حفر ۲۴ حلقه چاه برای حل مشکل تامین آب شرب در روستاهای کرمانشاه

حفر ۲۴ حلقه چاه برای حل مشکل تامین آب شرب در روستاهای کرمانشاه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علیرضا کاکاوند» در نشست خبری که در محل تصفیه‌خانه شهر کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به خشکسالی سخت امسال و خشکی و کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی آب چشمه‌ها، چاه‌ها و سراب‌ها که منبع اصلی تامین آب شرب شهرها و روستاهای استان است، افزود: در حال حاضر به ۱۳۰ روستای استان با تانکر سیار آبرسانی می‌شود.
وی در ادامه از حل مشکل آب شرب روستای قلقه ثلاث باباجانی و چند روستای اطراف شهر پاوه ظرف یک هفته اخیر خبر داد و گفت: امسال اعتبارات حوزه روستایی استان چندین برابر سال‌های گذشته شده، اما هنوز ریالی از اعتبارات استانی این حوزه به این شرکت ابلاغ نشده است و امیدواریم هرچه زودتر این اعتبارات اختصاص یابد.
کاکاوند با بیان اینکه ظرف روز گذشته نزدیک به ۱۷۰ میلیارد تومان از اعتبارات ملی آب روستایی به این شرکت ابلاغ شد، اظهار کرد: در صورت تخصیص تمام بودجه قول می‌دهم تا پایان سال جاری، کرمانشاه در حوزه آب شرب روستایی مقام اول کشور را کسب کند و تا چندین سال مشکل آب شرب در روستاها نداشته باشیم.

سرقت 3.5 میلیارد تومان تجهیزات چاه‌های آب روستایی
مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه آب روستایی را سرقت تجهیزات چاه‌ها مانند تابلو برق، ترانس، شیرآلات، لوله‌ها، پمپ و دیگر وسایل عنوان کرد و گفت: ظرف این چهار ماه فقط 3.5 میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات جایگزین وسایل سرقتی در روستاها شده‌ است.
کاکاوند اظهار داشت: آب روستاها مثل شهر نیست که از چند منبع تامین شود، از یک منبع چاه تامین می‌شود وقتی پمپ آن بسوزد، تابلو و ترانس برق آن را سرقت کنند، تا جایگزین کردن و مرتفع کردن مشکل، آب چند روستا مختل و قطع می‌شود.
وی با بیان اینکه شرکت آبفای استان امسال فقط ۹ میلیارد تومان پمپ آب خریداری کرده است، گفت: متاسفانه مردم و حتی برخی مسئولان هنوز بی آبی و خشکسالی استان را باور نکرده‌اند و به همین خاطر مردم در مصرف آب رعایت نمی‌کنند و مسئولان هنوز اعتبارات را اختصاص نداده‌اند که زودتر به پروژه‌ها برسیم؛ هرچند این شرکت دست روی دست نگذاشته و جهادگرانه و شبانه روز در حال انجام کار است.
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه ۵۴۰ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد بیش از ۳۰۰ هزار مشترک مربوط به کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه است. سرانه مصرف آب شرب در شهر کرمانشاه ۵۳ لیتر بیشتر از میانگین کشوری یعنی ۲۲۳ لیتر در شبانه‌روز است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات