افتتاح 8 سد و افزایش 2330 مگاواتی ظرفیت برق‌آبی کشور در دولت تدبیر و امید

افتتاح 8 سد و افزایش 2330 مگاواتی ظرفیت برق‌آبی کشور در دولت تدبیر و امید

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "بهروز مرادی" اظهار داشت: خوشبختانه به‌رغم تحمیل ظالمانه‏‌ترین تحریم‏‌ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شرکت آب و نیرو با تکیه به توان و تخصص داخلی، توانست 8 سد با قدرت تنظیم 4 میلیارد مترمکعب را به بهره‌برداری رسانده و 2330 مگاوات به ظرفیت نیروگاه برق آبی کشور اضافه کند.
وی افزود: سدهای سیمره، رودبار لرستان، داریان، سردشت، ازگله، قوچم، سرنی و هیروی در هفت سال اخیر به بهره‌برداری رسید و با یاری خداوند متعال سدهای کانی سیب، چمشیر و شفارود نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های آبی کشور (12187 مگاوات) 2330 مگاوات (معادل 19 درصد) در دولت‌های یازدهم و دوازدهم وارد مدار شده‌اند.
وی افزود: نیروگاه های برق‌آبی سدهای سیمره، رودبار لرستان، داریان، آزاد، سردشت و سیاه بیشه با مجموع ظرفیت 2330 مگا وات از سال 1392 به بعد وارد مدار شده و تا کنون بیش از 12 هزار و 500 گیگا وات ساعت تولید انرژی داشته که بخش عمده ای از آن در زمان پیک مصرف بوده است.
مرادی ادامه داد: این میزان تولید انرژی به نحوی بود که رکورد تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی شرکت آب و نیرو در سال 98 شکسته شد و به رقم بی‌سابقه 10 هزار و 500 گیگاوات ساعت رسیده است و این میزان افزایش دو برابری را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه نیروگاه‌های این شرکت مشارکت حداکثری در تأمین نیاز مصرف تابستان 99 برای گذر از پیک شبکه بدون اعمال خاموشی داشته‌اند.
وی ادامه داد: به اذعان کارشناسان و متخصصان سیلاب‌های مهیب فروردین 98 در حوضه غرب و جنوب غرب در 100 سال گذشته بی‌سابقه بوده و شرکت آب و نیرو با مدیریت بهینه مخازن با ایجاد حجم مطمئن ذخیره سیلاب در طول سال آبی ضمن کنترل حدود 25 میلیارد مترمکعب سیلاب و جلوگیری از خسارت به حوضه پایین‌دست و دشت خوزستان، بخش عمده‌ای از آورد را صرف تولید انرژی برق‌آبی نموده است.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو با اشاره به بهره برداری رسمی از طرح‌های آبیاری و زهکشی غرب کشور توسط رئیس جمهور در مرداد ماه سال جاری افزود: شرکت آب و نیرو با همکاری جهاد کشاورزی شبکه آبیاری و زهکشی به صورت مکانیزه و پایدار برای  23 هزار هکتار اراضی در استان‌های کرمانشاه و ایلام فراهم نمود که ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مناطق مرزی، به میزان قابل‌توجهی ارتقا یافت.
مرادی در پایان اظهار داشت: حجم سرمایه‌گذاری دولت در این طرح‌ها بالغ بر 140 هزار میلیارد ریال است که از محل منابع عمومی دولت، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه اسلامی و منابع داخلی تامین شده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات