اجرای طرح‌ های عمرانی خرد مقیاس در سطح محلات، با نظر و درخواست مستقیم ...

اجرای طرح‌ های عمرانی خرد مقیاس در سطح محلات، با نظر و درخواست مستقیم ...

اجرای طرح‌ های عمرانی خرد مقیاس در سطح محلات، با نظر و درخواست مستقیم شهروندان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدمحسن مصحفی در خصوص پروژه «محله ما» اظهار کرد: پروژه محله ما از سال ۹۶ و با پویش مردمی خانه بهار، در قالب بخش مردمی و عمومی این جشنواره، آغاز به کار کرد. با آغاز طرح در دو محله امامیه در منطقه ۱۰ و محله اقبال در منطقه ۹، فرآیند نیازسنجی از شهروندان در مرکز محله شروع و با روش های مختلف، این فرایند تا یک ماه ادامه پیدا کرده است.
وی افزود: پس از جمع آوری نظرات مردمی در پاسخ به سوال «دوست دارم در محله من ...»، جمع بندی نظرات در جلسه گفت و گوی عمومی به اطلاع شهروندان رسید و نظرات اصلاحی دریافت شد. پس از ارائه جمع ‌بندی نظرات به شهرداری هر دو منطقه، پروژه ای که جزو درخواست های اول شهروندان بود، به پروژه ای عمرانی و اجرایی تبدیل و فرایند طراحی آغاز شد. با گذشت فرایند دو هفته ای طراحی، و پس از دریافت موافقت شهرداری مناطق و ساکنان محله، پروسه اجرا توسط پیمانکاران عمرانی و شهروندان آغاز و تا پیش از شروع سال ۱۳۹۷ به اتمام رسید.
تبدیل روندهای جاری مدیریت شهری به روندهای مشارکتی و مردمی
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: این پروژه در تلاش است تا روندهای جاری مدیریت شهری را به روندهای مشارکتی و مردمی و رویکرد بالا به پایین جاری در مدیریت شهری را به رویکرد پایین به بالا تبدیل کند. این تغییر جز با آگاهی شهروندان از وظایف و مسئولیت‌های خود و مدیریت شهری و مشارکت فعالانه در تصمیم‌گیری‌های شهری میسر نمی‌شود.
مصحفی در خصوص مناطقی که این پروژه در آن اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: در انتخاب محلات هدف پروژه، عدالت توزیعی در مناطق مدنظر تیم دبیرخانه قرار گرفته است. به این ترتیب در گام اول که در تابستان ۹۸ کلید خورد، به طور مساوی در هر منطقه، چهار محله به عنوان محله هدف پروژه انتخاب شد. در گام دوم، پاییز و زمستان ۹۸، با توجه به میزان موفقیت گام اول در شهرداری مناطق و همچنین درخواست های مردمی برای اجرای پروژه، تعداد محلات هدف در مناطق شهرداری مشهد تغییر یافت و در مناطق سه، هفت، ۹ و ۱۰ تعداد بیشتری پروژه اجرا شد.
وی اضافه کرد: در اجرای گام سوم طرح، تابستان ۹۹، تنها محلاتی مورد بررسی قرار گرفت که تاکنون هدف طرح محله ما نبوده اند و به امید خدا با اجرای گام چهارم در زمستان ۹۹، تمامی محلات شهر مشهد، حداقل یک بار هدف پروژه محله ما قرار خواهند گرفت. تاکنون ۱۴۳ پروژه در محلات شهر مشهد اجرا شده و در گام چهارم، سی تا ۴۰ پروژه به این تعداد اضافه خواهد شد.
مشارکت مستقیم شهروندان در تصمیم‌سازی ها و تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: از اقداماتی که در این پروژه انجام شده می توان در وهله اول به مشارکت مستقیم شهروندان در تصمیم‌سازی ها و تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری اشاره کرد که برای اولین بار در کشور طرح‌های عمرانی خردمقیاس در سطح محلات، با نظر و درخواست مستقیم شهروندان برنامه‌ریزی و اجرا شده است.مصحفی عنوان کرد: همچنین به مرور زمان شاهد افزایش مطالبه گری شهروندان نیز خواهیم بود، به طوری که با شروع پروژه در سال ۹۸، اعتماد شهروندان به مدیریت شهری چندان مشهود نبود اما با گذر زمان و با اجرای سومین گام از این طرح، درخواست های زیادی از سمت شوراهای اجتماعی محلات جهت اجرای این پروژه در سطح محله به دست ما می‌رسد. لازم به ذکر است تنها با اجرای دو گام از طرح محله ما در سال ۹۸، قریب به ۱۰۰ هزرا نظر مردمی و در گام سوم طرح، بالغ بر ۵۵ هزار نظر مردمی جمع‌آوری شده است.
وی ادامه داد: همانطور که اشاره شد، با آغاز طرح در قالب پویش مردمی خانه بهار، لزوم اجرای طرح‌های مشارکت‌ محور خرد مقیاس محله ای به مدیریت شهری ثابت و در راستای شهروند محوری، در تبصره ۲۲ بودجه مصوب شهرداری مشهد، پنج درصد از سرجمع اعتبارات پروژه‌های عمرانی سالانه را به اجرای پروژه‌های پیشنهادی شهروندان اختصاص داده شد. این اعتبار در گام اول و دوم پروژه به ازای هر محله مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان و در گام سوم ۴۵۰ میلیون تومان بوده است.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: اکنون در میانه اجرای گام سوم طرح، پروژه های احداث پاتوق محلی، بهسازی پیاده‌رو و معابر سواره‌رو، احداث و بهسازی زمین‌های فنس‌کشی شده ورزشی، بهبود و بهسازی پارک های محلی، نصب مبلمان و ست بازی کودک و وسایل ورزشی، اصلاح هندسی معابر شهری، زیباسازی فضای شهری و تامین نقوش دیواری عمده پروژه های اجراشده در طرح محله ما بوده است.
تقویت هویت محلی و ارتقا فرهنگ مشارکت جویی شهروندان
مصحفی بیان کرد: طرح حاضر با هدف تقویت هویت محلی و ارتقا فرهنگ مشارکت جویی شهروندان اجرا شده و دریافت نظرات و درخواست‌های خرد مقیاس شهروندان در اولویت این طرح قرار دارد. در عین اینکه اعتبار اختصاص داده شده به طرح محله ما عمرانی بوده، تلاش ما بر این است که با اجرای پروژه‌های عمرانی به شکل مستقیم و غیر مستقیم به درخواست‌های شهروندان پاسخ دهیم و رضایت ایشان را جلب کنیم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات