طرح بزرگ تامین آب شرب قوچان این هفته کلید می خورد

طرح بزرگ تامین آب شرب شهرستان قوچان از سد تبارک در هفته دولت آغاز می شود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اعلام این خبر به تخصیص  5میلیون متر مکعب آب شرب در سال  با احداث خطوط انتقال آب سد تبارک به شهرستان قوچان در هفته دولت اشاره کرد و گفت: با وجود این که با روزهای سخت ناشی از بیماری کرونا در کشور روبرو هستیم پروژه ها و طرح های عام المنفعه در کشور تحقق خواهد یافت؛ به همین منظور در هفته دولت طرح جامع تامین آب شرب شهرستان قوچان از سد تبارک کلید خواهد خورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، "حسین علیمیرزایی" با اشاره به اینکه پروژه به مبلغ 233میلیارد ریال از طریق مناقصه به پیمانکار واگذار شده است گفت: پیش بینی تخصیص آب شرب در سال برای شهروندان قوچان 5 میلیون متر مکعب است که با تکمیل این پروژه 238 لیتر در ثانیه آب شرب شهروندان تامین خواهد شد .

وی درباره برآورد هزینه این پروژه گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی  67 میلیارد تومان هزینه تکمیل و بهره برداری برای این پروژه برآورد شده است که از این مبلغ  40 میلیارد تومان هزینه اجرایی پروژه و 27 میلیارد تومان هزینه تهیه و خرید تجهیزات و اقلام در نظر گرفته شده است .

وی خاطر نشان کرد: با توجه به جلسات برگزار شده و نقطه نظرات کارفرمایی  مقرر شد یک خط لوله به قطر 500 میلیمتر از سد تبارک تا تصفیه ‏خانه با قابلیت عبور دبی  238 لیتر بر ثانیه  اجرا شود که در این بخش برای خرید و تهیه لوله های فولادی به طول 8.5 کیلومتر مبلغ 10 میلیارد تومان و برای اجرای طرح 27 میلیارد تومان و در مجموع 37 میلیارد تومان برآورد هزینه شده است و در بخش لوله های فایبر گلاس (GRP) به طول 14.5 کیلومتر، 17میلیارد تومان خرید اقلام و لوله ها و 13میلیارد تومان نیز هزینه اجرایی پروژه و در مجموع 30 میلیارد تومان پیش بینی صورت گرفته است .

علیمیرزایی خاطر نشان کرد در هفته دولت پروژه های متعددی  افتتاح و کلنگ زنی خواهد شد که  شاخص‌ترین پروژه‌ها در این هفته در شهرستان قوچان طرح کلنگ زنی خطوط انتقال آب سد تبارک  است که یک پروژه ملی است و اعتبار آن از اعتبارات سفر ریاست محترم جمهور به استان خراسان رضوی است .

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی تصریح کرد: مسیر خط انتقال این پروژه 23 کیلومتر است که از سد تبارک تا بند بادخور با کاربری لوله های فولادی و از بند بادخور تا تصفیه خانه با لوله های GRP لوله گذاری می شود.

وی با اذعان بر اینکه طبق مطالعات صورت گرفته آمار جمعیت منتفع از این طرح در افق سال 1425 حدود 151 هزار نفر خواهند بود اضافه کرد: تامین آب بخش کشاورزی از سد تبارک همچنان تداوم خواهد داشت و حقآبه آنان مدنظر قرار گرفته است و ما با این اقدام ضمن جلوگیری از هدر رفت آب سد سالی 5 میلیون متر مکعب آب شرب شهروندان قوچان را تامین خواهیم کرد.

شهر قوچان با وسعت حدود 2400 هکتار و ارتفاع متوسط 1320 متر از سطح دریا در دشت جنوبی رشته کوههای هزار مسجد در مرکز شهرستان و در فاصله 130 کیلومتری شهر مشهد، قرار گرفته است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات