قاچاقچی حیات وحش در فضای مجازی، به دام افتاد

قاچاقچی حیات وحش در فضای مجازی، به دام افتاد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، فرهاد زندی با اعلام این خبر اظهار کرد: این فرد متخلف که از مدتی قبل برابر گزارشات اعلامی و بررسی های انجام شده، تحت رصد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران قرار داشت، روز گذشته در یکی از میادین منطقه ۲ تهران به همراه سلاح سرد دستگیر و و با اعلام جرم و تشکیل پرونده قانونی، تحویل مقامات قضایی شد.

وی افزود: در بررسی های اولیه از این متخلف با نام ع.ق که در هنگام دستگیری یک بهله پرنده شکاری از نوع عقاب طلایی را نیز برای فروش و معامله به همراه داشت، مشخص و محرز شد که وی از مدت ها قبل در حوزه خرید و فروش غیرقانونی حیات وحش خصوصا پرندگان کمیاب و یا در حال انقراض و حمایت شده فعالیت داشته و بخشی از فعالیت های این متخلف در فضای مجازی و بازار پرندگان خلیج بوده است.

زندی گفت: در سال های اخیر متاسفانه بخشی از جرائم و فعالیت های قاچاقچیان حیات وحش بصورت سازمان یافته در فضای مجازی بوده، و آن ها غافل از این موضوع که فضای مجازی نیز بطور دقیق در رصد اطلاعاتی و عملیاتی یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پلیس سایبری و دیگر نهادهای مسئول  و همکار قراردارد، به معامله می پردازند و در نهایت در دام قانون گرفتار می شوند.

وی همچنین درخصوص پرنده شکاری مکشوفه هم تصریح کرد: عقاب طلایی کشف شده از این متخلف نیز برای بررسی وضعیت سلامت به یکی از مراکز نگهداری مجاز حیات وحش در تهران تحویل داده شد تا درصورت برخوردی از سلامت کامل و توان پروازی در آینده نزدیک در زیستگاه های طبیعی استان رهاسازی شود.

ارشد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران یادآور شد: عقاب طلایی از جمله پرندگان رو به انقراض در ایران است و احتمال از بین رفتن این پرنده‌ی باشکوه وجود دارد از این رو این پرنده در فهرست سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار دارد و در اختیار داشتن این جاندار برای کسانی که آنرا خرید و فروش و یا نگهداری می کنند، جریمه‌های سنگین قانونی در پی خواهد داشت.

زندی در پایان افزود: برابر دستور مقام قضایی تحقیقات و بررسی های بعدی درخصوص این فرد، متعاملین، مخفیگاه و دیگر موضوعات وابسته ادامه دارد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات