سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد در زیر آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نهضت حسینی سرآمد همه نهضت‌های بزرگ تاریخ است و از این رو الهام بخش همه جنبش‌ها و حرکت‌های شکوهمند است. نهضت حسینی یگانه حماسه‌ای است که تاریخ را متحول کرده و مرزهای حق و باطل را تبیین نموده است این نهضت در زمانی آغاز شد که آموزه ها و تعالیم اسلامی وارونه معرفی می شد و جامعه دینی در مسیر انحراف از اهداف و زیر ساخت های خود قرار گرفته بود و به تدریج به دوره بتاده است پیشین سوق داده می شد. و با اشراف گری و تجمل خواهی از آرمان خود، فاصله می گرفت و زمینه را برای حکومت ناصحان فراهم می‌آورد.

در چنین جامعه ای امام حسین (ع) نماد ارزشهای خاموش گردید و فریاد در گلو مانده اسلام شد و علم اصلاحات را برافراشت. حقیقت این است که نهضت عاشورا در چند در زمان و مکانی محدود انجام شد، اما شعاع تاثیرگذاری آن دنیای اسلام را فرا گرفت و به نمادی آرمانی برای آزادی خواهان حقیقت طلب تبدیل گشت و معیار عزت و سعادتمندی بشر گردید. در نهضت عاشورا آموزه های بسیاری وجود دارد که هر فراز آن می تواند چراغی فروزان، فرا روی نخبگان و کارگزاران امروز باشد.

شهامت، از الفبای حماسه حسینی است. ترس و بزدلی در پیشگاه این نهضت جایی ندارد. صلابت و استواری امام حسین (ع) به گونه ای است که کارگزاران اموی و حتی عناصر به اصطلاح خیر خواه، در مقابل عظمت آن کوچک و از درک آن ناتوانند. گذشتن از دلخوشی های زندگی و نه گفتن به تعلقات آن، چیزی نیست که به توان به راحتی از کنار آن گذشت.
به استقبال مرگ رفتن و همه چیز را در خدمت احیای دین گرفتن، معیار خلوص حرکت های آسمانی است. و این پیامی است که امام حسین (ع) در حرکت تاریخی خود آنرا جاودانه ساخت او در جای جای سخنان خویش کارگزاران جامعه را به دست شستن از مطامع و خوشی‌های زود گذر زندگی فرا می خواند و نسبت به گرفتار آمدن ایشان در چنگال دلخوشی ها و زیادت طلبی ها و خود محوری‌ها هشدار می‌دهد و البته که این هشدار مرز و زمان نمی شناسد. و نسل خاصی را در بر نمی گیرد. بلکه در ابدیت زندگی های بشری، عاشورای حسینی بهترین چراغ راهنما برای ایجاد یک جامعه سالم و پویا به دور از تبعیض و عاری از ظلم و ستم جباران و تمامی خواهان و تثبیت کننده آزادی و تبیین کننده کرامت انسانی است.

با تاکید بر اینکه عاشورا حق بزرگی بر گردن انقلاب اسلامی ایران دارد و انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است، جا دارد عملکرد چهار دهه گذشته بخش فرهنگ و مدیریت فرهنگی کشور آسیب شناسی جدی شود تا مشخص شود به چه میزان به آرمانها و ارزش ها وفادار بوده‌ایم. و در چه حوزه هایی از آن فاصله گرفته ایم، تا بتوانیم اولویت ها و راهبردهای فرهنگی کشور را برایدهه پنجم انقلاب تدوین نمائیم.

مردم ایران به خاطر مشکلاتی که در کشور وجود دارد، اعتراضاتی دارند. وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به هیچ وجه در شان و منزلت ملت ایران نیست و این وضعیت نشان می‌دهد که از آرمان های اولیه انقلاب فاصله گرفته‌ایم. و اگر بپذیریم که عاشورا تاثیرگذارترین رویداد وحادثه مهم تاریخی محسوب می شود که فلسفه اصلی آن مقابله با ظلم و فساد و ایجاد حاکمیت اخلاق و اصلاح جامعه و حفظ کرامت انسانی است، باید در بعضی از عملکردهای خود تجدید نظر نمائیم.

همکاران گرامی، خبرنگاران و اصحاب رسانه، همشهریان عزیز:
در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب های تلخ و شیرین وجود دارد که تعیین کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است. نظام جمهوری اسلامی با هدایت بنیان گذار فرزانه آن و همچنین جان فشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حرکت خود را آغاز کرد. در این میان شهادت دو شخصیت فداکار اسلام، شهید رجایی و شهید باهنر که به آتش کین منافقان سوختند. فصلی از شهادت را به نام هفته دولت در تاریخ انقلاب گشوده است.

هفته دولت، فرصتی است تا عملکرد دولت ها که با اهداف بزرگی چون پایبندی کامل به دین خداو اصرار بر عدالت طلبی، مبارزه با فساد، پاک دامنی، صداقت و توجه به محرومان روی کار می آیند، برای مردم بیان شود. در نظام اسلامی باید همه افراد جامعه در برابر قانون و در استفاده از امکانات خدادادی میهن اسلامی ، یکسان و در بهره مندی از مواهب حیات، متعادل باشند. هیچ صاحب قدرتی قادر به زورگویی نباشد و هیچکس نتواند بر خلاف قانون میل و اراده خود را بر دیگران تحمیل کند.

طبقات محروم مورد عنایت خاص دولت باشند و رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان، وظیفه بزرگ دولت، قوه مقننه و دستگاه قضائی محسوب شود در نظام اسلامی هیچکس به خاطر تمکن مالی و یا ارتباط خویشاوندی با هسته قدرت و خارج از چهارچوب قانون نباید در امور سیاسی کشور و در مدیریت جامعه دخالت و نفوذ کند و هیچ تدبیری نباید در جامعه به افزایش شکاف میان فقرا و اغنیا بینجامد. و این همان تفکری بود که در آغاز شکل گیری انقلاب همه خیر خواهان و وطن دوستان به آن می اندیشیدند. و اگر احساس می کنیم که هنوز بعد از متجاوز از ۴۰ سال به این مهم دست نیافته ایم باید بپذیریم که در تصمیم گیری ها تصمیم سازی ها دچار اشتباه شده ایم و زاویه فکر و عملمان را به سوی منافع ملی و اسلامی جامعه تغییر دهیم.

شایان ذکر است که در سالهای اخیر بخش عمده ای از این فضای بحرانی از بیرون به دولت تحمیل شده است تحریم های ظالمانه و عجیب از سوی آمریکا و در نهایت بحران کرونا که در ۶ ماه گذشته به اقتصاد ایران صدمات گسترده ای وارد کرده است، همگی در بوجود آوردن این فضای نا مطلوب کشور نقش داشته اند. در مجموع دولت کنونی با این شرایط بحرانی و تقلیل قابل توجه فروش نفت توانسته است کشور را اداره کند و با وجود همه فشار ها از فروپاشی اقتصاد جلوگیری نماید و البته گریز از وضعیت موجود جز با اتحاد و همدلی و همکاری صاحبان خرد و اندیشه میسر نیست.

همکاران عزیز و همشهریان گرامی:
اول شهریور روز پزشک است، سالروز تولد ابوعلی سینا پزشک و دانشمند گرانمایه ایرانی، این روزها مدافعان جان بر کف نظام سلامت شامل پزشکان و پرستاران و داروسازان همه کارکنان غیور نظام بهداشتی درمانی کشور در شرایط بسیار سخت و جانفرسا، با تنی فرسوده و خسته اما روحیه ای خستگی ناپذیر مشغول خدمت‌رسانی به خواهران و برادران گرفتار در دام ویروس کشنده کرونا هستند.

ایثار و فداکاری این عزیزان را ارج می نهیم و برایشان سلامت و عافیت آرزو داریم و برای شهیدان حوزه سلامت آمرزش و مغفرت طلب می نماییم. با عنایت به اینکه هنوز واکسنی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد، تولید نگردیده است از همشهریان عزیز انتظار می رود که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی علی الخصوص زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به درخواست اکید و اصرار جامعه پزشکی مالی به درخواست اکید و اصرار جامعه پزشکی پاسخ مثبت دهند و به این طریق تا اندازه ای از آلام ایشان بکاهیم.

همچنین پنجم شهریور سالروز تولد زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی را روز داروساز نامیده اند او جز اولین افرادی بود که از علم شیمی در پزشکی بهره برد و کاشف الکل و اسید سولفوریک گردید. این روز را به همه همکاران گرانقدر داروساز تبریک گفته و از آنها خاضعانه می خواهم که چون همیشه و خصوصا در این ایام کرونایی علیرغم کمبودهای موجود و سنگ اندازیها با صبر و بردباری پاسخگوی نیاز همشهریان عزیز باشند.

و سخن آخر
خدا را سپاس می گویم که شورای پنجم و در آخرین سال خدمت رسانی خود توانسته است با وفاق و همدلی به رغم تمام کاستی ها کارنامه قابل قبولی از خود ارائه دهد. هماهنگی و تعامل شورای اسلامی شهر، با مدیریت محترم شهرداری و تلاش آنها توانسته است سیمای شهر را به طور قابل محسوسی تغییر دهد. این خبر مسرت بخشی است که ریاست شورای اسلامی شهر در جدید ترین اظهارنظر خود از انجام پروژه های 8 هزار میلیارد تومانی در سطح شهر خبر می دهد.

انجام این پروژه های بزرگ با نظارت شورا و کوشش شهردار جوان و پرتلاش مشهد صورت می گیرد که بدینوسیله از زحمات ایشان و همکاران پر تلاششان تشکر و تقدیر می نماییم. امید آنکه این مسئولیت بزرگ را که بر دوش گرفته ایم تا پایان دوره خدمت رسانی با همدلی و هماهنگی و ید واحده به نحو احسن به سر منزل مقصود برسانیم. انشاالله


کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد -
لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات