تهديدات سايبري در سامانه هاي اسكادا و كنترل صنعتي ...

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي يزد، در اين نشست كه به همت كارگروه انرژي و آب اداره كل پدافند غير عامل استان و با حضور شركت ها و نهاد هاي مربوطه برگزار شد؛ محمدمهدي احمديان مدرس و مشاور مركز توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات صنعت برق، نكاتي در مورد تهديدات سايبري سامانه هاي اسكادا و كنترل صنعتي در حوزه هاي انرژي و آب مطرح كرد.
در ابتداي اين نشست احمديان ضمن اشاره به گسترش قابل توجه فناوري در سال هاي اخير، توسعه و به كارگيري فراگير انواع سيستم هاي سايبر- فيزيكي در حوزه انرژي را يادآور شد و افزود: امروزه اين سيستم ها از جوانب مختلف تاثيرات ويژه اي بر زندگي روزانه مردم داشته و اين روند به شكل روزافزون در حال گسترش است.
وي ادامه داد: شبكه هاي توليد، توزيع و انتقال برق، سيستم هاي انتقال و تصفيه آب، شبكه هاي توزيع و انتقال نفت و گاز نمونه هايي از اين سيستم ها هستند.
احمديان همچنين خاطرنشان كرد: از آن جا كه سيستم هاي كنترل صنعتي به عنوان نوعي از اين سيستم ها به شكل گسترده در زيرساخت هاي حياتي كشور ها مورد استفاده قرار مي گيرند، انتظار مي رود مقوله ايمن سازي سايبري در آن ها به طور جدي دنبال شود.
وي اهميت سايبري حوزه انرژي در زيرساخت هاي حياتي كشور را بسيار با اهميت دانست و اين امر را ضامن پايداري و تاب آوري شبكه برق، آب، گاز و ساير شبكه ها دانست و ادامه داد: اهميت سايبري حوزه انرژي حتي در شرايط همه گيري و انتشار بيماري كوويد 19 نيز مهم و غير قابل چشم پوشي است.
گفتني است، در پايان اين سمينار آموزشي به چالش ها و پرسش هاي پيش آمده در دوران پسا كرونا پاسخ داده شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات