تغييرات اقليمي، فرهنگ‌سازي در زمينه تغيير الگوي مصرف را اجتناب‌ناپذير کرده است

تغييرات اقليمي، فرهنگ‌سازي در زمينه تغيير الگوي مصرف را اجتناب‌ناپذير کرده است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رئیس هیئت داوران سومین جشنواره نيرو و رسانه روز دوشنبه در بيانيه پاياني اين جشنواره اظهار کرد: این اختتاميه را در حالي برگزار مي‌كنيم كه هشدارها و زنهارها در مورد روزهاي سخت پيش رو و ضرورت آمادگي شهروندان براي مواجهه با بحران منابع آب و نيز افت توليد برق ناشي از كاهش چشمگير ميزان بارندگي‌ها و بروز آثار قطعي آن در تابستان سال جاري بالا گرفته و در عين نياز به تامين اين دو منبع حياتي بخاطر ادامه پاندومي كرونا، پيش‌بيني‌ها حاكي از بروز شرايط سخت و شايد بحراني در فصل گرم امسال است.
در این بیانیه آمده است: تنش آبي‌گرچه از دير پاي‌ترين عوامل منازعه‌ها، درگيري‌ها و اختلاف‌ها در تاريخ بشر بوده است، اما كشور ما به دليل قرار گرفتن در منطقه گرم و خشك جغرافياي جهان و نيز تاثيرپذيري از تغييرات اقليمي در سه دهه اخير و خشكسالي‌هاي پياپي، تجربه‌اي تلخ‌تر و دردناك‌تر را پشت‌سر مي‌گذارد.
اين بيانيه اضافه مي‌كند: تجربه‌‌اي كه توقف توليد در بسياري از نيروگاه‌هاي برق‌آبي را نيز در پي دارد و اين همه، از يك سوي مديريت منابع آب و برق را با دشواري‌ها و پيچيدگي‌هاي تازه‌اي مواجه مي‌كند و از جانب ديگر فرهنگ‌سازي در زمينه تغيير الگوي مصرف و رفتار مصرفي شهروندان را اجتناب ناپذير مي‌سازد و اينجاست كه رسانه‌ها و نظام ارتباطي به مثابه يكي از مهم‌ترين پيشرانه‌هاي توسعه، نقشي كانوني مي‌يابند و روزنامه‌نگاران اعم از حرفه‌اي‌ها و كنشگران فضاي مجازي در نقطه آغازين اين حركت توسعه‌اي قرار مي‌گيرند.
هیئت داوران سومین جشنواره نور تصريح كرد: سومين جشنواره نيرو و رسانه در ادامه دو جشنواره پيشين بسي اميدوار است كه توانسته باشد نقشي هر چند كوچك در تداوم و ارتقاي احساس مسئوليت اجتماعي روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در حوزه آب و برق ايفا كند.
بر اساس اين بيانيه، مشاهدات و تجربيات هيئت داوران در بررسي سه ساله آثار ارسالي به جشنواره مي‌تواند دستيابي به توفيق نسبي در اين زمينه را بشارت دهد. به ويژه زماني كه شاهد نقش‌آفريني هر چه بيشتر مطبوعات و رسانه‌هاي محلي در نقاط دورافتاده كشور كه مردمانش، با نجابت و صبوري و گاه در كنار منابع آبي گسترده، با كم آبي و بي‌برقي دست و پنجه نرم مي‌كنند. از همين روي به‌ويژه در جشنواره سوم شاهد برآمدن بيش از پيش مطبوعات و رسانه‌هاي محلي هستيم كه بر تعهد و مسئوليت اجتماعي خويش در بركشيدن رنج و محروميت مردمان دور از مركز، پاي فشرده‌اند.
هيئت داوران به رسم گذشته ضمن قدرداني از ارسال كنندگان آثار و تاكيد بر رعايت بي‌طرفي و اعمال موازين علمي و حرفه‌اي در گزينش آثار برتر، نكاتي را جهت كمك به ارتقاي كيفيت آثار رسانه‌اي كه از فرايند داوري برگرفته شده، يادآور مي‌شود: نياز مبرم به آموزش دست‌اندركاران رسانه‌ها به ويژه مطبوعات محلي چه در حوزه تخصصي آب و برق و چه در زمينه شناخت ژانرها و سبك‌هاي روزنامه‌نگاري و تهيه، تنظيم و نگارش اخبار، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها، مقاله‌ها و نيز توليد محتواهاي صوتي و تصويري در قالب‌هاي جذاب، آموزنده و قابل دفاع از حيث موازين علمي، همچنان احساس مي‌شود.
فرقانی در قرائت بیانیه پایانی هيئت داوران جشنواره افزود: اگر چه آثار داوري شده در حوزه گزارش و مصاحبه شرايط مطلوب‌تري داشته‌اند، اما در حوزه خبر، مقاله و سرمقاله، آثار موشن‌گرافي، اينفوگرافي، آثار گرافيكي و نيز طنز مكتوب و تصويري، نياز به نوآوري، خلاقيت و تسلط بر ويژگي‌هاي هر ژانر به نحو بارزي احساس مي‌شود.
هيئت داوران همچنان بر اين باور است كه پايبندي به ارزش‌هاي روزنامه‌نگاري و نيز عمل در چارچوب مسئوليت اجتماعي برآمده از آن، مي‌تواند به عبور كم‌هزينه جامعه ايران از بحران‌ها و تنش‌هاي اين حوزه و بهبود كيفيت زندگي عمومي ياري رساند.
اين هيئت در پايان اميد دارد، بكارگيري آموزه‌هاي روزنامه‌نگاري صلح و روزنامه‌نگاري راه حل‌گرا، هم به توسعه تفاهم اجتماعي در ميان شهروندان كمك ‌كند و هم مسئولان نيك‌انديش و توسعه خواه را از يك ظرفيت كارشناسي مضاعف براي حل و فصل مشكلات برخوردار ‌سازد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات