آغاز اجرای برنامه ۵ ساله سازگاری با کم آبی در استان گلستان

آغاز اجرای برنامه ۵ ساله سازگاری با کم آبی در استان گلستان

به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جواد تیموری"، با بیان اینکه اسفندماه سال گذشته در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که با حضور وزیر نیرو، معاونان وزارتخانه‌های عضو کارگروه و استاندار گلستان برگزار شد، برنامه جامع سازگاری با کم آبی استان گلستان به تصویب رسید، اظهار کرد: این برنامه پنج ساله بوده و دارای بخش‌های مختلفی است. در حوزه آب‌های زیرزمینی 9 برنامه پیش بینی شده که برهمین اساس در مدت پنج سال باید حدود ۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شود تا بتوان ۱۸ میلیون مترمکعب، مصرف آب زیرزمینی را کاهش داد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: تعیین تکلیف 12 هزار حلقه چاه فاقد پروانه، اصلاح و تعدیل پروانه‌ 11 هزار حلقه چاه آب کشاورزی و نصب 14 هزار دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های آب از دیگر اقداماتی است که در برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان عملی خواهد شد.
وی بیان داشت: با انجام سه طرح مذکور در مدت پنج سال حدود 71 میلیون مترمکعب آب در بخش زیرزمینی صرفه‌جویی می‌شود.
تیموری همچنین جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز را هم از دیگر برنامه‌ها در استان برشمرد و گفت: این طرح برای یک‌هزار و 500 حلقه چاه مجاز انجام می‌شود تا ۲۹ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: استقرار 32 اکیپ گشت و بازرسی به صورت مستمر، انجام اقدامات فرهنگی و آموزش‌های عمومی و اجرای دو طرح در زمینه تقویت آبخوان‌ها از طریق تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب و همچنین ایجاد 19 ایستگاه ثبات الکترونیکی و 40 ایستگاه برخط در حوزه هواشناسی و هیدرومتری از دیگر برنامه‌های سازگاری با کم آبی در استان است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان اعلام کرد: با اجرای این برنامه‌ها در مدت پنج سال حدود ۱۱۸ میلیون مترمکعب از مصرف آب‌های زیرزمینی در استان کاسته خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات