وضعیت اسف بار استانداردسازی مصالح نوین در ایران

وضعیت اسف بار استانداردسازی مصالح نوین در ایران

http://www.bananews.ir/رییس کمیسیون عمران شورای شهر گفت: معماری و بومی‌سازی در پروژه‌های ما دخیل است، ولی از لحاظ استانداردسازی مصالح نوین عقب هستیم که باید در این زمینه تلاش بیشتری کنیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مصطفی بهبهانی در اولین همایش فناوری‌های نوین ساختمانی در اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: لازم است تا با استفاده از تکنولوژی نوین، در روشهای سنتی و ساخت و ساز رایج، تغییراتی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه هر تغییری در ابتدای امر با مسایل و ممانعت‌هایی روبه‌رو است، افزود: برخی تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین در ابتدا به نظر گران و کم تقاضا به نظر می‌رسد، ولی همواره با روش‌های تشویقی و الزام آور می‌توان مشکل را حل کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی اصفهان تصریح کرد: وزن زیاد مصالح، کارگران غیر فنی و غیر تخصصی، زمان طولانی اجرای کار، نظارت کمتر بر کیفیت کار، حیف و میل مصالح، خواباندن سرمایه و ... از جمله معایب روش‌های سنتی و قدیمی ساخت و ساز است.

وی اضافه کرد: در روش عادی نوین، مقاومت مصالح بیشتر شده و وزن مصالح کمتر می‌شود، سرعت عمل بالاتر رفته و رعایت اصول ساختمان سازی نیز بیشتر مد نظر است.

بهبهانی با بیان اینکه فرهنگ ما در ساخت و سازها با دنیا متفاوت است، گفت: معماری و بومی‌سازی در پروژه‌های ما دخیل است، ولی از لحاظ استانداردسازی مصالح نوین عقب هستیم که باید در این زمینه تلاش بیشتری کنیم.

به گفته وی، آشنایی مردم با سازندگان مصالح و نوع مصارف و فرهنگ سازی استفاده از فناوری‌های نوین باعث می‌شود تا حجم تولید بالا رفته و قیمت تمام شده پایین بیاید، ولی در حال حاضر به دلیل استفاده از روش‌های سنتی وزن مرده ساختمان در کشور ما بیش از دنیا است.

 

 

    نظرات