گفت ‌و گو را به فرهنگ فراگیر در جامعه تبدیل می‌کنیم/ فرهنگسرای گفت و ...

گفت ‌و گو را به فرهنگ فراگیر در جامعه تبدیل می‌کنیم/ فرهنگسرای گفت و ...

گفت ‌و گو را به فرهنگ فراگیر در جامعه تبدیل می‌کنیم/ جامعه باید چگونه شنیدن را بیاموزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدمحسن مصحفی در نشست «مشهد؛ شهر گفت‌وگو» که با حضور رییس و جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: سال‌ها و قرن‌ ها است که گفت و گو به معنای مبادله کلمه شناخته می‌ شود، اما امروزه مفهوم گفت و گو در جامعه ما قدری ناشناس و نیازمند آموخته شدن است.
وی با بیان اینکه آمار منازعات خیابانی در شهرهای بزرگ، بیانگر خلاء فرهنگ گفتگو در جامعه ماست و با استانداردهای جهانی فاصله چشمگیری داریم، افرود: این خلا نشان می‌ دهد که در نقطه‌ ای ما ایراد و ضعفی داشته‌ ایم که باید بیشتر روی آن متمرکز شویم و در مسیر حل و فصل آن تلاش کنیم.
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره بر لزوم جایگزین کردن مفهوم «گفتن و شنیدن» با «گفت‌وگو»، تاکید کرد: متاسفانه در بسیاری از مناسبات ما، «شنیدن» مغفول واقع شده پس نیازمند تمرکز بیشتر و آموختن آن به جامعه هستیم؛ جامعه باید چگونه شنیدن را بیاموزد در غیر این صورت، گفت و گو به جریانی یک طرفه و یک سویه تبدیل خواهد شد که خروجی و دستاوردی نخواهد داشت.
مصحفی با بیان اینکه مفهوم امروزی گفت‌ و گو نیازمند آموختن و آموخته شدن است، تصریح کرد: عمده گفت و گوهای این روزهای ما، گفت و گوهای یک طرفه ای است که بر مبانی خاصی بنا شده و افراد سعی بر این دارند تا ذهنیت و باور خود را به دیگران تحمیل کنند.
وی بیان کرد: فرهنگسرای گفت و گو درصدد برهم زدن این قالب گفت و گو است و می‌ خواهد سبک جدید و متفاوتی از زندگی را در فضای گفت و گو پیش روی مخاطب قرار دهد؛ براساس این سبک، احتمال دارد که فرد بنا به نظرات طرف مقابل و مخالف خود، نظر و دیدگاه خود را تغییر دهد.
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد عنوان کرد: مادامی که نگاه جدید و فضای گفت و گو مبتنی بر تعاملات دوطرفه در جامعه شکل نگیرد، مسائل حل و فصل نمی‌ شوند و صرفا با مطرح شدن موضوعات جدید، مسائل قبلی فراموش می‌ شوند.
مصحفی با اشاره به اینکه تشکیل فرهنگسرای گفت‌ و گو حرکت ارزشمندی است، گفت: بسیار خرسندیم که این اقدام از مشهدمقدس و شهر امام‌رضا(ع) آغاز شده است.
وی اظهارکرد: البته این اقدام حرکت نو و جدیدی است و لذا در مسیر اجرا ممکن است با آزمون و خطاهایی همراه باشد که موجب کاستن از سرعت مطلوب پیشرفت کار شود ولی با صبر و تامل خروجی های مطلوبی را شاهد خواهیم بود.
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با تاکید بر لزوم بسط و تقویت فرهنگ گفت‌ و گو سازنده در بخش‌ های مختلف شهرداری، اضافه کرد: در گام دوم این مهم را در بین شهروندان ترویج می‌ کنیم تا به فرهنگی فراگیر در جامعه تبدیل شود؛ در چنین جامعه‌ ای بسیاری از مسائل قابل حل شدن است.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات