پیام معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی: بخوان! پرواز کن! اوج بگیر! مثل یک پرنده

پیام معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی: بخوان! پرواز کن! اوج بگیر! مثل یک پرنده

مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر، هر ساله در دومین شنبه ماه می ( اردیبهشت ماه) و دومین شنبه ماه اکتبر(مهرماه) با هدف  جلب توجه، ارتقاء سطح آگاهی  و آموزش در خصوص پرندگان مهاجر، تهدیداتی که پیش روی آنهاست، اهمیت اکولوژیک این پرندگان و نیاز به همکاری های بین المللی برای حفاظت از آنها برگزار می شود و مهاجرت پرندگان را در تمامی مسیرهای مهاجرتی آنها جشن می گیرد. کشورهای مختلف با برگزاری برنامه های متنوع آموزشی و آگاهی بخشی شامل برگزاری جشنواره‌های پرنده ‌شناسی، سمینارها، مسابقات ، نمایشگاه‌ها ،تورهای پرنده نگری و ... این روز را گرامی داشته ، توجه عموم را به اهمیت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها جلب می کنند.

پرندگان با چهره های زیبا، آواز دلنشین و پروازهای دل انگیزشان به شکوه و زیبایی هر چه بیشتر مناظر طبیعی کمک می کنند و نوازشگر روح و جان علاقمندان به طبیعت هستند. به ویژه در شرایط کنونی که پاندمی کووید ۱۹ بسیاری از مردم جهان را خانه نشین کرده و فعالیت ها و سفرها را به حداقل رسانده است، صدای پرندگان بلندتر از قبل به گوش می رسد و مردم سراسر جهان بیش از پیش به آواز دلنوازشان گوش فراداده و به تماشای آن ها می نشینند.  برای بسیاری از ایشان، آواز و پرواز پرندگان آرامش و شادی و به عبارتی سلامت روحی و روانی را به همراه داشته و منجر به پیوند محکم تر آنها با یکدیگر و با طبیعت شده است. پرندگان همچنین با کنترل آفات، گرده افشانی، پراکنش بذر گیاهان و ... در حفظ عملکرد اکوسیستم ها نقش بسزایی ایفا می کنند.

شعار " بخوان! پرواز کن! اوج بگیر! مثل یک پرنده" برای روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۲۱ برگزیده شده است.

شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر بر آواز و پرواز پرندگان تمرکز دارد و مردم سراسر جهان را دعوت می کند هر کجا که هستند با تماشای آگاهانه و گوش دادن به آوای پرندگان با طبیعت ارتباط برقرار کنند، و در یک تلاش همگانی و مشترک جهانی برای حفاظت از پرندگان و زیستگاههایی که آنها برای بقا احتیاج دارند متحد شوند.

پرندگان همه جا حضور دارند، در شهرها و روستاها، پارک ها و حیاط منازل، جنگل ها و کوه ها، تالاب ها و امتداد سواحل و بعنوان سفیران جهانی طبیعت، نه تنها جای جای کره زمین را به هم پیوند می دهند، بلکه پیوند مجدد انسان ها با کره زمین، طبیعت، و دیگر انسان ها را برقرار می کنند.

ایران نیز همه ساله میزبان خیل عظیمی از پرندگان مهاجر درمسیرهای مهاجرتی آنهاست که به صورت عبوری یا زمستان گذران، بهاره یا تابستانه میهمان طبیعت بی نظیر کشور عزیزمان می شوند. اغلب این پرندگان به تالاب ها وابسته اند و زیبایی تالاب ها را صدچندان می کنند.

اما متاسفانه این پرندگان در مسیر مهاجرت خود با تهدیدات بسیاری از جمله تخریب و از دست رفتن زیستگاه، شکار غیر فانونی، مسمومیت، برخورد با سازه های انسان ساز مانند ساختمان های شیشه ای و کابل های انتقال برق روبرو می شوند. تغییر اقلیم هم تهدید اساسی دیگری است که با تاثیر مخرب بر زیستگاه های مورد نیاز آنها برای تولید مثل، استراحت و تغذیه  فشار مضاعف بر پرنده وارد می کند.

حفاظت هر چه بیشتر از زیستگاه ها و سایت های استقرار و استراحت این موجودات شگفت انگیز و جلوگیری از تخریب آن علاوه بر هماهنگی های بیشتر بین بخشی ، همراهی و مشارکت جوامع ساکن در مجاورت این مناطق را نیز می طلبد. ضمن گرامیداشت این روز امیدواریم با درایت، تدبیر و همراهی و همکاری بخش دولتی، خصوصی و جوامع محلی هر سال میزبان تعداد بسیار بیشتری از پرندگان زیبای مهاجر و رونق هر چه بیشتر طبیعت گردی مسوولانه و پرنده نگری باشیم.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات