۱۴ منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست اضافه شد

۱۴ منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست اضافه شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،کیومرث کلانتری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت : از ابتدای دولت یازدهم تاکنون حدود دو میلیون و یکصد هزار هکتار به عرصه های مناطق تحت مدیریت سازمان اضافه  شده است .

وی افزود: هم اکنون سطح مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در کل کشور حدود  ۱۹.۱۰۰.۰۰۰  هکتار یعنی به عبارتی۱۱.۵۸ درصد مساحت کشور است که از متوسط دنیا که ۱۴% است ۲.۴۲ درصد کمتر است . این در حالی است که بر اساس بیانیه آیچی ژاپن در سال ۲۰۱۰ کنوانسیون تنوع زیستی مقرر شد کشورها تا پایان ۲۰۲۰ سطح مناطق حفاظت شده برای آب های داخلی و خشکی ۱۷% و برای نواحی ساحلی و دریایی به ۱۰% برسد .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود : هم اکنون ۳۲ پارک ملی ،  ۵۳ پناهگاه حیات وحش ، ۱۸۴ منطقه حفاظت شده و ۴۰ اثر طبیعی ملی تحت عنوان مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست داریم که جمعاً ۳۰۹ منطقه خواهد بود .

کلانتری در ادامه مناطق چهارگانه را سرمایه های ملی تلقی کرد و گفت : هدف از افزایش سطح مناطق تحت مدیریت حفظ ذخایر ژنتیکی اعم از گیاهی و جانوری و چشم اندازهای طبیعی کشور برای این نسل و نسلهای آتی  است که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همه آحاد جامعه در حفظ و نگهداری آنها مسئولیت قانونی دارند . ایشان با اشاره به اینکه در این مناطق بهره برداری باید با رعایت ملاحظات و استانداردهای محیط زیستی صورت پذیرد گفت این مناطق تاکنون کمتر مورد تعرض و تخریب قرار گرفته اند و از این به بعد نیز باید هر گونه بهره برداری در آنها با رعایت ضوابط محیط زیستی است.

معاون محیط طبیعی سازمان در ادامه به پیگیری توسعه کیفی مناطق هم پرداخت و گفت : طبیعی است که با توسعه عرصه های محیط زیستی جدید باید توسعه امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی نیز پیگیری شود تا بتوانیم حفاظت کیفی در این مناطق داشته باشیم .

وی در پایان به رویکرد مشارکت مردمی پرداخت و افزود سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش خود را به سمت استقرار رویکرد مدیریت مشارکتی با حضور و کمک جوامع محلی بکار خواهد گرفت تا هم حفاظت صورت پذیرد و هم توسعه پایدار اتفاق بیفتد .

ایشان در پایان گفت : سازمان حفاظت محیط زیست طبق قانون در این مناطق قائم مقام همه دستگاههای اجرایی در بهره برداری است ولی حق هیچ گونه واگذاری این مناطق را به غیر ندارد و بایستی برای نسل های بعدی حفظ شود .

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات