استفاده از گاز ازن برای بی خطر کردن شیرابه های سایت دفن پسماند/ 260 دستگاه ماشین آلات شهرداری برای ساماندهی سایت نازلو فعالیت می کنند

استفاده از گاز ازن برای بی خطر کردن شیرابه های سایت دفن پسماند/ 260 دستگاه ماشین آلات شهرداری برای ساماندهی سایت نازلو فعالیت می کنند

شهردار ارومیه گفت: شهرداری ها به تنهایی قادر به مدیریت پسماند نیستند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شهرداری ارومیه؛ محمد حضرت پور با حضور در برنامه زنده رادیویی شهریمیز بیان کرد:   وجود زباله های شهری از تهدیدات بزرگ زیست محیطی بوده که در صورت عدم مدیریت آن در کوتاه مدت اثرات بسیار زیان آوری برای محیط زیست رقم می خورد.
به گفته وی 98 درصد شهرها و روستاهای کشور با مقوله ای به نام مدیریت پسماند به ویژه پسماندهای خانگی دسته و پنجه نرم می کنند؛ پسماندهایی که منجر به بروز مشکلاتی برای محیط زیست و هم برای نسل های کنونی و اینده می شود.
شهردار ارومیه در ادامه با اشاره به یکی از مشکلات اهالی ساکن در اطراف سایت نازلو محل دفن زباله های شهری نسبت به انتشار گاز متان و بوی نامطبوع آن، بیان کرد:  شهرداری ارومیه مکلف است برابر حکم مرجع قضایی و به دور ازهیاهوهای سیاسی به وظیفه خود در برابر این موضوع عمل کند.
وی افزود:   98 درصد زباله های کشور بصورت دفنی مهار شده که این زباله های دفنی با گذر زمان منجر به تولید گاز متان  می کنند که این گاز متان حاصله و بوی آن منجر آزاردگی ساکنان روستاهای اطراف می شود.
وی خاطرنشان کرد:  شیرابه های زباله و گاز متان منتشره از زباله های دفنی از جمله  تهدیدات زیست محیطی است اما گاز متان برای مردم خطرناک نیست فقط بوی نامطبوع آن اذیت کننده است.
حضرت پور با بیان اینکه  25 درصد از 600 تن زباله تولیدی در شهرستان ارومیه را شیرابه تشکیل می دهد، بیان کرد:  شیرابه تولیدی به عنوان یک تهدید زیست محیطی است چرا که غلظت آلایندگی آن به مراتب از فاضلاب شهری زیادتر است.
وی با اشاره به مقوله تفکیک زباله از مبدا، عنوان کرد:  در حال حاضر  25 درصد زباله های شهری و نه روستایی از مبداء تفکیک می شوند که در صورت تفکیک  به راحتی  می توان پسماند را مدیریت کرد.
شهردار ارومیه ادامه داد:  شیرابه تولیدی از زباله ها با گذر زمان به آب های زیر زمینی نفوذ  می کند و منجر به آلودگی آب های زراعی کشاورزان می شود  اما شهرداری ارومیه با ایجا استخرهای متعدد در محل دفن نازلو بدلیل مساحت زیاد آن این  مهم را مدیریت کرده و نگذاشته که شیرابه ها به آب های زیر زمینی نفوذ کند اما هر لحظه امکان ورود است.
حضرت پور با بیان اینکه شهرداری ها به تنهایی قادر به مدیریت پسماند نیستند، اظهار کرد:  شهرداری توان لازم برای مدیریت پسماند را ندارد و با وفاق و توان جمعی مقوله مهم پسماند را مدیریت کرد.
وی افزود:  جهت مدیریت پسماند به عنوان یک رسالت برای مدیریت شهری به مشارکت همه دستگاه ها چون استانداری فرمانداری، محیط زیست و سازمان مدیریت نیاز است همچنین نمایندگان مردم در مجلس قانونی را وضع کنند که دولت به مدیریت پسماند به عنوان یک ضرورت به مانند پروژه های عمرانی چون ساخت راه نگاه کنند و برای آن اعتبار تخصیص دهد.
حضرت پور عقد قرارداد به مبلغ 80 میلیارد تومان با موسسه عاشورا برای احداث استخر محلی برای جمع آوری شیرابه و هدایت و تصفیه آن ، پوشش 60 سانتی سایت نازلو با خاک ، ایجاد راه دسترسی در محل دفن برای هدایت شیرابه به استخرها ، احداث دیوار چهار متری برای لوله گذاری جهت هدایت  شیرابه، ایجاد کانال برای ساماندهی آب های سطحی از ارتفاعات اطراف سایت  و استفاده از گاز  ازون برای بی خطر سازی شیرابه از جمله اقدامات شهرداری در سایت نازلو طی سال جاری عنوان کرد.
وی با بیان اینکه به مبلغ 80 میلیارد تومان با موسسه عاشورا برای مدیریت شیرابه های تولیدی عقد قرارداد شده است، اظهار کرد:  جهت مدیریت شیرابه ها وعدم نفوذ آن به آب های زیر زمینی، استخر بزرگی احداث شده که شیرابه ها در این استخر تصفیه و به عنوان آب زراعی به مراکز پایین دست هدایت و اینکه از آب انها برای آبیاری درختان سرو خزنده که در سایت نازلو جهت پوشش محل  کاشته می شوند و مانع از انتشار گاز متان خواهند شد، استفاده می شود.
شهردار ارومیه با بیان اینکه محل سایت نازلو با خاک 60 سانتی متر پوشش و سپس 20 سانتی متر شن ریزی می شود، بیان کرد:  در حال حاضر   260 دستگاه ماشین آلات شهرداری در محل سایت برای انجام عملیات پوشش در حال فعالیت است و  فضای  سایت نیز پس از دفن زباله ها با درختچه های سرو خزنده پوشش گیاهی داده می شود.
وی استفاده از گاز ازون را یکی دیگر از راهکارهای رهایی از شیرابه های پسماندها عنوان کرد و گفت: در این روش شیرابه  از طریق گاز ازون بی خطر شده و گاز ازون غلظت های موجود در شیرابه را  ته نشین  می کند.
شهردار ارومیه ابرازامیداوری کرد: که اقدامات عمرانی در سایت نازلو و اتمام آن تا یک ماه آینده رضایمتندی اهالی ساکن اطراف محل سایت نازلو و دور ماندن از آسیب های زیست محیطی را رقم بزند.
وی با اشاره به انتقال محل دفن زباله؛ سایت نازلو ، بیان کرد: امکان جابه جایی محل دفن برابر مطالعات مشاوران در طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد و کلید اساسی در این مهم تنها مدیریت پسماند است که با جابه جایی ی هم اگر مدیریت درست انجام نشود همچنان با مشکلات دسته و پنجه نرم خواهیم کرد.
شهردار ارومیه گفت: همگان در کنار مدیریت شهری برای مدیریت پسماند قدم برداشت تا در خصوص مقوله مهم مدیریت پسماند در شهر به عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح بشویم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات