مصوبات اقتصادی و بازدیدهای عمرانی

مصوبات اقتصادی و بازدیدهای عمرانی

مصوبات اقتصادی و بازدیدهای عمرانی

شنبه؛ مصوبات کمیسیون‌ها
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر مشهد، طبق روال همیشگی تالار شهر، هفته با جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه آغاز و بررسی اقدامات انجام‌شده در حوزه تأمین و بهبود شبکه پیاده شهر در آن به انجام رسید. پس ازآن نیز کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک با موضوعات لوایح صدور مجوز استقرار و فعالیت واحدهای سیار فروش مواد غذایی(کارفودها)، احداث پارکینگ طبقاتی در عرصه گودبرداری شده بلوک‌های A و B پروژه نرگس در منطقه ثامن و بررسی اقدامات انجام‌شده درروند اجرای پروژه تأمین و بهبود شبکه پیاده ارائه تشکیل جلسه داد.

کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار تحلیل گزارش شهرداری در خصوص پروژه‌های پیشنهادی شهروندان در محلات هدف بازآفرینی را در دستور داشت و کمیسیون برنامه‌وبودجه در جلسه خود پس از بررسی پیش‎نویس قرارداد طراحی، تأمین و نصب تجهیزات فاز یک خط سه قطارشهری، لایحه احداث پارکینگ طبقاتی در عرصه گودبرداری‌شده بلوک‌های A و B پروژه‌ نرگس در منطقه ثامن، لوایح الحاقیه قرارداد سرمایه‌گذاری احداث پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب لوکال پارک ملی چهل‌بازه و اصلاح قرارداد واگذاری بخشی از سهم‌الشرکه شهرداری در پروژه شاملو را به بحث گذاشت.
همچنین شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورا به همراه شهردار مشهد از پروژه ساماندهی کشف‌رود بازدید کردند.
شهناز رمارم، نایب‌رئیس کمیسیون مناطق‌ پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر در جریان این بازدید گفت: نبود تصفیه‌خانه، معضل اصلی‌ کشف‌رود است. در کنار واحدهای صنعتی چرمی، 400 واحد صنفی اعم از کارگاه صنعتی و کارگاه‌های ضایعات در حاشیه کشف‌رود، محدوده روستای گرجی سفلا و دهرود، بدون هیچ نظارتی فعال هستند که معضل بزرگی است.

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد نیز از اخذ مصوبه کمیسیون ماده ۵ طرح تفصیلی مشهد برای تغییر کاربری و استفاده از اراضی شرق مشهد در جهت تأمین سرانه‌های موردنیاز شهری خبر داد.
یکشنبه؛ بازدیدهای میدانی
کمیته‌های نظارتی این هفته بررسی پرونده‌های شهروندان در مناطق یک، ۳، ۴، ۶ و ۱۲ را در دستور داشتند.
نایب‌رئیس شورای شهر مشهد در حاشیه جلسه کمیته نظارتی منطقه ۴ گفت: دستگاه‌های مختلف باید نسبت به توانمندسازی ساکنان مناطق کم‌برخوردار اقدام کنند. حمیدرضا موحدی‌زاده افزود: اعمال تخفیف، استمهال و بخشودگی بدهی‌های شهروندان، به‌عنوان مسکن‌های موقتی هستند و دستگاه‌های مختلف و ذی‌ربط باید پای کار بیایند و با توانمندسازی و مهارت‌آموزی افراد ساکن در مناطق کم‌برخوردار گام‌های اساسی‌تری برداشت.
وی از پیشرفت ۶۰ درصدی پروژه بهسازی پیاده‌رو شهرک قدس نیز خبر داد.

بازدید رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا از پارک بانوان وکیل آباد دیگر برنامه میدانی این روز بود. وی در این بازدید گفت: معاونت اقتصادی باید نسبت به جذب سرمایه‌گذار برای پارک بانوان وکیل‌آباد اقدام کند. بتول گندمی با تأکید بر اینکه بخش‌های باقیمانده پروژه پارک بانوان وکیل‌آباد نیاز به سرمایه‌گذار دارد که باید از طریق حوزه معاونت اقتصادی شناسایی و فراخوان جذب مشاور منتشر گردد، گفت: روند پیشرفت این پروژه مطابق با برنامه زمان‌بندی است و این پروژه در آغاز سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.
دیگر بازدید میدانی مربوط به حضور رمضانعلی فیضی، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و جمعی از مدیران اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی در مراسم آغاز سال تحصیلی آموزشگاه استثنایی اندیشه واقع در بلوار طبرسی شمالی.
همچنین نشست مردمی باحضور رئیس و نایب رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار به همراه شهردار مشهد با ساکنان شهرک باهنر در حسینیه الزهرا(س) برگزار شد.
رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار:۴۵۰ پروژه در قالب طرح محله ما در دست شناسایی و یا در فاز اجرایی است.
رمضانعلی فیضی گفت: شوراهای اجتماعی محلات، در قالب طرح محله ما و از طریق نظرسنجی مردمی اولویت‌ها را احصاء و پروژه‌های مختلفی را تعریف می‌کنند که برهمین اساس درحال حاضر ۴۵۰ پروژه در دست شناسایی و یا در فاز اجرایی است.
شهناز رمارم، نایب‌رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار از تعریف ۱۰ پروژه برای توسعه و بهبود وضعیت شهرک‌های شهیدرجایی و شهیدباهنر خبر داد و گفت: از این طرح‌ها رونمایی شد که امیدواریم با تکیه‌بر ظرفیت‌های مردمی بتوان گام‌های تأثیرگذاری در جهت توسعه و آبادانی این محلات برداریم.

همچنین در جلسه کارگروه تخصصی پژوهشی ارزش‌آفرینی و اشتغال شورای شهر مشهد‌، راهکارهای درآمدی پایدار جایگاه‌های ساماندهی کارگران ساختمان همچنین راهبردها و سیاست‌های بازار شبکه‌های کسب‌وکار خانگی موردبحث قرار گرفت و کارگروه تخصصی پژوهشی دعاوی و املاک نیز بررسی لوایح تسویه مطالبات دانشگاه علوم پزشکی و اصلاح محاسبات عوارض برافزایش بهره‌برداری اعیان به رده یک را در دستور داشت.
دوشنبه؛ مصوبات اقتصادی
در صد و چهارمین جلسه علنی شورای پنجم مشهد چندین اصلاحیه اقتصادی ازجمله بند ۹ مصوبه رونق بخشی به ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری، واگذاری بخشی از سهم¬الشرکه شهرداری مشهد در پروژه شاملو، قرارداد سرمایه‌گذاری احداث پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب لوکال پارک ملی چهل بازه، پیش‌نویس قرارداد تأمین، نصب، راه‌اندازی تجهیزات E ; M فاز اول پروژه خط ۳ قطار شهری و همچنین تصویب لایحه احداث پارکینگ طبقاتی در عرصه گودبرداری شده بلوک‌های A و B پروژه‌ی نرگس در منطقه ثامن و قرارداد تهاتر بنیاد تعاون ناجا و در پایان اصلاح چند موضوع در حوزه معاملات به¬تصویب رسید.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در آغاز این جلسه از بازتولید بی‌سواد در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: همه باید به یاری مدارس مناطق کم‌برخوردار بشتابیم. بازگشایی مدارس واقعیتی است که با آن مواجهیم و اکنون همه باید به کمک مدارس، به‌ویژه مدارس مناطق کم‌برخوردار شهر بشتابیم چراکه زیرساخت‌های بهداشتی و شرایط آن‌ها تطابق کمتری با پروتکل‌های بهداشتی دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی هم در نطق پیش از دستور این جلسه بر لزوم توجه به کارآفرینی با بسترسازی و تسهیل سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌ها تأکید کرد.
احمد نوروزی تاکید کرد: دو دغدغه اصلی من یکی کارآفرینی است که با بسترسازی و تسهیل سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های بزرگ و کوچک شکل می‌گیرد و دیگری توجه به مناطق محروم شهر است که از بدو تشکیل سازمان بازآفرینی و به‌کارگیری دفاتر تسهیلگری آغاز و با تصویب بسته مشوق‌های بازآفرینی برای مناطق حاشیه شهر و بسته تشویقی بازآفرینی قلعه آبکوه توسعه‌یافته است. ازنظر شورای پنجم بزرگ‌ترین پروژه‌های ما نه پروژه چهارسطحی آزادگان و یا قطار شهری است بلکه موضوع بازآفرینی می‌باشد که با نقش‌آفرینی مردم برای بهبود محیط زندگی اجرایی خواهد شد.
در این جلسه همچنین محمد حاجیان شهری، عضو شورای شهر به شهردار مشهد، بابت عضویت مدیران شهرداری در هیئت‌مدیره سازمان همیاری‌ها شهرداری‌های خراسان رضوی تذکر داد.

جلسه کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورا به بحث در موضوع لایحه اصلاح پیوست مصوبه راه‌اندازی و فعال‌سازی دفاتر توسعه محلی(تسهیل گری) اختصاص داشت.

در ادامه برنامه‌های این روز نیز روسای کمیسیون‌های عمران، حمل‌ونقل و ترافیک و فرهنگی و اجتماعی از پروژه پردیس تئاتر و کارخانه نوآوری مشهد بازدید کردند. رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک در این بازدید گفت: آبان ماه موعد آغاز به کار فناوران در کارخانه نوآوری مشهد است.
سیدمسعود ریاضی از انجام مراحل تکمیلی پروژه کارخانه نوآوری و آماده شدن پروژه برای افتتاح خبر داد و گفت: موعد بهره‌برداری پروژه، ۱۳ آبان تعیین‌شده تا استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها بتوانند برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید و توسعه آن‌ها متناسب با نیازهای روز کشور هرچه سریع‌تر از آن بهره ببرند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی هم از افزودن سه سالن نمایش تئاتر به ظرفیت‌های فرهنگی مشهد تا تابستان سال آینده خبرداد. احسان اصولی در بازدید از روال اجرای پردیس تئاتر مشهد گفت: با بهره‌برداری از فاز اول این پروژه سه سالن نمایش به ظرفیت فرهنگی هنری شهر مشهد اضافه خواهد شد.
جلسات سه‌شنبه
در نشست کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد موضوع بهای اصلاحی خدمات آیین‌نامه اجرایی برون‌سپاری خدمات، لایحه اصلاح محاسبات عوارض برافزایش بهره‌برداری اعیان به رده یک و لایحه ایجاد ناحیه(زون) فناوری و نوآوری مشهد و شرایط بهره‌برداری از آن مطرح شد.
کارگروه تخصصی پژوهشی شهرسازی نیز بررسی مطالعات طرح تفصیلی حوزه برنامه‌ریزی مرکزی را در دستور داشت.
محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری پس‌ازاین جلسات گفت: زون فناوری در محدوده کارخانه نوآوری و دانشگاه فردوسی ایجاد می‌شود. پس از گذشت حدود ۹ سال، اصلاح تعرفه‎های خدمات دفاتر پیشخوان شهرسازی اجرایی و در گام نخست تعرفه خدمات نقشه‌برداری به‌روز شد.

نشست مشترک رئیس و عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر مشهد با عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر و جمعی از مدیران شهری تبریز برنامه ویژه این روز بود.
رئیس شورای شهر مشهد در این دیدار گفت: پیشرفت و توسعه مشهد، رضایتمندی همه مردم ایران را به ارمغان می‌آورد.
محمدرضا حیدری ادامه داد: کشور در شرایط خاصی قرار دارد و کلان‌شهرهای کشور نیز با مسائل و مشکلات مشابهی درگیر هستند، علیرغم همه این دشواری‌ها، در حال حاضر بیش از ۴۰ پروژه عمرانی فعال در سطح شهرداریم؛ عملیات اجرایی و احداث ۲ خط قطارشهری نیز در حال اجراست.
شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر مشهد نیز در این دیدار گفت: سیاست بازآفرینی در محلات هدف بازآفرینی حاکم است و اینکه نیمی از دفاتر تسهیلگری کشور در مشهد مستقر هستند ضمن اینکه این دفاتر براساس وضعیت حاکم بر محلات هدف نسبت به تهیه سند توسعه محله باید اقدام کنند؛ این سند باید مطابق با طرح‌های بالادستی باشند.
کریم صادق‌نژاد، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تبریز: مشهد از پتانسیل و ظرفیت بالایی برخوردار است؛ این شهر برای همه مردم ایران اهمیت دارد و هرچقدر توسعه و رشد و زیباسازی شود، رضایت و خرسندی همگان را به ارمغان می‌آورد.

در جلسه کارگروه پیگیری مصوبات کمیسیون برنامه‌وبودجه، تبصره یک بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری با موضوع تهیه شناسنامه ردیف‌های درآمدی شامل مبانی قانونی و نحوه وصول و تأمین ۶۰ دستگاه واگن سبک شهری و گزارش اقدامات صورت گرفته در خصوص اصلاح اساسنامه شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت‌حوض به بحث گذاشته شد. کمیته نظارتی شماره دو هم به بررسی پرونده‌های شهروندان منطقه ۱۰ پرداخت.
چهارشنبه؛ بهره برداری از 3 پروژه شهری
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مهمان این هفته مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ شهرداری در راستای طرح چهارشنبه¬های پاسخگویی بود. وی در این جلسه گفت: یکسان‌سازی و شفافیت در صدور مجوزهای ساختمانی با ابلاغ شیوه‌نامه جدید میسر می‌شود.
محمدهادی مهدی‌نیا بابیان اینکه طرح‌های جامع و تفصیلی موجود مشهد پاسخگوی نیازهای امروز شهر نیستند، گفت: تا حل اساسی مشکل از طریق اجرای شیوه‌‌نامه تصمیم‌گیری کمیته‌های شهرسازی، درصدد رفع ابهامات و شفاف‌سازی امور صدور مجوزهای ساختمانی خواهیم بود.
با حضور جمعی از اعضای شورای شهر مشهد نیز آئین بهره‌برداری از ۳ پروژه شهری برگزارشد. در این مراسم با حضور شهردار و جمعی از مدیران شهری مشهد، مجموعه ورزشی شهدای تاکسیران و اولین جایگاه اختصاصی سوخت سازمان اتوبوس‌رانی به بهره‌برداری رسید و از ۳۲۰ دستگاه تاکسی فرسوده نوسازی شده با تسهیلات کم‌بهره رونمایی شد. یکی از اعضای کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورا در این مراسم گفت: حوزه عمرانی و حمل‌ونقل مدیریت شهری مشهد در کشور سرآمد است.
مجتبی بهاروند بیان کرد: امروز حوزه عمرانی و حمل‌ونقل و ترافیک مشهد در بخش‌های مختلف اعم از مترو، تاکسی، اتوبوس و... سرآمد سایر کلان‌شهرهای کشور هستیم و امیدواریم این روند مستمر و ادامه‌دار باشد.

وی پس‌ازاین برنامه از پایانه مسافربری امام رضا(ع) بازدید کرده و در جریان این بازدید گفت: سیستم مکانیزه پایانه مسافربری امام‌رضا(ع)، الگویی برای سایر شهرهاست.

مجتبی بهاروند از بخشودگی جرائم شرکت‌های مسافربری بین‌شهری در صورت پرداخت عوارض معوق خبرداد و گفت: با بهره‌گیری از شیوه جدید خدمات‌رسانی در پایانه مسافربری امام‌‍رضا(ع)، تمامی شرکت‌های مسافربری دسترسی یکسانی دارند و رقابت‌های ناسالم حذف‌شده است؛ فروش حضوری نیز تنها یک ساعت قبل از حرکت اتوبوس امکان‌پذیر است.

دیگر رویداد ویژه دیگر برگزاری جلسه هماهنگی و توجیهی ارائه مشوق‌های بازآفرینی محلات فرسوده و کم برخوردار شهری با حضور روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار بود.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری در این جلسه گفت: سازمان بازآفرینی رویکرد مواجهه با بافت‌های مساله‌دار شهر مشهد را تبیین کند.
محمدهادی مهدی‌نیا افزود: مدیریت شهری مشهد از طریق سازمان بازآفرینی درصدد است که رویکرد و نحوه مواجهه با بافت‌های مساله‌دار شهر مشهد که مساحت آن به بیش از ۵ هزار هکتار می‌رسد را تبیین کند.
رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار هم خاطرنشان کرد: بسته مشوق‌های بازآفرینی، می‌تواند انقلابی در محلات هدف ایجاد کند. بسته مشوق‌های بازآفرینی می‌تواند انقلابی در بافت‌های محلات هدف ایجاد کند و تحقق آن منوط به عزم و اراده و خواست همه مسئولان و مجریان مربوطه است.

کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مشهد هم یک جلسه فوق‌العاده برگزار کرد تا لوایح صورت‌جلسه افراز نهایی پروژه مسکونی مجتمع ارزان‌قیمت واقع در اراضی گلشهر(کوثر)، مجوز انعقاد قرارداد پروژه سرمایه‌گذاری ساخت، تجهیز، بهره‌برداری و تسهیم درآمد (BOST) المان‌های هوشمند شهری در سطح شهر مشهد، لوایح دریافت تسهیلات بانکی مازاد بر بودجه مصوب شهرداری و انتشار اوراق صکوک اجاره برای خرید اتوبوس را بررسی کند.
لایحه سیاست کسر کرایه بلیت قطارشهری هم موضوع پایانی این جلسه بود.

در جلسه کارگروه قراردادهای کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها نیز بررسی لایحه مجوز تأسیس اندیشکده سیاست‌گذاری شهری و طرح استفاده حداکثری از فرهنگسرای کودک و آینده انجام شد کارگروه تخصصی-پژوهشی شهرسازی ادامه بررسی مطالعات طرح تفصیلی حوزه برنامه‌ریزی مرکزی را در دستور داشت.
پنجشنبه؛ بازدیدهای شهری
کارگروه تخصصی پژوهشی شهرسازی شورا برای ادامه بررسی مطالعات طرح تفصیلی حوزه برنامه‌ریزی مرکزی و بررسی ساختار پیشنهادی شبکه معابر و سیاست‌های ترافیکی طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) تشکیل جلسه داد.
اما بازدیدهای پرتعداد از بازدید روسای کمیسیون‌های برنامه¬وبودجه و اقتصادی¬ومشارکت¬های شورای شهر مشهد از کارخانه نوآوری و موسسه فرهنگی هنری فارسی‌زبانان(آیتا) آغاز شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد در بازدید از کارخانه نوآوری با تأکید براینکه کارخانه نوآوری مشهد در کشور بی‌نظیر است، گفت: کمیسیون به رونق اقتصادی شهر با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری توجه ویژه دارد.
محمدحسین ودیعی گفت: کارخانه نوآوری مشهد در کشور بی‌نظیر است و این پروژه با رویکردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی دستاوردهای ارزنده‌ای برای مشهد به همراه داشته و همه شهروندان به‌ویژه جوانان دانشمند و نوآور از آن بهره خواهند گرفت.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه هم در حاشیه بازدید از ساختمان پیش‌بینی‌شده برای مرکز کشورهای فارسی‌زبان (ایتا) گفت: افتتاح «آیتا» در مشهد مراحل پایانی خود را طی می‌کند. رایزنی‌های معاونت برنامه‌ریزی برای ایجاد مرکز آیتا در مشهد در مراحل پایانی است و اکنون منتظر نظر نهایی هستیم که امیدواریم در آینده نزدیک بتوان این مرکز را افتتاح کرد.

در ادامه برنامه‌ها، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک نیز از سازمان‌های اتوبوس‌رانی، مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی و حمل و بار درون‌شهری بازدید کرد و در این برنامه گفت: افزایش کیفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهری مشهد است.
سیدمسعود ریاضی با تأکید بر لزوم حفظ و ارتقاء کیفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهری مشهد، نوسازی ناوگان و اجرای مکانیزاسیون سامانه‌های مرتبط را از اصلی‌ترین چالش‌های این حوزه برای شهرداری‌مشهد برشمرد.
همچنین محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد از مراحل برگزاری کلاس‌های تئوری و عملی آموزشی ویژه کارکنان جدیدالورود آتش‌نشانی بازدید کرد.

کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد -
لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات