از میان ۱۴۲ شهید محیط‌بان، تنها ۴۲ نفر شهادتشان احراز شده است

از میان ۱۴۲ شهید محیط‌بان، تنها ۴۲ نفر شهادتشان احراز شده است

رضا فرخی زاده به عنوان مسئول هماهنگی و پیگیری امور ایثارگران سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر به تشریح وضعیت ایثارگران این سازمان پرداخت و گفت: از ۱۴۲ جانباخته درحوزه محیط بانی، ۴۲ نفر شهادت شان احراز شده و ۱۰۰ نفر دیگر بنا به دلایلی یا پرونده‌شان راکد مانده یا مورد تایید قرار نگرفته است.

مسئول هماهنگی و پیگیری ایثارگران سازمان محیط زیست گفت: در ۳ سال گذشته بسیاری از پرونده‌های موجود مورد بررسی قرار گرفته است برخی ازاین پرونده‌های شهادت که مربوط به سالهای اخیر هستند، نیازمند رای دادگاه است و در صورت احراز شرایط شهادت، خانواده‌های این ایثارگران تحت حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

وی افزود: محیط بانان شهیدی که در سالهای اخیر شهادتشان برای بنیاد محرز شده در قطعه شهدا به خاک سپرده شده‌اند.

فرخی زاده با اشاره به جلسه‌ای که هفته گذشته با حضور مدیران ارشد سازمان محیط زیست و روسای ناجا انجام گرفت، اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد جلسات کارشناسی با دفتر احراز بنیاد شهید برگزار شود و برای تسریع روند احراز شهادت اقدام شود.

وی خاطر نشان کرد: برای پرداختن به وضعیت پرونده‌های راکد مانده در حوزه شهدای محیط بان نیز، محیط زیست نسبت به وضعیت حدود ۲۰ پرونده اعتراض کرده است که برخی از آنها مربوط به اوایل انقلاب و یا دوران دفاع مقدس بوده است. مابقی پرونده‌ها هم در دست بررسی است.

یک چهارم نیروهای سازمان‌محیط زیست از خانواده‌های ایثارگران هستند

فرخی زاده با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست در زمینه جذب و استخدام خانواده‌های ایثارگران در میان دیگر دستگاه‌ها پیشرو و پیشتاز بوده است، گفت: از ۸ هزار نیروی پرسنل این سازمان، ۲۰۰۰ نفر از خانواده‌های ایثارگران هستند، یعنی یک چهارم نیروهای سازمان محیط زیست را خانواده‌های ایثارگران تشکیل داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست در وسع خودش به جذب نیرو از میان خانواده‌های ایثارگران اقدام کرده است ابراز داشت: اکثر محیط‌بانان کشور از جمع خانواده‌های ایثارگر هستند.

۲۵۵ محیط‌بان آسیب دیده، جانبازی شان احراز نشده است

مسئول هماهنگی و پیگیری امور ایثارگران سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از میان ۳۰۵ نفر از محیط بانان آسیب دیده در حین خدمات، ۵۰ نفرشان احراز جانبازی شده‌اند، یعنی دارای کد پرونده در بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند و به آنها درجه جانبازی تعلق گرفته است، اما پرونده جانبازی نزدیک به ۲۵۵ نفر مورد احراز قرار نگرفته است.

وی افزود: پرونده این افراد نیز در دست بررسی است و با همکاری یگان محیط زیست در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است.

برخی جانبازان محیط‌بان همچنان مشغول خدمت هستند

فرخی زاده با بیان اینکه از میان جانبازان این سازمان چند نفر همچنان مشغول فعالیت محیط بانی هستند، ابراز داشت: یکی از این افراد، جانباز ۲۰ درصد، یکی دیگر از آنها ۲۵ درصد جانبازی اش احراز شده و همچنین امین هادی پور که به تازگی دچار حادثه شده است، قرار است به فعالیت خود ادامه دهد.

۷ نفر از شهدای محیط‌بان در جنگ تحمیلی به درجه شهادت نائل آمدند

مسئول هماهنگی و پیگیری امور ایثارگران سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از ۴۲ شهیدی که احراز هویت شده‌اند، ۷ نفر در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده‌اند که یکی از این شهدا، رئیس پاسگاه خوزستان بوده است و در زمان حمله بعثی‌ها به خوزستان وقتی منطقه از حضور مردم خالی شده بود، برای حفظ اسلحه‌های موجود در پاسگاه محیط بانی به منطقه اشغال شده می‌رود و اسیر نیروهای بعثی شده و سپس به شهادت می‌رسد.

وی افزود: همچنین شهید مرادی از استان کهگیلویه جز کسانی است که به دستور امام به لبنان رفته و بعد از آن در جنگ تحمیلی به شهادت رسید.

فرخی زاده با بیان اینکه سازمان محیط زیست در طول چهار سال گذشته برای نخستین بار دفتری را برای اداره امور ایثارگران این سازمان اختصاص داده است، گفت: هرچند ساختار موجود با ساختار مطلوب فاصله دارد اما در صددیم به یک ساختار مصوب سازمانی برسیم تا با ردیف بودجه مشخص مشکلات این قشر حائز اهمیت را کاهش دهیم.

وی اظهار داشت: از سنوات گذشته به کارگیری فرزندان شهدای محیط‌بان در دستور کار قرار گرفته و تعدادی از این عزیزان در دستگاه محیط‌زیست بکارگیری شدند و در سهمیه استخدامی امسال نیز اولویت با این افراد است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات