خدمات‌شهری در پایتخت همچنان نیاز به مراجعه‌های مکرر

خدمات‌شهری در پایتخت همچنان نیاز به مراجعه‌های مکرر

http://www.bananews.ir/مقام مسوول در شهرداری: قطعی خدمات حداکثر ۵ دقیقه در روز است

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دفاتر خدمات الکترونیک در تهران از چند روز پیش با افزایش حجم مراجعه‌های مردمی برای انجام امور شهری روبه‌رو شده‌اند، اما پایتخت‌نشینان به دلیل چالش قدیمی «قطع ‌و وصل در ارتباط دفاتر با سامانه‌های مرکزی» فعلا از دریافت بدون تاخیر خدمات محروم هستند و باید روی حداقل دو بار مراجعه در طول روز حساب باز کنند.

بیش از ۵۰ درصد مراجعه‌ها به دفاتر خدمات الکترونیک، برای پرداخت انواع عوارض شهری از جمله عوارض خودرو انجام می‌شود این در حالی است که چون این نوع خدمت نیاز به ارتباط الکترونیکی دفاتر با شبکه بانکی دارد، در روزهای پرترافیک، امکان ارائه خدمات برای ساعاتی تقریبا غیرممکن می‌شود. از چند روز گذشته تهرانی‌ها برای تکمیل مدارک صدور آرم طرح ترافیک به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کرده‌اند تا عوارض سالانه خودروهایشان را بپردازند، اما با پاسخ منفی دفاتر مبنی بر قطع بودن سامانه روبه‌رو شده‌اند.

ارتباط دفاتر خدمات الکترونیک با سامانه‌های مرکزی از طریق سیستم‌های رادیویی انجام می‌شود، بنابراین ارتباطی با سرعت پایین اینترنت ندارد.

یک مقام مسوول در شهرداری‌تهران در پاسخ به پرسش دنیای‌اقتصاد مبنی بر اینکه چرا دفاتر خدمات الکترونیک بعد از چندین سال فعالیت هنوز با چالش‌هایی از این دست روبه‌رو هستند، گفت: بروز چنین مشکلاتی در دفاتر چندین علت دارد؛ علت اول آن مربوط به قطعی سیستم‌های رادیویی است که از طریق آنها دفاتر با شهرداری تماس برقرار می‌کنند که در بین ۷۰ دفتر فعال در سطح شهر روزانه تنها یک یا دو دفتر با چنین مشکلی روبه‌رو می‌شوند که بروز آن هم طبیعی است.

قطعی سیستم‌ها فقط ۵ دقیقه

محمدباقر دشتگردی مدیر عامل موسسه فناوران شهر وابسته به شهرداری تهران با قبول بروز مشکلات مقطعی در دفاتر خدمات الکترونیک افزود: مهم‌ترین عامل در قطعی سیستم‌های دفاتر به قطع ارتباط آنها با بانک‌ها برمی‌گردد و چون سیستم عوارض خودرو به نوعی به بانک وابسته است، در صورت ترافیک خدمات بانکی خصوصا در اواخر هر ماه امکان ارتباط با بانک‌ها بسیار سخت خواهد شد که البته در صورتی که شهروندی در پرداخت عوارض خود عجله داشته باشد، می‌تواند به صورت حضوری مبلغ عوارض خود را پرداخت کند و بعد از اعلام وصول مفاصا حساب خود را از دفتر بگیرد.

او اظهار کرد: قطعی سیستم‌ها به این دلیل در سال گذشته بارها اتفاق افتاده است و ما از این بابت شرمنده مردم هستیم.

او در پاسخ به این سوال که مدت زمان قطعی سیستم‌ها چقدر زمان می‌برد، گفت: بسیار ناچیز است در اغلب موارد بین ۵ تا ۶ دقیقه مشکل برطرف می‌شود و امکان ندارد در مواقع خاص هم بیش از یک ساعت زمان قطعی سیستم‌ها ادامه داشته باشد؛ به طوری که در هیچ یک از این زمان‌ها بحرانی در این رابطه وجود ندارد؛ مگر اینکه سیستم برق یا رادیویی خود دفاتر با مشکل مواجه شود.

 

 

    نظرات