نیشابور، پایلوت اجرای طرح مشارکت جوامع محلی در حفظ ذخایر ژنتیکی خواهد شد

نیشابور، پایلوت اجرای طرح مشارکت جوامع محلی در حفظ ذخایر ژنتیکی خواهد شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی در این نشست که با حضور رئیس شبکه تشکل‌های محیط زیستی استان و جمعی از اعضای سمن های نیشابور در سالن جلسات اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان به صورت حضوری و دیگر اعضای سازمان های مردم نهاد استان به صورت برخط برگزار شد، از مسئولیت پذیری زیست محیطی و پیشینه همراهی مطلوب مردمی در نیشابور که نمادی از مشارکت زیست بومی جوامع محلی در استان است سخن گفت و افزود : عنصر مشارکت، حلقه مفقوده حفاظت از منابع حیاتی است که در صورت بکار گیری صحیح و اصولی می‌تواند جهشی قابل تامل در حوزه حراست از تنوع زیستی باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: تزریق روحیه مسئولیت پذیری اجتماعی به جوامعی که در حاشیه عرصه های طبیعی شهرستان زیست می کنند و معیشت آنان بر مبنای اقتصاد اکولوژیک است، مخاطبان اصلی و جامعه هدف این طرح اجرایی و هستند.

وی ادامه داد: این بسته اجرایی مشارکت اجتماعی بر مبنای دانش بومی برای هم افزایی حراست از محیط زیست هستند که تا پایان سال تدوین و به مرحله اجرا در خواهد آمد.

این مقام مسئول ادامه اظهار داشت: در حاشیه پناهگاه حیات وحش حیدری و منطقه حفاظت شده رئیسی، ۱۴۵ روستا از توابع شهرستان های نیشابور، چناران و طرقبه شاندیز قرار دارند که بدلیل ارتباط ارگانیک این جوامع با طبیعت، در صورت افزایش دانسته های مردمی در خصوص ارزش‌های بیولوژیک منابع زیستی، ضمن پیشگیری از مهاجرت های اکولوژیکی، می‌تواند گام بسیار ارزشمندی در اجرای موفق بکارگیری بسته اجرایی جلب مشارکت عمومی در حفظ این دو زیستگاه ارزشمند استانی باشند.

رئیس شبکه تشکل‌های زیست محیطی استان در ادامه طی سخنانی از ضرورت آگاهی رسانی عمومی به موازات آموزش های تخصصی سخن گفت و افزود: این مهم با تصور اینکه عموم مردم از سطح آگاهی لازم محیط زیستی برخوردارند، مورد غفلت واقع شده است.

حمید طراوتی ادامه داد: توسعه شبکه های اجتماعی سرانه مطالعه را به شدت کاهش اده و بسیاری از مباحث مطروحه در حوزه های محیط زیست مبنای علمی و پشتوانه تخصصی لازم را ندارد و از این رو لازم است از ظرفیت آموزش و توانمند سازی علمی عمومی برای حفاظت مطلوب محیط زیستی استفاده شود.

ادامه این نشست به ارائه گزارش فعالیت سمن های نیشابور و تاکید بر طبیعت گردی پایدار و اکوسیستم‌های ارزشمند منطقه و نیز پرسش و پاسخ شرکت کنندگان و بررسی مطالبات سمنهای زیست محیطی اختصاص یافت.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات