استاد شهریار، برازنده عنوان حکیم در سده حاضر است

استاد شهریار، برازنده عنوان حکیم در سده حاضر است

به گزارش شهریار، علی اصغر شعردوست در مراسم گرامیداشت استاد شهریار که در جوار مقبره الشعرای تبریز برگزار شده بود، با اشاره به جایگاه کم تکرار استاد محمدحسین شهریار در پهنه زبان و ادبیان فارسی گفت: عنوان حکیم در طول تاریخ ادبیات برازنده کمتر افراد و مشاهیری بوده است از جمله حکیم ابوالقاسم فردوسی که در میان سده های متمادی می توان این عنوان را شایسته حکیم محمد حسین شهریار نمود.

وی افزود: دانایی او بر فراز قله هاست و اشعار نغز او گواهی بر این باور است که دانایی او سرآمد همه شاعران معاصرش بود و از رهگذر این دانایی اشعار روشنگر و حکیمانه اش پدید آمدند.

دکتر شعر دوست اظهار داشت: شهریار محبوبیت خود را وامدار ادبیات و سیره زندگی خوداوست که توانسته مرقد خود به یکی از اقطاب پرجاذبه علاقمندان شعر و ادب فارسی و ترکی تبدیل نماید و بسیاری از شیفتگانش را راهی مقبره الشعرا نماید.

وی افزود: این مقبره، مدفن بیش از ۷۰۰ شاعر نامی است که در پهنه ایران فرهنگی شعر می سرودند و جایگاه و ارجی بی بدیل در آسمان پرفروغ زبان و ادب فارسی داشتند.

وی ادامه داد: البته استاد شهریار این اقبال را داشت که در مدت زمان حیات خود بر خلاف بسیاری از مفاخر، ارج نهاده شود و محبوبیتش از سوی همه علاقمندن تکرار شود و این صدای پرطنین چنان بلندآوازه بود که همه را به سمت خود جذب کرد.

دکتر شعردوست همچنین با تاکید بر لزوم بازسازی و تسریع در اتمام پروژه مقبره الشعرا، اظهار داشت: با تشکیل هیات امنایی مرکب از چهره های متنفذ می توان زمینه برای نهایی کردن این مجموعه ارزشمند را فراهم کرد.

وی افزود: می توان با لحاظ کردن این هزینه ها در بودجه های ملی، شیوه منسجمی برای بازسازی اصولی این مجموعه فراهم کرد.

به همت ستاد برگزاری کنگره ملی شعر و ادب ایران و با همکاری انجمن ادبی تبریز، مراسم بزرگداشت استاد سید محمد حسین شهریار همزمان با روز ملی شعر و ادب برگزار شد.
این مراسم با حضور چهره های ادبی، علمی و مسئولین ارشد کشوری و استانی، شعر خوانی و بازگشایی بخش تکمیل شده محوطه مقبره الشعرا همراه بود.
پیش‌برنامه کنگره ملی "شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار"، با قرائت پیام مسئولین ارشد ملی، سخنرانان علمی، شعرخوانی شاعران مطرح کشور و پخش کلیپ  و رونمایی از پوستر برنامه های جنبی کنگره همراه و به شکل گسترده از رسانه های مختلف پوشش یافت.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات