بخش کشاورزی خراسان رضوی ۵۱ درصد برق تولیدی را در تابستان مصرف می‌کند

بخش کشاورزی خراسان رضوی ۵۱ درصد برق تولیدی را در تابستان مصرف می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن ذبیحی" در نشست خبری مشترک مدیران عامل شرکت‌های صنعت برق استان خراسان رضوی افزود: میانگین قیمت هر کیلووات ساعت برق در حوزه کشاورزی ۳۲۰ ریال است و تولید یک کیلووات ساعت برق معادل تصفیه ۱۳۰ لیتر آب دریا و تبدیل آن به آب شیرین است و با یک کیلووات ساعت برق می‌توان برق مورد نیاز یک ساعت اتاق عمل را تامین کرد.
وی ادامه داد: هم اینک ۲ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه یا مشترک کشاورزی در خراسان رضوی اضافه دیماند به میزان حدود ۵۰ مگاوات برق دارند به این معنا که برای برداشت آب بیش از حد مجاز برق مصرف می‌کنند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: این در حالی است که به عنوان مثال همه مشترکان صنعتی، خانگی، کشاورزی و تجاری شهرستان گناباد در اوج مصرف ۴۰ مگاوات برق مصرف می کنند، لذا انتظار می‌رود در زمان اوج بار امسال مشترکان کشاورزی در حد مجاز از سفره‌های آب زیرزمینی برداشت کنند.
وی اظهار امیدواری کرد با جلب همکاری بیش از پیش مشترکان بویژه در حوزه کشاورزی بتوان مدیریت صحیح در حوزه اضطراری بار، تعرفه‌ها و جلوگیری از وقفه در امر توزیع داشت.
ذبیحی افزود: این استان از نظر نصب نیروگاه‌های تجدیدپذیر بویژه در حوزه پنل‌های خورشیدی با فاصله اندک بعد از کرمان رتبه دوم را در کشور دارد که امیدواریم با اقداماتی که از سال قبل شروع شده و همکاری بانک‌ها و سازمان بسیج امسال با نصب نیروگاه‌های بیشتر به رتبه نخست کشور دست یابیم.

وی به مقایسه قیمت فروش برق در برابر نرخ خرید تضمینی برق تولیدی از محل نیروگاه‌های تجدیدپذیر پرداخت و ادامه داد: محدودیت‌های موجود و قیمت زیاد تمام شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مانع از رشد سرمایه گذاری در این حوزه شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با این حال از افرادی که آماده سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند حمایت کرده و در کمترین زمان ممکن با حداکثر مساعدت به تولیدکنندگان در این زمینه یاری می‌کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات