کیفیت توان تولید برق و وضعیت شبکه انتقال در استا‌ن فارس پایش می‌شود

کیفیت توان تولید برق و وضعیت شبکه انتقال در استا‌ن فارس پایش می‌شود

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "غلامرضا صفاری" با طرح این موضوع که با توجه به حساسیت بارها و اضافه شدن بارهای جدید به شبکه برق، موضوع  پایش کیفیت توان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: لزوم پایش کیفیت توان برق برای مشترکان برق به ویژه صاحبان صنایع بیشتر اهمیت دارد چرا که وجود هرگونه کژگرایی و آشفتگی در شکل موج ولتاژ، جریان یا فرکانس، می‌تواند موجب خرابی یا عملکرد نادرست تجهیزات مشترکان و ‌صنایع مخصوصا تجهیزات حساس الکترونیکی شود.

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای فارس با تاکید بر اینکه برخی بارهای موجود در شبکه خواه ناخواه ایجاد موج و آشفتگی در انتقال انرژی می‌کند افزود: ‌با توجه به اجتناب‌‌ناپذیر بودن این رویداد‌، لازم است به منظور کاهش کژگرایی و آشفتگی موجود در شبکه و به دنبال آن کاهش اثرات نامطلوب آن بر شبکه  انتقال و همچنین آسیب دیدگی تجهیزات مصرف کنندگان، اقدام به پایش و تشخیص مشکلات شود.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر دفتر فنی انتقال معاونت بهره‌‌برداری شرکت برق منطقه‌‌‌‌ای استان فارس به عنوان متولی شناسایی و ارائه دهنده راهکار مشکلات و پایش شبکه تعدادی دستگاه سنجش کیفیت توان در این استان  نصب و راه اندازی کرده است.

صفاری با بیان اینکه این دستگاه‌ها روی خطوط تبادلی شرکت برق منطقه‌ای فارس با سایر برق‌های منطقه‌ای نصب شده‌اند افزود: دیتگاه‌‌های یاد شده همه خطوط انتقال 230 یا 400 کیلوولت را پوشش می‌دهند و از آن جایی که این خطوط درگاه های ورود یا خروج توان هستند، پایش این نقاط می‌تواند شناسایی منبع آشفتگی  و کژگرایی را از نظر داخلی یا خارجی بودن میسر کند.

وی اضافه کرد: این دستگاه‌ها، داده‌های اندازه‌گیری و ثبت شده را به صورت برخط به سرورهای موجود در محل شرکت ارسال می کنند‌ و با بررسی و پایش اطلاعات ثبت شده به صورت ماهانه یا هفتگی، وضعیت شبکه از لحاظ مولفه‌های مختلف بررسی می‌شوند.

صفاری مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای استان فارس خاطرنشان کرد: از طرف دیگر با تامین تعداد دستگاه همراه، در محل نصب نیروگاه‌های تولید پراکنده به ویژه نیروگاه‌هایی که از مبدل‌های برق استفاده می‌کنند، ‌اندازه گیری یک هفته‌ای و پایش کیفیت توان برق صورت می‌‌‌گیرد و در صورتی که مولفه‌های اندازه گیری شده استانداردهای مربوطه را داشته باشند، مجوز اتصال نیروگاه داده می شود که از این دستگاه‌ها هم چنین در نقاطی از شبکه که حادثه یا مشکلی خاص مشاهده شود، برای مدت زمان محدود امکان استفاده وجود دارد.

این مقام مسئول همچنین با برشمردن مزایای به کارگیری دستگاه‌های یاد شده در شبکه انتقال برق استان فارس افزود: با بررسی و پایش اطلاعات ثبت شده، در صورت وجود آشفتگی منشا و علت آن بررسی شده و در صورت وجود مشکل در شبکه برق اقدامات اصلاحی در قالب تغییر ساختاری شبکه در صورت لزوم، خرید تجهیزات اصلاحی صورت گرفته است.

صفاری میزان خرید و سرمایه گذاری در این طرح را برای تامین سه دستگاه پایش توان کیفیت حدود 2 میلیارد و 850 میلیون ریال اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به میزان صرفه‌جویی ناشی از بکارگیری دستگاه‌های یاد شده افزود: میزان صرفه جویی یا اهمیت اقتصادی برای شبکه یا گیرندگان خدمت در این طرح نیز بررسی شده است، به‌طوریکه با توجه به هزینه بسیار زیادی که در شبکه برق انجام شده و هم‌چنین ماهیت تجهیزات یا تولیدات برخی مشترکان، در صورت بروز هرگونه حادثه در شبکه هزینه‌های بسیار گزافی می‌تواند به شبکه یا مشترکان تحمیل شود.

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای استان فارس گفت: در صورت بروز مشکل در سیستم‌های کنترلی نیروگاه‌ها یا پالایشگاه‌ها یا در صورت نوسانات ولتاژ برای مشترکینی که نگهداری محصولات آنها نیاز به شرایط خاصی دارد، قطعا در صورت عدم پایش کیفیت توان شبکه هزینه‌‌ها و خسارات بسیار زیاد خواهد بود.

وی افزود: به دلیل اثر متقابل مصرف کننده‌ها و شبکه روی یکدیگر، اطلاعات ثبت شده دستگاه‌های کیفیت توان می‌تواند مرجع معتبری برای تشخیص خطا و جلوگیری از بروز حادثه یا تشخیص علت حادثه و تعیین متولی جبران خسارات وارده باشد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات