انتقاد عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی از واردات بی رویه

انتقاد عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی از واردات بی رویه

http://www.bananews.ir/در شرایطی که برپایه اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله، ایران اسلامی باید به کشور سرآمد منطقه در تمام عرصه ها از جمله صنعت تبدیل شود، نمی توان با ورود آزادانه و بی رویه کالاهای بی کیفیت و غیر استاندارد خارجی این هدف را محقق کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد جواد اقدامیان - عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو.پی.وی.سی(UPVC)، با بیان مطلب بالا گفت: این پدیده در حالی صنعت کشور را تهدید می کند که بسیاری از صنعتگران سرمایه گذاری های هنگفتی را در بخش ارتقای کیفی تولیدات خود انجام داده اند، اما در مقابل واردکنندگان کالاهای غیراستاندارد خارجی بدون هیچ گونه ضابطه و نظارتی در بازار داخلی جولان می دهند و محصولات خود را با قیمت غیر رقابتی عرضه می کنند.

وی با بیان اینکه وجود چنین پدیده ای رقابت ناسالم در بازار را رقم زده است، افزود: در حال حاضر بسیاری از مصرف کنندگان داخلی از آگاهی کافی در زمینه تشخیص کالاهای باکیفیت و بی کیفیت برخوردار نیستند و همین مسئله زمینه سوء استفاده بسیاری از سودجویان فعال در بازار را فراهم کرده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت ویستابست، با ابراز نگرانی از بروز این پدیده در صنعت پروفیل یو پی وی سی بیان کرد: در حال حاضر این صنعت بخش قابل توجهی از اشتغال داخلی را به خود اختصاص داده و همچنان روند رو به رشد خود را دنبال می کند، اما وجود همین جذابیت در بازار این محصولات، موجب شده تا محصولات بی کیفیت به ویژه از کشورهای ترکیه و چین مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کند.

اقدامیان ادامه داد: برخی محصولات مشابه خارجی به هیچ وجه قابل رقابت با تولیدات داخلی نیست و حتی حداقل استانداردهای لازم را دارا نیست، اما نبودن کمترین نظارت بر روند واردات این کالاها موجب شده تا برخی از سازندگان در و پنجره یو پی وی سی با هدف کسب سود بیشتر به سمت استفاده از این پروفیل ها روی آورند.

وی از اعلام آمادگی انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی برای همکاری با دستگاه های ذی ربط برای ساماندهی واردات و بازار این محصولات خبر داد و افزود: چنانچه این کالاها با کیفیت و استاندارد قابل قبول و قیمت رقابتی وارد بازار شوند هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و در عین حال به بهبود فرآیندهای کیفی سازی تولیدات داخلی کمک می کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی، با بیان اینکه در حال حاضر وجود این پدیده تهدید بزرگی برای صنعت پروفیل یو.پی.وی.سی محسوب می شود، متذکر شد: در چنین شرایطی به جای آنکه مجموعه سیاست های دستگاه های ذی ربط در خدمت تولید و اشتغال داخلی قرار گیرد، اتفاقات تاسف بار دیگری از این قبیل رخ می دهد و فرصت مناسبی جهت ایجاد اشتغال برای دیگر کشورها فراهم می شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت ویستا بست، با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری به مسئولان دستگاه های اجرایی کشور در مورد حمایت از صنعت و تولیدکنندگان داخلی اظهار کرد: طی سال های گذشته گام های موثری در راستای توسعه اشتغال داخلی و همچنین خودکفایی در تولید بسیاری از کالاهای صنعتی برداشته شده، اما بها دادن به واردات کالاهای بی کیفیت نمی تواند فضای رقابتی سالم را در بازار داخلی ایجاد کند.

اقدامیان با بیان اینکه سازمان های مربوطه باید با حساسیت بیشتری به تولیدکنندگان خارجی معتبر و صاحب نام اجازه حضور در بازار ایران را بدهند، گفت: در حال حاضر صنعت پروفیل یو.پی.وی.سی ایران توانسته است استاندارد «رال» به عنوان سختگیرانه ترین استاندارد اروپا را کسب کند و این در حالی است که بسیاری از تولیدات کشورهای چین و ترکیه حداقل استانداردها را دارا نیست.

وی با بیان اینکه استفاده از پروفیل های بی کیفیت در ساخت در و پنجره علاوه بر اتلاف انرژی عمر آنها را نیز کاهش می دهد، اضافه کرد: دستگاه های اجرایی باید برنامه های واردات کالا را به گونه ای تنظیم کنند تا انگیزه بالا بردن تولیدات داخلی در جامعه صنعتی کشور از بین نرود.

او در پایان خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد تا فضای رقابتی سالم در بازار ایجاد شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است بسیاری از تولیدکنندگان، فعالیت های خود را تعطیل و به سمت واردات همین کالاهای غیر استاندارد روی آورند.

 

 

    نظرات