۹۲ درصد آب سدهای خراسان رضوی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد

۹۲ درصد آب سدهای خراسان رضوی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" در نشست گفتگو محور فوریت‌های خشکسالی استان خراسان رضوی با عنوان «بدون تعارف با خشکسالی 1400» که با حضور اساتید دانشگاه و مدیران اجرایی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: باید به کمک سازمان‌های ذی‌ربط از جمله سازمان جهاد کشاورزی، مرکز اقلیم شناسی، هواشناسی، دانشگاه فردوسی و این شرکت به کشاورزان برای تهیه الگوی کشت صحیح کمک کنیم.
علایی با بیان اینکه ۹۲ درصد آب سدها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، گفت: سال گذشته ۴.۸ میلیارد متر مکعب آب برداشتی، چهار میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب سطحی داشتیم که از این ۸۰۰ میلیون حدود ۲۲۰ میلیون آن از سد دوستی بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه در خشکسالی‌ها 95 درصد آب استان از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود، گفت: طبق آمار ارائه شده میزان آسیب پذیری استان در زمینه بحران آب به طور کامل مشخص است.

کشت دیم استان در سال جاری تقریبا صفر است
وی با بیان اینکه کشت دیم استان در سال جاری تقریبا صفر است، گفت: در تاریخ یکم اردیبهشت سال ۹۷ که مسئولیت شرکت آب منطقه‌ای را بر عهده گرفتم نسبت آب تجدیدپذیر به آب برداشتی ۱۶۳ درصد بود که در حال حاضر این رقم با کمک کشاورزان به ۱۱۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به تجهیز استان به کنتورهای حجمی و کنترل ۵۳ درصد آن‌ها از شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، گفت: استان خراسان رضوی تنها استانی است که مدعی مدیریت آب است.
علایی با اشاره به اینکه آب منطقه‌ای آمادگی دارد با کمک نهادهای مدنی، دانشگاهیان، خبرگان و فرهیختگان اجتماعی فضای اجتماعی و افکار عمومی را مدیریت کند، خاطرنشان کرد: امسال را باید فرصتی برای مقابله با خشکسالی در نظر بگیریم، قطعا در آینده خشکسالی‌های شدیدتری را پیش رو خواهیم داشت که باید بتوانیم مسائل را حل کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات