ارزیابی زیست محیطی پروژه های توسعه ای پدافند غیرعامل است

ارزیابی زیست محیطی پروژه های توسعه ای پدافند غیرعامل است

عماد مطالبی در وبینار تخصصی پدافند غیر عامل زیستی که به صورت ارتباط تصویری با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و استاندار گیلان برگزار شد، با بیان اینکه تحولات اخیر در رشد و توسعه شهرنشینی و به تبع آن رشد و توسعه کالبدی شهرها مسائلی را در فضای شهر به وجود آورده است، اظها کرد: این تحولات نه تنها ساکنین شهرها، بلکه تمام محیط زیست را در معرض عوارض ناشی از آن قرار داده است.

وی با تاکید بر لزوم کاهش مخاطرات توسعه زیرساختی شهری و دستیابی به توسعه پایدار در محیط زیست شهر رشت، خاطرنشان کرد: توسعه شهر رشت با توجه به پتانسیل های موجود مانند محیط طبیعی و ساختارهای زیست محیطی سبب افزایش انتظارات شهروندان از مدیران و برنامه ریزان شهری در ارتقاب کیفیت محیط زیست و رفاه و زندگی سالم شهری شده است و این امر نیازمند اجرای پروژه های عمرانی و زیرساختی شهری براساس ظرفیت های محیط است.

این پژوهشگر برتر، استفاده از روشی هدفمند برای ارزیابی پیامدهای زیست محیطی پروژه های توسعه زیرساختی را ضروری و موثر دانست و گفت: به دنبال ارائه راهبردهایی برای تبدیل ضعف ها به قوت ها و تهدیدها به فرصت ها هستیم که در احیای محیط زیست شهری و توسعه پایدار شهری و ارتقای سطح کیفی زندگی مردم و مدیریت و پایش زیست محیطی تاثیرگذار باشد.

این دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری، با بیان اینکه امروزه فضای شهرها با مسائل و تهدیدهای متعددی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و زیست محیطی مواجه اند، گفت: پایدارسازی این شهرها در برابر مخاطرات توسعه زیرساختی شهری با تاکید بر ارزیابی پیامدهای زیست محیطی، نگرشی نوین در شهرسازی است.

وی مخاطره شهری را واقعه یا عملی از طبیعت، فناوری یا انسان دانست که به دنبال آن شیرازه زندگی روزمره شهری ناگهان گسیخته شود و مردم دچار رنج و درماندگی شوند و تصریح کرد: از جمله مهمترین ویژگی های ذاتی یک مخاطره شهری می توان به غیر قابل پیش بینی بودن، طولانی و فرسایشی بودن، محدودیت و فشردگی زمان، غافلگیری، استرس، مخدوش شدن اطلاعات و... اشاره کرد.

مطالبی، پدافند غیر عامل را علم به کارگیری عوامل محیطی در خدمت دفاع دانست و عنوان کرد: مخاطرات محیطی با رویکرد پدافند غیر عامل را می توان عوامل و اقداماتی دانست که موجب کاهش آسیب رسانی به محیط و زیرساخت های شهری و آشفتگی اجتماعات انسانی شود و افزایش توان شهرها در هنگام وقوع بحران را رقم بزند.

این کارشناس محیط زیست، با بیان اینکه آسیب پذیری اجتماعات انسانی، محیط و زیرساخت های شهری در برابر مخاطرات محیطی ابعاد مختلفی را شامل می شود، گفت: صدمات ناشی از این مخاطرات شامل ترکیبی از ویرانه های کالبدی و اختلال در عملکرد عناصر مختلف فضاست لذا یکی از اصول پدافند غیر عامل لزوم دقت در جانمایی عناصر محیط و استفاده هوشمندانه از امکانات طراحی برای کاهش صدمات ناشی از این رخداد و مخاطرات است.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر عواقب و پیامدهای ناشی از اجرای پروژه های عمرانی شهر رشت به ویژه در سال های اخیر، ادامه داد: انجام فعالیت های عمرانی در جهت توسعه شهر در کارگاه های واقع در نواحی شهری موجب آسیب رساندن به محیط زیست شده و شهروندان ساکن در نزدیکی این پروژه ها به گرد و غبار، گل و لای، سر و صدا و ترافیک، کاهش فضا و دپوی مصالح و نخاله در مکان عمومی معترض هستند.

این پژوهشگر برتر، با بیان اینکه طبق اصل پنجاهم قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است، خاطرنشان کرد: پیوند میان ملاحظات زیست محیطی در فرایند برنامه ریزی توسعه شهری از سیاستگذاری تا اجرای پروژه به عنوان یک ضرورت ملی، اقدامی راهبردی و رهیافتی برای توسعه پایدار شهری محسوب شده و هرگونه فعالیتی که منجر به تخریب آن شود، ممنوع است.

مطالبی، با اشاره به تمرکز پدافند غیر عامل شهری بر زیرساخت های حیاتی و حساس، عنوان کرد: هدف پدافند شهری کاهش آسیب پذیری و افزایش امنیت و ایجاد قابلیت انعطاف پذیری در وضعیت های مختلف و عکس العمل های به موقع برای نجات انسان ها و مردم ساکن در فضاهای شهری است.

وی با بیان اینکه وقوع حوادث طبیعی و انسانی تلفات سنگینی را در شهرها ایجاد می کند، افزود: این مسئله توجه به ابعاد آسیب پذیری شهرها و دستیابی به استانداردهای آسایش شهری از منظر پدافند غیرعامل را گریزناپذیر می کند.

این دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری، با اشاره به توجه دولت ها به ارزیابی پیامدهای زیست محیطی به عنوان مجوز اجرای پروژه های عمرانی طی ۵۰ سال گذشته، اضافه کرد: مخاطرات توسعه زیرساختی شهری باید به گونه ای مدیریت شود که در این راستا ارزیابی زیست محیطی پروژه ها در حقیقت ابزاری برای مدیریت محیط زیست و متضمن توسعه پایدار شهر بوده و به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری یا کاهش اثرات مخرب بر روی محیط زیست باشد.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های توسعه عمرانی – زیرساختی می تواند پیامدهای منفی بر روی محیط زیست به همراه داشته باشد، خاطرنشان کرد: ارزیابی زیست محیطی در واقع یک ابزار پیش بینی کننده و مشارکتی در مدیریت زیست محیطی و پدافند غیر عامل است.

مطالبی، رویکردهای نوین در حوزه فناوری را ابزاری برای توسعه شهری با محوریت توسعه پایدار و سازگاری هرچه بیشتر با محیط زیست دانست که سبب پیشگیری، مدیریت و کاهش پیامدهای زیست محیطی مخاطرات توسعه زیرساختی می شود و تصریح کرد: ویرایش برنامه های زمان بندی عملیات اجرایی براساس کاهش و شکل گیری آلودگی می تواند بر روی میزان گرد و غبار و سر و صدا و تولید نخاله و آلودگی بصری نیز تاثیرگذار باشد.

این کارشناس محیط زیست، با تاکید بر لزوم استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت، خاطرنشان کرد: استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت مناسب به کاهش آلودگی های زیست محیطی و مخاطرات توسعه زیرساختی در حین اجرای پروژه ها و بعد از آن کمک خواهد کرد لذا می توان به استفاده از فناوری نانو مانند نانوسیلیس که موجب افزایش دوام و عمر بتن خواهد شد اشاره کرد که در نتیجه از افزایش تولید نخاله های بتنی جلوگیری نموده و به کاهش اثرات سو این ضایعات بر محیط زیست کمک خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، مقاله عماد مطالبی، متخصص برنامه ریزی شهری و عضو باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان و کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت به عنوان مقاله برتر و منتخب در وبینار پدافند غیر عامل زیستی در دانشگاه گیلان که با مشارکت سازمان پدافند غیر عامل و مدیریت بحران و حضور سردار جلالی، رئیس پدافند غیر عامل کشور و ارسلان زارع، استاندار گیلان انجام گرفت، به صورت سخنرانی ارائه شد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات