مدیریت مصرف مهمترین گام در راستای جلوگیری از تنش آبی است

مدیریت مصرف مهمترین گام در راستای جلوگیری از تنش آبی است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یدالله ملکی" اظهار داشت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امسال به دلیل کاهش بارش‌ها با خشکسالی مواجه خواهیم شد، لذا باید ضمن مدیریت منابع آبی موجود، اقدامات مؤثری نیز در خصوص صرفه جویی در مصرف بعمل آوریم تا بتوانیم از ایجاد تنش آبی در استان جلوگیری کنیم.
وی با اشاره به جاری بودن آب در کانال‌های آبیاری دشت قزوین در شرایط خشکسالی گفت: در سال گذشته کم آبی امسال را پیش بینی می‌کردیم، لذا با همکاری دستگاه‌های اجرایی، کارشناسان و بهره برداران توانستیم نسبت به مدیریت اصولی مصرف و ذخیره مناسب آب‌های زیرزمینی اقدام نمائیم و امسال در شرایطی که شاید آب کانال در این ایام باید قطع و یا به‌شدت کاهش می‌یافت، توانستیم آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین یادآورشد: به‌رغم جاری بودن آب در کانال آبیاری دشت قزوین، بهره بردارن باید در سال جاری با مدیریت صحیح مصرف از بروز هرگونه چالش و مشکل جلوگیری بعمل آورند.
وی افزود: تعهد ما از سال گذشته تامین 60 درصد آب کشاورزی است، اما متاسفانه شاهد کشت چند برابری در دشت قزوین هستیم که تامین آب این میزان سطح کشت امکان پذیر نیست، بنابراین انتظار می‌رود کشاورزان و بهره برداران شرایط کشور و مشکلاتی که در سایر دشت‌های کشور ایجاد شده را رصد کرده، قدردان جاری بودن آب در کانال باشند و با رعایت الگوی مصرف و الگوی کشت به گونه‌ای برنامه ریزی کنند تا در فصول مختلف سال دچار چالش نشویم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: امسال فقط می‌توانیم آب مورد نیاز کشت تعهد شده را تامین نماییم و ضمن عدم تخصیص آب برای سایر کشت‌های مازاد، برای تامین آب کشت تابستانه نیز فعلاً برنامه ای نداریم و تصمیمی گرفته نشده، لذا از کشاورزان درخواست می‌کنیم از کشت تابستانه جداً خودداری کنند تا در ماه‌های آینده دچار چالش و کم آبی نشویم.
وی همچنین اضافه کرد: 100 حلقه چاه تلفیقی در استان وجود دارد که در مواقع بحران و کم آبی وارد مدار می‌شوند که در حال حاضر 50 حلقه چاه وارد مدار شده تا در کنار 170 میلیون مترمکعب آب که از سد طالقان برای کشاورزان تامین شده، نیاز آبی کشاورزان، بهره برداران، باغات و کشت‌های ریشه‌دار را تامین کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات